Domovní schody

Do některých domů či chalup je nutné vystoupat po schodech, i když to není ideální řešení. Když už schody musí být, je nutné, aby byly bezpečné a aby ladily se samotným domem.

Přestože se zejména městské řadovky v určitém období s mohutným vstupním schodištěm často stavěly a dodnes slouží, není to pro rodinný dům příliš praktické řešení zejména z bezpečnostních důvodů, ale i kvůli stěhování těžších předmětů nebo obtížnější manipulaci s dětskými kočárky či koly. Vždy tedy stojí za úvahu možnost, jak se schodům vyhnout i za cenu náročnější přestavby vchodu nebo celého průčelí domu.

schody do chalupy

Nejsou-li schody příliš vysoké a strmé, lze se obejít i bez zábradlí. Foto: Petr Zhoř

Jestliže to jinak nejde a jsou-li schody zejména u starších domů nedílnou součástí jejich vzhledu, je potřeba alespoň docílit při opravách či přestavbách co nejlepších současných standardů jejich bezpečnosti a odolnosti vůči působení povětrnostních podmínek, jimž jsou ve velké míře vystaveny. A když se i přes některé nevýhody venkovních schodů rozhodnete je postavit nově, což může nastat třeba při snaze získat dva oddělené vstupy do domu nebo možnost snadného přístupu z obytných prostor na zahradu, je dobré naplánovat jejich stavbu tak, aby schodiště všem zmíněným poměrně náročným kritériím vyhovělo.

Na co dát pozor

Navázání schodiště na konstrukci domu musí být zcela stabilní, což obvykle znamená vybudování správně dimenzovaných základů pro schody nebo kotvicích patek pro jejich konstrukci. Schodiště nesmí „sednout,“ jinak se mohou jednotlivé stupně deformovat, nebezpečně měnit sklon nebo může opadávat dlažba a obklad z betonového skeletu. Mezi fasádou domu a schodištěm nesmí v místě napojení vzniknout škvíra, do které by zatékalo. Spoje je nutné obvyklými stavebními technologiemi a materiály (tmely, spárovací hmota, silikon) utěsnit.

ochranný nátěr schodů

Schody jsou vystaveny extrémní zátěži kvůli dešti, střídání teplot, ale i ošlapu. Jsou-li ze dřeva, vyžadují včasnou obnovu nátěru. Foto: Shutterstock

Schody musí umožňovat bezpečný pohyb ve všech situacích, tedy i za deště, sněhu či při námraze. V zimě by měly dovolit snadné zametení a případný posyp, při volbě hladších dlaždic nebo kamenů je potřeba opatřit hrany jednotlivých schodů protiskluzovou úpravou a v průběhu času kontrolovat, zda se ze schodnic neuvolnila dlaždice či obkladový kámen, což by mohlo vést k úrazu při neopatrném došlápnutí na takové místo. Kvalitní obklad schodiště a jeho údržba a včasné opravy jsou kromě jiného i prevencí proti zatečení vody do spár.

Do konstrukce schodů nesmí zatékat, v zimě zmrzlá voda naruší dlažbu, obklady schodových stupňů i beton

Venkovní schody včetně těch částečně zastřešených jsou vystaveny dešti, sněhu, ale i vysokým teplotám v létě a střídání poměrně velkých teplotních rozdílů ve dne i v noci a v jednotlivých ročních obdobích, takže si opravdu zaslouží důkladnou stavbu a pravidelnou péči. Není vyloučené a u některých chalup je někdy i nezbytné udělat schody ze dřeva, ale vzhledem k už zmíněnému náporu povětrnostních podmínek vyžaduje dřevo všemožnou péči, případně včasnou výměnu jednotlivých komponentů. Obecně se venkovní schody ze dřeva příliš nedoporučují, ale v případě nutnosti mohou dobře sloužit za předpokladu odpovídající údržby.

kamenné schody do chalupy

Využití kamenů s patinou věku tady dostalo přednost před lpěním na přesnosti a pravidelnosti. Foto: Petr Vurma

A co zábradlí?

U venkovních schodů je zábradlí obzvláště důležité, protože mnohdy poskytuje bezpečnou oporu a usnadňuje pohyb v situacích, které na schodišti v interiéru zas tak často nenastávají, tedy například při vynášení těžkého nákupu nebo autosedačky s malým dítětem. Zábradlí musí se schodištěm ladit vzhledově, ale především musí být pevné a správně vysoké. Je-li madlo zábradlí ze dřeva, je nutné postarat se o jeho odolnost vůči vlhku. Madla z nerezových či hliníkových trubek jsou praktická a odolná, v rukavicích však mohou prokluzovat. Zvolíme-li hranatý tvar madla z jakéhokoli obvyklého materiálu, měly by být hrany zaoblené, aby nikoho nezranily při pádu nebo sklouznutí.

Víte, že…

Technické požadavky na zábradlí stanovuje ČSN 74 3305 Ochranná zábradlí. Této normě by měly odpovídat i prvky v nabídce stavebnin a dalších dodavatelů: zábradlí venkovní a vnitřní, samostatná madla, ostatní zábradlí a madla, příslušenství zábradlí a madel.

betonový skelet schodiště

Betonový skelet jako základ schodiště, který lze obkládat dlažbou či kameny, je dobré a rychlé řešení. Foto: Shutterstock

Výhody a nevýhody

Beton

+ odolnost
+ rychlost stavby
– hmotnost konstrukce
– nutnost obkladu

Dřevo

+ vzhled
+ tvarová rozmanitost
– náročná údržba
– omezená životnost

Kov

+ snadná stavba
+ malé nároky na údržbu
– nutnost obnovy nátěru
– nehodí se všude

Text: Richard Guryča
Foto: Petr Zhoř, Petr Vurma, Pavel Veselý a Shutterstock

Domovní schody