Vybíráme visací zámek

visací zámek tokoz

Kombinace poctivé staré kované petlice a moderního visacího zámku s vysokým bezpečnostním standardem vrata do chalupy ochrání (foto: Tokoz)

Kombinace visacího zámku a petlice či závory je účinná a bezpečná klasika, pokud nešetříte na kvalitě. I výběr toho nejlepšího však stále znamená relativně levné řešení se snadnou montáží.

Orientace při výběru visacího zámku není nijak složitá. Aby vydržel případné pokusy o uražení, přeřezání či vypáčení, ale i opakovaný nápor deště a mrazu, poohlédněte se zejména v sortimentu zámků vyšší bezpečnostní třídy.

Nejčastěji se tyto výrobky používají k uzamčení mříží a okenic, brán a branek, kůlen, zahradních domků, ale i dřevníků či skladovacích beden a skříní v dílnách nebo jiných úložných prostor s nářadím a materiálem. Tvořit mohou i doplňkové zabezpečení vchodových dveří a vrat, štítových vstupů na půdu, ale i studničních poklopů nebo ochranných nástaveb nad prameny. Uplatní se zkrátka všude tam, kde lze upevnit petlici či zástrčku nebo použít řetěz. V tom je jejich hlavní výhoda – namontují se za pár minut, ale za určitých okolností je pro zloděje jejich násilné otvírání tak zdlouhavé a obtížné, že to raději vzdají.

Kvalitní visací zámky

Už víme, že požadavku na vyšší odolnost vůči útoku zloděje s odpovídající výbavou vyhoví jen vyšší kategorie visacích zámků. A je třeba počítat s tím, že jejich cena odpovídá kvalitě konstrukce a použitých materiálů. Ke spolehlivé ochraně exteriérových dveří by měly vyhovět zámky s bezpečnostní třídou tři nebo čtyři. Ty se kromě jiného vyznačují i vyšší odolností vůči vlivu povětrnostních podmínek. Ta je důležitá při uzamykání zahradních bran nebo dveří a vrat venku a na návětrné straně a také tehdy, když zámek zůstává nepřetržitě uzamčený delší dobu.

Vybírat lze i mezi systémy zamykání klíčem nebo číselným kódem nastavitelným pomocí kódového bubínku. Vyšší bezpečnostní standard splňuje zámek s omezeným počtem klíčů s bezpečnostní kartou.

Materiál a certifikace visacích zámků

Za odolnou záruku kvality se u visacích zámků považuje ocel, případně zinek. Je známo, že nejčastější metodou k překonání visacího zámku je jeho uražení kladivem, přeříznutí oblouku zámku, odvrtání vložky, případně vypáčení celé petlice. Odolný zámek tedy zkombinujte s co nejkvalitnější vložkou a bezpečnostní petlicí, tedy takovou, která má při zamčení zakryté hlavy vrutů a není možné ji jen tak snadno odšroubovat.

Pokud jde o normy bezpečnosti zámků, nezávislé certifikace EN 1627 a EN 12320 a označení zámků těmito certifikáty by měly skýtat záruku kvality. Podle normy EN 1627 (definuje odolnost výrobků např. vůči vrtání, páčení či vytržení) dělí výrobci zámky do šesti bezpečnostních tříd a ty se uvádějí na obalech výrobků i výrobních štítcích. Stupeň 3 tak představuje v tomto systému vysokou úroveň ochrany, stupeň číslo 4 pak velmi vysokou ochranu. S těmito stupni si vystačíte i při náročných požadavcích na zabezpečení, ale existuje i nadstandardně vysoká ochrana (stupeň 5) a speciální nadstandardní ochrana (stupeň 6).

Dobré rady

  • Zvláště při zimních příjezdech na chalupu je nepříjemné zamrznutí zámku, jemuž lze předejít volbou výrobku s co nejodolnější konstrukcí a krytkou proti zatékání.
  • Zámek můžete chránit zabalením do mikrotenového sáčku.
  • Vozte s sebou rozmrazovač ve spreji, případně akumulátorovou horkovzdušnou pistoli.

Text: Richard Guryča
Foto: se svolením firmy Tokoz

Vybíráme visací zámek