Vánoční hvězda

Rubrika: Zahrada

Vánoce jsou krásné chvílemi lidské pospolitosti a obdarovávání, voní cukrovím a laskominami na svátečním stole. Další dimenzi jejich půvabu dodávají listy a květy, jimiž se právě v tomto období některé rostliny zdobí.

Vánoční hvězda (Euphorbia pulcherrima) je nepřehlédnutelná. Její květy jsou sice drobné a nenápadné, ale náš zrak přitahují jasně červené listy. Jsou vyšlechtěny i odrůdy s růžovými, broskvovými či bílými listy, červená varianta však působí nejslavnostněji.

Jak o hvězdu pečovat

Vánoční hvězda

Vánoční hvězda pochází z Mexika, proto jí vyhovuje stálá teplota nad 20 °C (už při přenosu z květinářství si ji nechte důkladně zabalit). Potřebuje i dostatek světla, ale rozptýleného. Zalévá se odstátou, nejlépe vlažnou měkkou vodou. Ideální je dešťová. Substrát by měl být stále mírně vlhký. Svědčí jí i vlhčí vzduch. Přihnojujeme hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny.

Vánoční hvězda může vydržet mnoho let, potřebuje však zvláštní zacházení. Po odkvětu ji přemístěte na chladnější místo, snižte zálivku i vzdušnou vlhkost. V předjaří hvězdu seřízněte (u středně velké rostliny zkraťte výhony i o 10 cm). Prýštící mléko lze zastavit ponořením řezné rány do teplé vody. Pozor, mléko je jedovaté a může popálit pokožku! Na jaře rostlinu přesaďte. Přes léto ji dostatečně zalévejte a přihnojujte, aby zesílila. Prospěje jí i letnění.

Bude znovu barevná

Vánoční hvězda

Aby na Vánoce opět vytvořila barevné listeny, je třeba rostlinu od poloviny října pravidelně zatemňovat. Tvorbu květů, a tedy i barevných listenů, totiž vyvolávají krátké dny a dlouhé noci – delší, nežli jsou ty naše. Vánoční hvězdu po dobu dvou měsíců zakrývejte tmavým kornoutem, aby byla ve tmě vždy zruba čtrnáct hodin.

Na jaře si z rostliny můžete také odebrat vrcholový řízek. Na hodinu jej ponořte do vlažné vody, aby se zastavil výron mléka a pak zapíchněte do vlhké směsi rašeliny a písku. Pro vytvoření lepšího mikroklima můžete květináč překrýt fólií.

TEXT: MARIE RUBEŠOVÁ
FOTO: STARSFOREUROPE

Vánoční hvězda