Jak řezat kov

Čas od času potřebuje uříznout kovový materiál každý. Kromě poměrně namáhavé práce s tradiční ruční pilkou na železo existuje i rychlejší elektrické nářadí. Pracujte s kovy opatrně.

Výzva k opatrnosti se týká bezpečnosti práce, zejména při používání oblíbené a efektivní úhlové brusky (rozbrusky, flexy). Toto nářadí lze pro „porcování“ kovu jednoznačně doporučit, ale mějte na paměti, že je nutné dodržovat několik pravidel. Vždy použijte řezný kotouč na kov, který se liší od brusného (zpravidla je tenčí) a je označený buď nápisem (steel), nebo symbolem traverzy.

kotoučová řezačka kovu

Kotoučové řezačky představují ideální variantu rychlého a bezpečného stolního řezání v dílně (Foto: Einhell)

jednoruční ponorná kotoučová pila

Pro řezání měkkých kovů, např. hliníku, lze využít i jednoruční ponornou kotoučovou pilu s příslušným kotoučem (Foto: Bergland)

Řezání produkuje doslova záplavu jisker, takže si chraňte oči, ruce a pozor na zapadnutí žhavých pilin za lem oděvu nebo do bot. Rovněž pozor na případnou blízkost hořlavých materiálů nebo plastů.

Vysoké otáčky kotouče materiál na řezu rozžhaví, není tedy žádoucí řezat materiál opatřený ochranným nátěrem (zejména plechové střešní krytiny či součásti okapového systému), protože narušení povrchu v místě řezu způsobuje korozi.

S flexou si chraňte oči, ruce a pozor na žhavé piliny

Pevné upnutí

Při řezání kovů je základem komfortu i bezpečnosti práce pevné upnutí obrobku. Pokud to jde, je ideální svěrák. Závitové tyče je někdy lepší zkracovat až poté, co je upevníte do stěn s pomocí chemické kotvy. To platí i pro práci s ruční pilkou na železo nebo při použití pilových plátků na kov v různých typech kmitacích pil. Ty jsou ostatně vhodné na řezání kovů rovněž a oproti flexe zajistí přece jen jemnější a přesnější práci.

svěrák

Ať už na kov používáte ruční pilu, nebo elektrické nářadí, vždy je důležité upevnění materiálu do svěráku (Foto: OBI)

Řežete-li nějakou existující konstrukci s cílem odstranit ji nebo zpracovat do sběru (např. starý plot či skleník), postupujte tak, aby se vám těžký odříznutý kus nezřítil na hlavu. Musíte-li pracovat nad hlavou, nasaďte si přilbu a nezapomeňte na brýle nebo obličejový štít.

Plamen a oblouk

K řezání lze využít i svářečku, ať už plyn, nebo elektrický oblouk. Je to práce vyžadující rovněž opatrnost, ale v určitých případech může být rychlá a efektivní. „Porcování“ plamenem se hodí spíše pro likvidaci a odstraňování různých konstrukcí, dosáhnout zcela přesných řezů je zvláště pro méně zkušeného uživatele svářečky poměrně obtížné.

Speciální přípravky

řezačka kovových trubek

Mezi speciální nářadí určené zejména pro opravy aut patří ráčnová miniřezačka na kovové trubky malých průměrů (Foto: Welzh)

Instalatéři používají zejména k řezání kovových (měděných) trubek pro rozvody vody včetně napojení radiátorů i speciální manuální řezačky. Jde o bezpečné a přesné zařízení, jehož nákup se vyplatí v případě, že jste schopni dělat práce tohoto typu svépomocí, ceny se pohybují zhruba od tří stovek do tisícovky. Řezáky se prodávají v univerzálním provedení pro nejčastější průměry trubek (např. 28–67 mm). Umožňují snadné nastavení podle uvedených průměrů a řez probíhá krouživým či kývavým pohybem, takže trubka se oddělí velmi přesně a čistě.

Řezáky se prodávají pro nejčastější průměry trubek

Pily a nůžky

Pohodlný způsob dělení některých kovových obrobků představují i stolní kotoučové pily (brusky) s kotoučem na řezání kovů. Jde vlastně o variantu pokosové pily, u níž probíhá řez tlačením shora rotujícím pilovým kotoučem na uchycený obrobek. Jde o přesnou a bezpečnou možnost řezání vhodnou pro obrobky a součástky menších rozměrů.
Specifickou práci představuje dělení plechů na potřebné rozměry. Není-li nutné chránit nátěr na řezu, můžete použít úhlovou brusku, šetrnou práci pak odvedou ruční či elektrické nůžky na plech.

Ruční či elektrické nůžky na plech nepoškodí nátěr

nůžky na kov

Pro řezání či stříhání plechu jsou ideální akumulátorové, případně manuální nůžky (Foto: Bosch)

Text: Richard Guryča
Foto: se svolením firem Bosch, OBI, Welzh, Bergland, Einhell

Jak řezat kov