Výlevky stále slouží

Závěsné litinové nebo železné smaltované výlevky byly předchůdkyněmi dnešních dřezů a umyvadel. Sloužily k napouštění vody do přistavených nádob a k vylévání splašků.

Replika ozdobné litinové výlevky dostala pěkný povrch s patinou, ladí s ní kohoutek se zvířecí hlavou. Majitelé ji umístili u pergoly s jídelním stolem

Kde se výlevky objevily

Mřížka na mušli usnadňovala postavit pod kohoutek kbelík, konev či jinou nádobu na vodu

Výlevky bychom mohli dříve vidět nejčastěji na pavlačích městských nájemních domů – do jednotlivých bytů nebyla voda zavedena, obyvatelé si pro ni chodili ke společné výlevce na pavlač a do ní také použitou vodu vylévali. Podobné to bylo i ve venkovských rodinných domech a chalupách. Pokud byla voda do stavení zavedena, k dispozici byla výlevka v chodbě. Podle tvaru se jí někdy říkalo mušle.

A protože práce na zahradě a manipulace s ovocem a zeleninou také často vyžaduje vodu, bývaly u vesnických domků umísťovány kovové výlevky i na venkovní stěně směřující do zahrady. Proč litina a železo

Výlevka se proměnila v ptačí pítko

Voda se často napouštěla do plechových kýblů nebo konví, které se při tom stavěly na hranu výlevky. Ta proto musela něco vydržet – musela být pevná a nerozbitná. Litina navíc umožňovala vytvořit formu pro odlévání výlevek zdobených plastickými dekoracemi.

Hladké nezdobené výlevky byly vyráběny ze železného plechu a jejich povrch byl většinou smaltován v kombinaci bílá či krémová se zelenou, modrou nebo černou.

Výlevky v současnosti

Ani dnes se nemusíme výlevek zbavovat, ještě mohou plnit praktickou funkci – i když někdy trochu jinou než dříve. Výlevku v chodbě domu, pokud máme vodu v kuchyni i v koupelně, si můžeme nechat na „špinavé“ práce – při úklidu, mytí bot a podobně. Na toaletě poslouží jako umývátko na ruce.

Současná litinová výlevka je replikou těch původních (Umakov Produkt)

Ještě praktičtější je výlevka v zahradě. Nejen při zahradničení, kdy jsme celí od hlíny, ale i při relaxaci se tekoucí voda a odpad hodí, zvláště přijde-li na grilování početnější návštěva. Na kohoutek také můžeme nasadit zahradní hadici a pohodlně kropit trávník či záhony. Menší výlevka, umístěná nízko u země a opatřená uzávěrem, nahradí vašemu psovi či kočce misku s vodou. Výše zavěšená může být netradičním pítkem pro ptáky a hmyz.

Nevšední květináč

Stará výlevka se uplatní i jinak, hlavně ta zahradní. Může se proměnit v hezkou dekoraci, například originální závěsný květináč. Kvetoucí muškáty se tu budou vyjímat báječně. Takovému zahradnímu zátiší vůbec nevadí místy oprýskaný smalt nebo objevující se rez.

Stará nebo nová?

Pokud je historická výlevka funkční, jen trochu poznamenaná zubem času, zkusíme ji vlastními silami zrenovovat. S trochou šikovnosti ji proměníme i v malé výtvarné dílo. Výlevku – její část nebo celou – můžeme například obložit keramickou mozaikou.

Ani objevující se rez na staré železné výlevce neubírá nic romantickému kouzlu tohoto zátiší s květinami

Staré výlevky se dají koupit v bazaru, nebo si pořídíme výlevku úplně novou. Vyrábí nebo dováží je u nás celá řada firem. Vybrat si můžeme repliku klasické litinové, zdobenou plastickým dekorem, nebo model v současném střízlivějším pojetí. Nejčastěji jsou v barvách bílé, zelené, černé, ale i „měděné“, dvoubarevné nebo s patinou.

Výlevku s poškozeným povrchem proměnila výtvarnice Alena Kunovjánková pomocí mozaiky k nepoznání (Studio Recese)

Druhou možností jsou výlevky z hliníkové slitiny. Jejich výhodou je nízká váha, snadná manipulace a vyšší trvanlivost – nejsou tak křehké jako litina. Vedle kovových výlevek si lze pořídit i originálně ztvárněné výlevky keramické.

Vhodným doplňkem je ozdobný litinový kohoutek. Dodává se jako pákový, nebo klasický otočný. Součástí některých výlevek je i protizápachová krytka.

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ, JAROSLAV HEJZLAR, ŠTĚPÁN LUŤANSKÝ, MARIE RUBEŠOVÁ, FRANTIŠEK VAŇÁSEK, LENKA BARTOSZOVÁ, THINKSTOCK A ARCHIV

Výlevky stále slouží

Uložit

Výlevky stále slouží