Sekačku vyberte podle velikosti pozemku

Toužíte-li po „traktůrku“ na sečení trávy, zvažte obratnější rider (Foto: Husqvarna)

Udržovaný trávník je základem pohody na zahradě, a pokud dáváte přednost úpravně sečenému nízkému pažitu, neobejdete se bez sekačky. Na výběr jich je stále více.

Sekačka se vybírá zejména podle typu a rozlohy pozemku, na němž potřebujete sekat trávu. Uživatelé malých zahrad užijí elektrickou sekačku. Na menší a středně velké pozemky či zatravněné plochy nejvíce ocení komfort motorové rotační sekačky se sběrným košem. Na sezónní údržbu porostu s náletovými keříky a vzrostlejšími travinami poslouží křovinořez nebo motorová kosa. Menší louky nebo pozemky s trvalým travním porostem mimo zahradu jsou ideální bubnové nebo lištové sekačky, které si poradí i s hodně vysokou trávou. Pro vysekávání trávy kolem obrubníků je vhodná lehká strunová sekačka. A vždy je dobré mít po ruce i starou dobrou kosu, srp či elektrické nebo ruční nůžky na trávu.

Výkonná a tichá rotační akumulátorová sekačka Kärcher LMO 36-40 Battery s možností nastavení výšky sečení v 5 úrovních, se sběrem trávy do prostorného koše nebo s funkcí mulčování. Je ideální pro sečení větších travnatých ploch (Foto: Kärcher)

Výhody a nevýhody

Rotační sekačky jsou ideální pro udržování nízkého trávního porostu. Výhodou je sběrný koš, takže nemusíte hrabat posečenou trávu. U elektrických překáží kabel, stroje na benzínový motor jsou těžší. Rozšiřuje se nabídka akumulátorových rotačních sekaček. U těžších sekaček volte variantu s pojezdem. Nezapomeňte čas od času brousit či měnit nůž, dolévat olej a měnit filtr u benzínových strojů.

Křovinořezy mohou být motorové a elektrické. U těch sice překáží kabel, ale jsou výkonné, tišší a nenáročné na provoz. Křovinořezy jsou ideální do zarostlého terénu, sekací kotouč si poradí i s náletovými keříky. Výhodou křovinořezů je flexibilita, nevadí jim vlhká tráva a dostanete se s nimi všude. Práci ulehčí závěsný postroj. Hlídat je nutné upevnění rotačního kotouče. Oči chraňte brýlemi nebo štítem.

Motorové kosy jsou vlastně silné a výkonné strunové sekačky, jejichž použití je podobné jako u křovinořezů. Oproti kotouči dokáže silná struna vysekat některá místa důkladněji, ale je nutné ji měnit a obvykle si už neporadí s kmínky náletových keříků. I tyto sekačky existují v elektrické, motorové či akumulátorové variantě. Motory vyžadují péči stejně, jako benzínové pohonné jednotky křovinořezů.

Traktůrky a ridery představují výkonnější, pohodlnější a samozřejmě dražší variantu rotační sekačky. Na členitější svažité pozemky se více hodí obratnější rider, traktůrky velmi dobře poslouží na velkých rovinatých pozemcích a jejich mohutné sběrné koše pojmou velké množství posečené trávy. K zařízením tohoto typu obvykle existuje nabídka zahradnického i farmářského příslušenství.

Bubnové a lištové sekačky slouží na sekání vysoké trávy. Obvykle je využijí majitelé luk, kteří suší trávu na seno nebo pouze občas musí pokosit vzrostlou trávu. Lištové sekačky jsou vhodnější na rovný přehledný terén, bubnové zvládají i pozemky s muldami a náletovými křovinami. Někdy je výhodnější si takové sekačky pronajímat, protože pravidelné využití najdou jen na rozsáhlých pozemcích.

Vřetenové sekačky existují i v manuální variantě, ale toužíte-li po dokonale sestřiženém „anglickém“ trávníku v podobě skutečného zeleného koberce, potřebujete dostatečně těžkou a výkonnou vřetenovou motorovou sekačku se sběrným košem. Aby měla poměrně vysoká investice do přístroje smysl, musíte mít dostatečně velký rovinatý pozemek a věnovat trávě péči včetně hnojení a zavlažování.

Naše tipy

Chytrá sekačka

Foto: Husqvarna

Husqvarna LC 353iVX s hmotností 28 kg, objemem sběrného koše 60 l, výškou sečení 20-75 mm a šířkou záběru 53 cm je příkladem značkové výkonné a tiché sekačky bez emisí a s možností využívat aplikaci, která prostřednictvím Bluetooth a telefonu poskytne informace o výrobku včetně stavu nabití či případné potřebě údržby a servisu. Cena bez akumulátoru a nabíječky 17 999 Kč. cbproles.cz

Na benzín

Foto: Mountfield

Benzinová sekačka G 48 TBR Allroad Plus 4 od výrobce zahradní techniky Oleo-Mac pohání motor Briggs & Stratton, systém 4in1 umožňuje sběr trávy, mulčování a zadní i boční odhoz. Pohyb usnadňují velká kola. Ve výbavě je centrální nastavení výšky sečení. Záběr 46 cm, objem koše 70 l, hmotnost 33,2 kg, pojezd, výška sečení 28-75 mm. Cena 13 990 Kč. mountfield.cz

Foto: Vari

Křovinořez

Křovinořez VARI 522HB je dvoutaktní křovinořez s objemem motoru 52 cm3, který představuje levnější variantů značkových přístrojů s benzínovým motorem a je určen k vysekáním trávy v místech, do kterých se nelze pustit pojezdovou sekačkou. Vhodný je tedy zejména jako doplňkové zařízení k rotačním sekačkám do zahrady i do sadu. Cena 3 993 Kč. vari.cz

Pro náročný terén

Foto: Mám technika

Na bubnovou sekačku Dark Proton 2 nabízí prodejce kompletní záruční a pozáruční servis po celé ČR, což může být argumentem pro investici do méně známé značky. Se šířkou záběru 60 cm, talířem na 2 nebo 4 nože, průměrnou výškou sečení 35 mm a čtyřtaktním motorem Briggs & Stratton představuje tato sekačka řešení pro náročnější zarostlé terény. Cena 18 990 Kč. mamtechnika.cz

 

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Sekačku vyberte podle velikosti pozemku