Nepusťte hmyz do chalupy

Chcete-li v létě větrat a zároveň se vyhnout náletům komárů, much nebo vos, pořiďte si do oken či do dveří sítě proti hmyzu. Proudí skrze ně vzduch, ale okřídlení vetřelci se dovnitř nedostanou.

Zvlášť na venkově nejsou sítě proti hmyzu žádnou novinkou, pamatujeme si je obvykle už z prázdninových pobytů u babiček nebo na chalupách. Jde o to, že v současné době můžete zvolit několik řešení této užitečné ochrany, která jsou kultivovanější a účinnější než kdysi často používané zasíťované rámečky z latí, které se do okenních rámů vsunuly, upevnily háčkem, případně se opatřily panty a nahradily některé z okenních křídel. Obvykle je bylo nutné vyrobit, k zasíťování se používaly různé materiály včetně hustých záclon, bylo to pracné a obvykle ne příliš trvanlivé.

zasíťované rámy do okna

Zajímavým řešením může být i dvoudílný výsuvný zasíťovaný rám, který umožňuje zalévání květin v truhlících na parapetu. Foto: Conrad

Ale máte-li po ruce potřebný materiál a chuť něco podobného vytvořit, může taková podomácku vyrobená hmyzí bariéra sloužit dobře. Hustá sklovláknitá síť, prodávaná jako metráž v roli, je ostatně běžně dostupná, koupíte ji například v hobbymarketech. Stejně tak se dají koupit skládané sítě v balíčcích (např. Tesa), které se lepí na vnitřní rámy oken oboustrannou samolepicí páskou (je součástí balení) a podle potřeby lze velikost sítě vystřihnout přesně na rozměr. To je rychlé, snadno dostupné řešení, které sice není tak komfortní jako zasíťované otvíratelné rámy, ale svému účelu poslouží, přičemž takovou síť pořídíte do tří stovek.

Dražší, ale bez práce

Existuje nespočet firem, které nabízejí instalace nejrůznějších typů sítí včetně (plastových, hliníkových) rámů na zakázku a na míru. Obvykle to probíhá tak, že na základě objednávky vás navštíví technik, zaměří příslušné otvory, vy si vyberete materiál a design rámů, případně odstín sítě, počkáte nějakou dobu, až firma zasíťované rámy vyrobí na míru vašemu domu a provede montáž, a pak už můžete spokojeně větrat, aniž by vás budil ze spaní jediný komár. Sítě lze vyrobit do oken i do dveří, jde o velmi lehké konstrukce, které nijak nezatíží dveřní či okenní rámy. Výrobky vzhled domu nemusí narušovat a při opatrném zacházení vydrží takové řešení léta.

Dejte jen pozor na obvykle napjaté termíny dodavatelů na přelomu jara a léta a objednávejte včas. Je nutné brát v úvahu, že síť není nezničitelná, zvláště s dveřními si snadno „poradí“ třeba pes, často v případě, že má tendenci vyskakovat na dveře při příchodu návštěvy nebo má zlozvyk na dveře škrábat. Poškozenou síť lze z rámu samozřejmě vyjmout a vyměnit ji, ale náklady se zvýší, opět můžete dlouho čekat na volný termín dodavatele a někdy se stane, že neseženete původní barevný odstín. Provizorní opravu lze udělat i svépomocí, například s použitím metráže a oboustranné lepicí pásky.

sítě proti hmyzu do okna

Pro některé typy oken se prodávají i sítě připomínající moskytiéry. Foto: Labona

Náš tip

Na trhu jsou k dostání i sítě, které připomínají moskytiéry, nejsou napjaté a „neviditelné“, ale instalují se na samolepicí háčky, na které se přichytí okraj sítě, v němž je vetkaná guma. Pro představu lze princip této sítě srovnat s elastickým (napínacím) prostěradlem. Univerzální sítě, vhodné zejména pro střešní okna, dodává např. firma Labona.

Text: Richard Guryča
Foto: se svolením firem Labona a Conrad

Nepusťte hmyz do chalupy