Pergoly stíní i zdobí

Pergoly jsou jednou z možností, jak zastínit lavičku či větší zahradní posezení, zdůraznit vstup do domu, vytvořit přístřešek pro auto nebo jen poskytnout popínavým rostlinám důstojnou oporu.

Pergola Pohoda s houpačkou a dvěma lavičkami, do truhlíkových sloupků umístíme popínavé rostliny (Vetas)

Pergolu tvoří podpůrná konstrukce ve formě dřevěných, kamenných, zděných nebo kovových sloupků, nesoucích „střechu“, rošt z dřevěných latí nebo trámků či kovových tyčí. Sloupky i rošt jsou oporou pro popínavé rostliny, jejichž husté listoví vytvoří po čase ono toužené zastínění, jakousi lehkou stříšku. Ta nám poskytne ochranu před příliš dotěrným sluncem nebo i lehkým deštíkem.

Trochu lepší střecha

Pergola z kovových sloupků a prutů působí oproti dřevěné většinou velmi subtilně

Pokud nám zelená střecha nestačí, protože je příliš řídká a propouští sluneční paprsky, lze ji shora (ještě než ji necháme obrůst popínavou zelení) zakrýt rohoží z rákosu, štípaného bambusu či jiného materiálu.

Jestliže chceme užívat pergolu i při nepříznivém počasí, pomohou desky z polykarbonátu, připevněné shora na konstrukci. Nejenže zabrání dešti nás zmáčet, ale rozptýlí i sluneční paprsky.

A co stěny?

Konstrukci z robustních trámů doplňuje cihlová zídka, oddělující posezení pod pergolou od jezírka

Pergola může mít z jedné nebo více stran i stěny. Tvoří je například dřevěná nebo drátěná mřížka, porostlá popínavkami, či nízký plůtek. Pevná dřevěná stěna nám zajistí soukromí, pokud konstrukce stojí poblíž komunikace nebo sousedova plotu. Pergolu lze vybudovat i v návaznosti na dům – pak bude jednu či dvě strany tvořit zeď stavení. Kam pergolu postavit

Nejčastěji umísťujeme tuto stavbičku do volného prostoru zahrady, dvora nebo terasy. Ale může stát i těsně u stavení, zvláště když má vytvořit krytý vstup do domu. Pergola také zastane spojovací prvek mezi dvěma staveními, v podobě loubí zdůrazní vstup brankou nebo průchod ze dvora do zahrady a podobně.

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ, ZDENĚK ROLLER A ARCHIV FIREM

Pergoly stíní i zdobí