Vybíráme krbová kamna

Rubrika: Interiér

Krbová kamna vnesou do domu pohodu, zaženou vlhko v nevlídném podzimu a zajistí bez velké námahy i zimní tepelnou pohodu. Patří ke stylovému, originálnímu a úspornému způsobu vytápění. Jak si správně vybrat?

Při rozhodování, co si pořídíme, hraje hlavní roli výkon a způsob, jak chceme chalupu vytápět. Na zřetel je nutné vzít také možný tah komína, průměr kouřovodu a velikost prostoru, který budeme vyhřívat. Důležitý je i fakt, nakolik stavba dokáže udržet teplo.

Hlavní versus doplňkové teplo

Nejdůležitějším kritériem výběru je ale rozhodnutí, zda kamna budou hlavním, nebo doplňkovým zdrojem tepla. Topení dřevem je v posledních letech stále oblíbenější. Lákavá je jak jeho poměrně nízká cena, tak jednoduchá manipulace s poleny. Moderní krbová kamna nabízejí vysokou účinnost, snadnou obsluhu i možnost kamna dobře regulovat. Díky tomu lze topit efektivně, aniž bychom museli neustále přikládat.

To se týká hlavně kamen se zplyňujícím spalováním, většinou jde o dvoukomorové spalování. Tato kamna nabízejí více než 80% účinnost, minimum popela, intervaly přikládání mezi 6 a 12 hodinami (dle typu výrobku), ale především jde o vysokou úsporu paliva. Je to možné díky tomu, že dřevo nehoří jen ve spodní komoře, ale vznikající dřevoplyn je spalován také v horní komoře, přes kterou musí procházet.

U jednokomorových kamen tento způsob spalování podporují externí přívody vzduchu vedené z různých míst (podle typu kamen) do spalovací komory. U některých výrobců to způsobuje již sekundární přívod vzduchu. U dalších to je třetí – terciární – přívod vzduchu. Tento vzduch podporuje úplné spálení plynných částic ve spalovací komoře a zajišťuje tak dokonalé spalování.

U klasické konstrukce krbových kamen se počítá s hodinovou přikládkou. U bezroštových kamen můžeme počítat s přibližně 6hodinovou přikládkou, ale záleží na typu konstrukce.

Vzduch, nebo voda?

Dále bychom se měli rozhodnout mezi teplovzdušnými a teplovodními kamny. Teplovzdušná krbová kamna jsou určena především pro lokální vytápění místnosti. Trubkový systém, v němž proudí teplý vzduch, jej umožňuje rovnoměrně rozdělit nejen do prostoru, kde stojí kamna, ale jsou-li opatřena výměníkem, jde teplý vzduch také do dalších místností. Pokud mají tato kamna ještě ventilátor, poté, co je výměník teplý, rozhání ventilátor teplý vzduch do systému. Dosahujeme tím až 87% účinnosti.

K nejvýkonnějším produktům patří kamna pyrolytická s jedinečnou technologií zplynování dřeva. Tento způsob spalování je velmi efektivní, má vysokou účinnost a nízké hodnoty emisí. Díky tomu spotřebuje méně dřeva a šetří tak životní prostředí. Potěšitelné je, že jde o ryze český výrobek od společnosti LS Kamna. Funguje tak, že roztopením kamen v horní komoře vzniká dřevoplyn. Uzavřením komínové klapky horní primární komory vznikající dřevoplyn začne proudit přes spodní trysku, kde je okysličen předehřátým sekundárním vzduchem a spalován za velmi vysoké teploty přes 1000 stupňů Celsia ve spodní sekundární spalovací komoře. Skvělé je, že se proces spalování obejde bez spalinového ventilátoru a funguje na tah komína (stačí 12 Pa). Navíc si můžete užít pohled na hru plamenů ve dvou spalovacích komorách.

Základem teplovodních krbových kamen je možnost jejich napojení na původní nebo nový teplovodní rozvod. Díky tomu se mohou stát hlavním zdrojem tepla. Větší část výkonu se přitom přenáší do ohřevu vody, menší část do ohřevu vzduchu. I tato kamna obecně využívají účinné sekundární či terciární (podle výrobce) spalování, které snižuje spotřebu dřeva. Z důvodu bezpečnosti jsou většinou vybavena ochlazovací smyčkou, která se dá popřípadě dokoupit. U některých modelů lze volit ze tří typů regulace přívodu vzduchu – manuálního, základního a automatického.

Kombinace vytápění

Nově si můžeme zvolit i kombinace vytápění. Například společnost Romotop ve spolupráci s firmou Regulus nabízí zákazníkům komplexní řešení úsporného a ekologického vytápění domácnosti a ohřevu teplé vody. Při instalaci krbových kamen Lugo W jako primárního zdroje vytápění samostatně či v systému s akumulační nádrží si zákazníci mohou nakombinovat připojení na další zdroj (například na solární systém, na plyn, elektřinu a podobně) a vytápět domov nejlevnějším možným způsobem. Popřípadě je možné také ohřívat teplou užitkovou vodu pro kuchyni nebo koupelnu.

Trendem však není ukládat teplo jen do vody, ale i do dalších akumulačních prvků, u kterých se využívá jejich schopnost akumulace tepla (například akumulační výměník 07 AKU – 001). Teplo, které by se jinak nevyužilo a odešlo by komínem, se uloží do akumulace. Dochází k efektivnějšímu využití tepla a ke zvýšení účinnosti kamen.

Výkon podle prostoru

I v případě, že jsme pro umístění kamen zvolili největší místnost v domě, nemusíme nutně kupovat největší model kamen. Je ale potřeba mít na paměti, že pro vytopení starší stavby, ke které chalupa určitě patří, budeme potřebovat dvakrát větší výkon než u novostavby. U starších objektů obvykle uteče větší část tepla zdivem. Proto kamna s nízkým výkonem prostor nedokážou vytopit. Jestli ale výkon naddimenzujeme, objekt zbytečně přetápíme.

Pak může dojít k tomu, že při snaze zvýšit výkon tak, že dlouhodobě otevřeme všechny přívody vzduchu, zatížíme konstrukci kamen a snížíme tak jejich životnost. A značně vzroste spotřeba paliva. Naopak příliš vysoký výkon kamen a s tím související přetápění prostoru zase vedou k tomu, že přívod vzduchu do kamen omezujeme, a tak se díky nedokonalému spalování kamna a komín zanášejí dehtem a rostou tím náklady na jejich čištění.

Konzultace s odborníkem

Výběr vhodných krbových kamen je věda. Proto se vyplatí pozvat odborníka, který posoudí všechny potřebné faktory, navrhne optimální řešení a pomůže nám při volbě konkrétního typu topidla. Na nás pak již zbude vybrat si design a materiál vhodných kamen. Ta mohou být například z ocelových plechů, z litiny, s kachlovými či kamennými obklady. A mít můžeme i krbová kamna závěsná či otočná.

www.hsflamingo.cz, www.romotop.cz, www.ls-kamna.cz, www.zeletavskakamna.cz, www.give.czwww.haassohn-rukov.cz, www.abx-kamna.cz

text: Helena Štětinová
foto: archiv firem

 

Vybíráte krbová kamna? Širokou nabídku kvalitních kamen naleznete na www.give.cz/krbova-kamna

 

 

Vybíráme krbová kamna

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Vybíráme krbová kamna