Vývrtky na víno

vývrtka

Originální kovanou vývrtku bez páky ocení především muži. 804 Kč (Foto: Fler, Václav Miškovský)

Posezení s přáteli u vína patří k oblíbeným způsobům trávení nejen zimních večerů. Aby se však z otevírání láhve nestala nechtěná groteska, měli bychom mít po ruce šikovnou vývrtku.

Podle mechanismu, jakým dochází k vytažení zátky z hrdla láhve, existuje několik typů vývrtek. Ty nejjednodušší, které mají pouze závit a rukojeť, vyžadují poměrně velkou sílu, ale jsou téměř nezničitelné, levné a skladné. U nich je důležitá hlavně ergonomie tvaru rukojeti, aby se při vytahování nezařezávala do ruky. Další otvíráky využívají principu páky, takže lze zátku vytáhnout ladným pohybem bez vynaložení větší námahy. Číšnické vývrtky jsou pak kombinované ještě s malým nožíkem, jímž lze odstranit fólii z hrdla láhve. Křidélkové vývrtky jsou pak vhodné i pro úplné začátečníky, protože jsou stabilní a pracuje se s nimi opravdu snadno. Milovníci kuchyňských vychytávek jistě ocení vývrtku elektrickou, tedy buď na baterie, nebo dobíjecí ze zásuvky.

vývrtka

Precizně vyrobená vývrtka značky Zwilling v provedení matný nerez je šikovným pomocníkem pro každého milovníka vína. 1 036 Kč (Foto: ifantazie.cz)

Na archivní vína

Korek dlouhodobě archivovaných vín může být velmi křehký, a tak by při použití klasické vývrtky se závitem mohlo dojít k jeho rozpadnutí. Profesionálové proto k otevírání těchto láhví používají planžetový nebo také lamelový otvírák.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Archiv firem

Vývrtky na víno