Co se starým nábytkem?

Letní prázdniny jsou pro chataře a chalupáře ideální příležitostí pro vylepšení víkendového bydlení. Nejakutnější opravy po zimě už jsou hotové, zahrada dostala hlavní díl péče na jaře, na řadě je tedy interiér, hlavně nábytek.

Staré oprýskané židle i stůl už leccos pamatují. A almara, která zůstala na chalupě ještě po prababičce, vypadá, že už drží pohromadě jen silou vůle. Říkáte si, že byste si mohli pořídit nový nábytek. Než ale ten starý nadobro zavrhnete, popřemýšlejte ještě, jestli by se třeba nedal odbornou renovací zachránit – pak by mohl ještě sloužit. A na chalupu se hodí víc než moderní výrobky. Navíc starožitnosti a retrostyl jsou stále v módě.

Pomůže renovace nebo i malá oprava

Almaře by možná pomohly jen nové panty, zpevnit nohy a vylepšit novým nátěrem nebo dýhou. A židle, pokud mají stále pevnou konstrukci a nikomu z nich nehrozí pád, by po drobných úpravách taky ještě mohly dělat parádu. A nevadí, že jich není do počtu ke stolu. Styl „každá židle jiná“ se dnes nosí.

Někomu se může hodit

Pokud se chcete starého nábytku opravdu nadobro zbavit, zkuste pěkné a historické kousky nabídnout do starožitnictví, ty obyčejnější do bazaru, případně přes internet. Zájem by možná měly i některé charitativní organizace, zeptat se můžete i známých ve svém okolí, zda by nábytek nevyužili.
V případě, že je nábytek bezcenný nebo opravdu nenávratně poničený a nedá se z něj použít ani žádná část (leckdy se dají uplatnit i samostatná zdobená dvířka, zásuvka, vyřezávaný detail) a vy jste rozhodnuti ho vyhodit, poradíme vám, jak na jeho likvidaci.

Kam s nábytkem

Vysloužilý nábytek totiž do směsného odpadu ani ke kontejneru rozhodně nepatří. Nejjednodušší je odvézt ho do sběrného dvora. Pokud máte štěstí a vaše obec nebo město právě pořádá mobilní svoz velkoobjemového odpadu, můžete nepotřebný nábytek odložit i do těchto přistavených kontejnerů.
Ve sběrném dvoře nábytek postupně rozeberou. Dřevěné části se většinou znovu využijí na výrobu nových materiálů, případně poslouží k výrobě energie ve spalovnách. V kamnech starý nábytek rozhodně pálit nezkoušejte. Laky, mořidla nebo lepidla v něm obsažené jsou totiž při domácím spalování vysoce škodlivé – a z komína unikají nebezpečné látky rovnou do ovzduší. Před odvozem objemnějšího starého nábytku doporučujeme rozebrat ho na jednotlivé díly či desky, usnadníte si tak přepravu a ušetříte i místo ve sběrném dvoře.

Text: Iva Tvrzová
Foto: Shutterstock

Co se starým nábytkem?