Ptačí krmítka

Rubrika: Zahrada

Keramické krmítko může být i pítkem

Na každé zahradě by mělo být krmítko pro malé opeřence.

Až budete v zimě sedět v příjemně vytopené světnici a okolí bude odpočívat pod sněhovou peřinou, nezapomeňte na malé ptáčky. Od jara do podzimu vám na zahradě pomáhali – sbírali škodlivý hmyz, žížaly apod., zpříjemňovali vám pobyt venku svým zpěvem. Měli byste jim to oplatit a obstarat pro ně něco na zub, nebo spíše do zobáčku, protože v zimě to mají se sháněním potravy o moc těžší.

Myslete proto na ptáčky včas a pořiďte pro ně vhodné krmítko. Existuje mnoho typů v různém provedení. Vybírat můžete nejen podle vzhledu, ale i podle toho, čím chcete zpěváčky krmit. Na jablíčka a na koule se zrníčky jsou určeny jednoduché držáky, do nichž se pochoutka upevní nebo vloží a které se zavěsí na strom. Nejrozšířenější jsou ale klasická krmítka se stříškou a otevřenými boky, do kterých sypeme směs zrní a semen.

Ptačí bistro z lisovaných semen vypadá jako ptačí budka

Na zahradě u chalupy se budou nejlépe vyjímat krmítka ze dřeva, keramiky, proutí a z dalších přírodních materiálů. Krmítka mohou být jen stroze funkční nebo různě zdobená – se stříškou obloženou stromovou kůrou nebo šindelem, s nízkým ozdobným zábradlíčkem. Aby vítr nerozfoukal zrní ven, bývají některé boční stěny plné. V nich může být pro ozdobu i kvůli světlu ještě okénko.

Ti, kteří rádi pozorují malé zpěváčky, si mohou pořídit lehké krmítko, které se pomocí přísavek připevní přímo na sklo okna. Otevřenou zadní stěnou krmítka pak mohou zblízka sledovat ptáčky při jejich hostině. Další zajímavý typ krmítka, tzv. bistro, má tvar ptačí budky. Mezi podlážku a stříšku se jednoduše nasune pevný blok zrní a semínek.

Krmítka zavěšujeme na větve stromů, nebo je upevňujeme na sloupky. Měla by ale být nainstalována tak, aby se do krmítka nedostala kočka ani jiná malá šelma.

V obchodech, i těch internetových, na místních trzích a dalších akcích určitě objevíte vhodné krmítko pro svou zahradu. A ti šikovní si ho samozřejmě mohou vyrobit sami.

www.monport.cz, www.zelenadomacnost.com, www.artkeramika.cz

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ, MICHAL TVRZ A ZELENÁ DOMÁCNOST

Ptačí krmítka