Dejte rostlinám oporu

Některé rostliny vyžadují pro svůj zdárný růst oporu, jiné se potřebují popínat. Význam různých opor je tedy zejména v tom, že pomáhají rostlinám přežít. Ale můžou i zajímavě zdobit exteriér.

Typickým příkladem původně praktické opory zajišťující růst je pergola. Vegetací bohatě propletená a obrostlá dřevěná nebo kovová konstrukce umožňuje určitým druhům rostlin neomezený rozvoj a růst a zároveň vytváří stinný solitér, pod nímž je možné procházet nebo usedat v příjemném chládku.

pergola

Pergoly se mnohdy zastřešují, ale upotřebte jejich konstrukci i jako oporu pro popínavky. Foto: Shutterstock

porostlá pergola

Velkorysá opora v podobě pergoly či oblouku může časem vytvořit stinnou a provoněnou oázu. Foto: Shutterstock

Podobný účel má v tradiční zahradní architektuře i loubí, jehož velkorysou podobu stále najdete v některých zámeckých či městských parcích. Existuje jen málo efektnějších prvků, než je mnohdy neprodyšný přírodní tunel vytvořený kombinací promyšleného zastřihování a tvarování vhodných druhů dřevin porůstajících dřevěné nebo kovové oblouky. O něco podobného v menším měřítku se samozřejmě můžete snažit i doma na zahradě, potřebné konstrukční prvky se dají vyrobit i koupit.

Rajčata a tyče

Chcete-li si efekt popínání a jeho zdárný vliv na rozvoj i výnos rostliny vyzkoušet v praxi, jsou na to vhodné některé odrůdy rajčat. Postačí pěstební nádoba nebo menší záhon a ze silnějších prutů můžete vytvořit opory, na něž se úponky postupně uvazují. Je možné i koupit kroucené tyče, po nichž se vyrůstající keříky umí pnout bez uvazování. Pruty či tyčky lze v horní části spojovat a vytvořit tak obdobu minipergoly, která rajčatům rovněž usnadní růst a pěstiteli pak sklizeň.

U zeleniny je opora často velmi důležitou cestou k zajištění kvalitní sklizně, protože pokud byste popínavým rostlinám oporu neposkytli, budou se plazit po zemi, mnoho plodů zbytečně shnije a vy si jich neužijete. Obecně platí, že rostliny s vlastními úponky potřebují jen to nejnutnější v podobě provázků, drátků nebo plůtku, zatímco plazivé rostliny bez úponků a přísavek (např. právě rajčata) vyžadují důkladnější konstrukci a někdy i uvazování.

U zeleniny je popínání i praktické a zajistí cestu k vyšším výnosům, protože plody nehnijí na zemi a pod listy a snadněji se sklízejí

přivazování růže

Rozmanité užití skýtají i kovové konstrukce a opory, k hladkému povrchu lze rostlinu přichytit plastovými páskami. Foto: Shutterstock

Co může být oporou?

Vše, co se dá vyrobit nebo koupit. U opor je možné pragmaticky improvizovat nebo je pojmout velkoryse a zdůraznit i jejich dekorativní účel. Opory se liší podle toho, zda jsou uchyceny na zeď (žebříky, mřížky), nebo jsou umístěny ve volném prostoru (oblouky, pergoly, jehlany, válce, opory pro keře).

popínavá rostlina

Rostlinám, které jsou samy o sobě natolik dominantní a zdobné jako například popínavé růže, postačí jednoduchý dřevěný žebřík. Foto: Shutterstock

Mnoho z uvedených opor lze koupit v zahradnictvích či v hobbymarketech, obvykle v provedení ze dřeva (méně odolné, vyžaduje nátěr) nebo z poplastovaných drátů (vysoce odolné, praktické, ne vždy se hodí do daného typu zahrady). Těmito produkty se můžete nechat inspirovat i při domácí výrobě. Hoblované laťky nebo poplastované dráty je často hezčí a stylovější nahradit loupanými či neloupanými pruty, větvemi nebo kmínky (drobnou kulatinou) a využít tak materiál z prořezů nebo odstraněných náletových dřevin. Čerstvé pruty či tenčí kulatinu lze často velmi zajímavě zaplétat a provazovat a vytvářet tak různé plůtky, opory či žebříky v dokonale přírodní podobě, které s okolní vegetací zcela splynou.

plamének

Treláže či panely z latěk mohou představovat velmi zajímavý solitér či předěl, který zároveň poskytuje i stín. Foto: Shutterstock

Co se dá koupit?

 • Popínací tyče
 • Stavebnice pergol
 • Oblouky a treláže
 • Plůtky
 • Nástěnné popínací mřížky
 • Drátěné opory keřů

Dobré rady

 • U popínavých rostlin se vždy seznamte se zásadami jejich pěstování a střihu. Jen tak docílíte, aby se využil maximální potenciál popínavého efektu, aby rostlina prospívala a dobře vypadala.
 • Pamatujte na to, že jakmile opory zarostou, dostává se k nim už velmi těžko a jejich údržba je složitá. Zvláště dřevěné konstrukce, plůtky, žebřík, nástěnné mřížky nebo treláže včas opatřete několika vrstvami ochranného nátěru.
 • Kovové konstrukce rovněž vyžadují nátěr hned na začátku, poplastované dráty jsou praktické a bezúdržbové.

Nejznámější popínavky

 • Břečťan
 • Vistárie
 • Zimolez
 • Přísavník
 • Plamének (klematis)
 • Popínavá růže
 • Hortenzie
 • Hrachor

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Dejte rostlinám oporu