Co s obrazovým rámem

Rubrika: Interiér

Ozdobné rámy jsou hezké i bez obrázků

Zdobený obrazový rám nemusí rámovat jen malířská díla. Využít se dá i jinak.

Možná máte doma bezcenný nebo ne příliš zajímavý obraz, který je ale zasazen do pěkně zdobeného rámu. Zvláště ty starší bývaly náročně plasticky zpracované. Bylo by škoda zbavit se s obrazem i rámu, který může mít i mnohem větší cenu než obrázek uvnitř. Obraz proto vyjmeme a rám použijeme jinak.

Originální poličky

Výrazně zdobený zlatý rám může orámovat mělkou policovou skříňku na zdi. Tu si vyrobíme nebo necháme udělat na míru podle rozměrů rámu. Abychom podtrhli starobylý vzhled skříňky, potáhneme její zadní stěnu látkou nebo tapetou s historizujícím dekorem. Dovnitř pak umístíme pár kousků cennějšího porcelánu, oblíbené knihy a podobně.
Spojme hezké s užitečným – k mělké policové skříňce na koření či jiné drobnosti můžeme připevnit místo klasických dvířek obraz v rámu. Zvolíme-li obraz s širším a těžším rámem, zavěsíme ho na patřičně pevné kování (panty). Zrcadlo i nástěnka

Dostatečně vysoký obrazový rám s širší lištou se dá použít jako rám pro zrcadlo. Ani ho nemusíme věšet na zeď, stačí ho ležérně opřít o stěnu.
Z menšího rámu vyrobíme netradiční nástěnku na pozvánky, vzkazy a fotografie. Pod rám připevníme například hobru potaženou plátnem nebo korkovou desku.

Rám jako akcent

Široký zlacený rám dal vzniknout luxusní policové skříňce

Větší obrazový rám vtipně využijeme ke zdůraznění menších prvků – lze ho pověsit kolem malého okénka, kamenné nebo keramické plastiky na zdi či drobného obrázku v odlišném rámu.
Pokud se nám sejde několik různě velkých a zdobených rámů a rámečků, zkusíme z nich vytvořit na stěně zajímavou kompozici. Lze je pověsit různě vedle sebe nebo ty malé zarámovat jedním velkým.

Zlatý nebo barevný

Pokud chceme potlačit historický vzhled pozlacených, postříbřených či leštěných rámů, můžeme je přestříkat libovolnou barvou ve spreji a sladit je tak s ostatními doplňky v místnosti.

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: ARCHIV

Co s obrazovým rámem