Dlážděné obrazy

Rubrika: Zahrada

Kombinace šedých, bílých a narůžovělých žulových kostek různých velikostí a keramických dlaždic

Chodníčky a terasy zdaleka nemusí být jen jednotvárnou plochou za domem. Naopak cesta zdobená vzorem bude přitažlivým zahradním prvkem, který poutá pozornost.

Výrobci a prodejci dlažeb mají obvykle pro své zákazníky připraveny katalogy s obrázky realizací a také s doporučenými vzory kladení tvarovek či dlaždic. Usnadňují nám tím zodpovězení otázek, co by se nám líbilo, pro jaký styl se vlastně rozhodnout a jak to udělat. Pokaždé v obchodech ale nemusíme najít přesně to, co by naplnilo naše představy.

Jsou mezi námi nadšenci, kterým nestačí mít „obyčejný“ trávník s několika stromy a nějakým květinovým záhonem. Jejich snem je mít stylovou zahradu – romanticky nostalgickou, japonskou, francouzskou, rozárium, lesní zahradu, arboretum… A chtějí ji oživit dalšími výtvarnými prvky: sochami, kašnou, nasvícením rostlin, loubím, živými stěnami a třeba i obrazem na zemi.

Nejširší výběr již připravených vzorů pro takové „obrazy“ najdeme u výrobců betonových dlažeb. Z betonových tvarovek různých velikostí lze vyskládat pravidelné i nepravidelné mozaiky v jedné či více barvách, některé typy dlažeb nám dovolí vyskládat vějíře, oblaky nebo kruh, který je v zahradě vždy výraznou dominantou.

Originální prvek, vyskládaný z cihel a ze skleněných lahví, obrácených dnem vzhůru

K vytvoření mozaiky můžeme volit i další materiály, obvyklé pro stavby cest: kámen, cihly, oblázky, dřevo, keramiku. Zkuste je doplnit a oživit kousky barevného skla! Když na něj zasvítí sluníčko, krásně se zatřpytí… Při uvážlivém rozvržení vzorů je možné docílit velmi pěkného výsledku. Dláždění se tak stane uměleckou součástí zahradní kompozice.

S výraznými vzory se však omezte pouze na nápadná místa, jako jsou velké plochy pro zahradní nábytek, rozšíření cesty, nebo odbočky cest, jinak budou strhávat pozornost od jinak jistě krásné zahrady.

TEXT: MARTINA LŽIČAŘOVÁ
FOTO: PROFIMEDIA.CZ, SHUTTERSTOCK A ARCHIV FIREM

Dlážděné obrazy