Nově postavená roubenka blízko sjezdovky

roubenkav horách

Prodloužením střechy vznikla za domem další odpočinková zóna. Foto: Jan Mizler

Pozemek na kopci s dechberoucím výhledem na nádhernou krkonošskou přírodu nabízí úchvatné místo pro odpočinek a únik z ruchu města. Právě zde vybudovali Lenka s Petrem svou vysněnou roubenku.

Lenka do Krkonoš jezdívala se svými rodiči už od útlého dětství. Jejich oblíbeným místem byla podniková chata ve Vítkovicích, kde každý rok trávili zimní dovolenou. Když se vdala, přestěhovala se do středních Čech a do krkonošské přírody začala vyrážet s manželem a později s dětmi. Oba manželé přirozeně zatoužili po vlastní chalupě, kde by si mohli zimní měsíce v horách co nejvíc užít. A aby náklady na provoz chalupy byly trochu snesitelnější, od počátku měli v plánu ji přes letní sezónu pronajímat.

roubenka ve svahu

Zahrada ve svahu je osázena kvetoucími keři a trvalkami. Foto: Jan Mizler

Dřevostavba na konci životnosti

V roce 2019 se konečně naskytla příležitost koupit od známých chatu na Benecku. Lenka s Petrem byli nadšení hlavně lokalitou, protože když je sníh, dá se od chaty dojet rovnou k lanovce. Kromě toho lyžařské středisko nabízí během celého roku plno možností, jak trávit volný čas.

Padesátiletá dřevostavba už ale tolik nadšení nevzbuzovala. Byla sice udržovaná, kvůli mizerné izolaci však byla v zimě prakticky neobyvatelná. Její bývalá majitelka v ní bydlela jen od jara do podzimu a přes zimu se stěhovala do bytu. Lenka s Petrem však chtěli na hory vyrážet hlavně za lyžováním, takže bylo jasné, že bude nutné chatu kompletně zrekonstruovat. To, jak velký rozsah opravy budou mít, se ale nakonec ukázalo až v jejich samotném průběhu.

Roubenka jako splněný sen

Majitelé toužili po tradiční krkonošské roubence, a tak o zpracování dokumentace požádali projektanta Daniela Vlčka, který se právě na tyto stavby specializuje. Paradoxně právě v chatové oblasti s novějšími domky ale měla mít podle správy CHKO stavba spíš modernější charakter, takže její podobu upravili tak, aby všem podmínkám vyhovovala.

„Naštěstí jsme žádný problém neměli, překvapilo mě snad jen to, že jsme museli mít posudek na výskyt netopýrů. Zrovna v té době tu ale žádní nebyli, a proto jsme mohli začít se stavbou,“ doplňuje Petr.

S vůní dřeva

Na půdorysu staré chaty tedy vznikla nová stavba, tentokrát však z masivních trámů 30 × 30 cm, s pořádnými okny a kachlovými kamny. „Při výběru oken jsme řešili, jestli budou lepší špaletová okna, nebo eurookna. Pro eurookna jsme se nakonec rozhodli kvůli praktičnosti, ale myslím, že vypadají stejně dobře,“ vysvětluje Petr.

Díky přízemí zapuštěnému ve svahu se podařilo obytnou plochu domu o dost zvětšit. Stavět se začalo v roce 2020. Hlavní kus práce odvedl místní řemeslník pan Draštík. Bourání a kopání ohromné jímky se bohužel neobešlo bez použití těžké techniky a krásná zahrádka plná rododendronů vzala zasvé. Pak už ale začala ta optimističtější fáze, kdy stavba konečně začala přibývat. „Nezapomenu na to, jak jsme se byli podívat na pile na trámy na roubení. To pro mě byl obrovský zážitek,“ vzpomíná Lenka.

interiér roubenky

Na míru zhotovené schodiště ladí s dalšími dřevěnými prvky. Foto: Jan Mizler

Nechtěná pauza

Během covidu-19 se stavba zastavila a proti původnímu očekávání se vše hodně zdrželo. Kvůli náhlé stavební přestávce dokonce došlo i na noční můru všech stavebníků. Vlivem mrazu popraskalo podlahové topení, takže se musely všechny podlahy zase vykopat a udělat znovu. Komplikace ale způsobilo také třeba uzavření obchodů a nemožnost volně cestovat. Výběr obkladů a dlažeb do koupelny tak musela Lenka zvládnout na dálku prostřednictvím videohovoru.

„Celkově byla koordinace všech prací dost náročná,“ říká Petr. „Často se stávalo, že jsem z Prahy, kde pracuji, musel jet na otočku na Benecko, abych s řemeslníky doladil nějaké detaily. Jsem rád, že už je tohle za námi.“ I přes nějaké obtíže ale stavba nakonec netrvala dlouho. Přelom roku 2021 a 2022 už mohli společně s přáteli oslavit v novém.

ložnice v roubence

Plocha ložnic je využitá beze zbytku. Foto: Jan Mizler

Útulná světnice v patře

Do roubenky se vstupuje přízemím napůl zapuštěným do svažitého terénu. Zde mohla vzniknout prostorná chodba, kde je dostatek místa pro úložné skříně, lyžařské vybavení i sušák na obuv. Vešel se sem dokonce i stolní fotbal, když náhodou nastane dlouhá chvíle.
Po masivním dubovém schodišti vystoupáme do patra, kde je hlavní společenská místnost s kuchyní a velkorysým jídelním stolem s lavicemi. Obojí pro Lenku s Petrem vyrobil místní truhlář a kvalitní řemeslná práce je na nábytku znát. Dominantou světnice jsou velká modrá kachlová kamna. Majitelé si je sami navrhli a nechali postavit kamnářem Janem Prausem z Březovic. „Původně jsme si pohrávali s myšlenkou, že by tam byla i nějaká odpočinková pec a mohlo se na kamnech i vařit, ale kvůli prostoru jsme od toho upustili,“ vysvětluje Petr. Když se venku ochladí, stačí rozdělat oheň a ještě několik hodin z nich sálá příjemné teplo a starají se tak o pohodovou a útulnou atmosféru. Tu umocňují i přiznané trámy roubení a dřevěný dekor na dlažbě.
Moderní kuchyňskou linku s veškerým vybavením majitelka naopak zvolila v neutrálním šedém odstínu, takže v kombinaci se dřevem krásně vynikne. Vše sjednocují modré detaily, které se objevují na okenních dekoracích či obkladech v koupelně.

Klidný spánek

V podkroví vznikly tři pokoje, v nichž se majitelé snažili využít každý centimetr, proto nechali na míru zhotovit čtyřlůžkové postele. I zde je motiv na povlečení i dekoračních látkách laděný do modra a navazuje na ostatní vybavení.

koupelna v roubence

Obklad nese dekor v kombinaci bílé, modré a hnědé. Foto: Jan Mizler

Koupelna s „chybou“

V koupelně zaujme kombinace vzorovaného obkladu v modrém a hnědém odstínu a dlažby s dekorem dřeva, která se opakuje i v dalších místnostech. „Původně to byla chyba. O podlaze v koupelně jsem měla jinou představu, ale pán, co dělal dlažby, se rozjel a položil všude tu stejnou. Nakonec se mi to líbí a jsem za to ráda, i když tenkrát to byla vlastně chyba,“ uzavírá Lenka.

V přízemí je kromě technického zázemí také prostorná vstupní chodba. Foto: Jan Mizler

okenní dekorace

Pečlivě vybrané dekorace podtrhují vřelou atmosféru roubenky. Foto: Jan Mizler

Rozkvetlá zahrada

Vloni se konečně Lenka s Petrem dostali k dokončení okolí roubenky. Přes léto nechali dodělat krytou terasu a stání pro auto a mohli se konečně začít soustředit i na obnovu zahrady, která během rekonstrukce utrpěla asi nejvíc. Od zahradníka si nechali vypracovat návrh rostlin, kterým by se v daných podmínkách mělo dařit, hlavně šlo o rododendrony a další kvetoucí keře a trvalky, a během léta je vysázeli. Při správné péči by za pár let měly vytvořit pohledné okolí domu.

Kdo tu bydlí

Lenka a Petr

Kde

Benecko

Text: Veronika Cerhová
Foto: Jan Mizler

Nově postavená roubenka blízko sjezdovky