Betonová dlažba

Naše kroky sice denně vedou po šedých chodnících, na vlastním pozemku však na neutrální vzhled můžeme zapomenout a vybrat sem dlažbu se zajímavější barevností i povrchovou úpravou.

U nově postavených chat v minimalistickém pojetí se dobře uplatní i šedý beton, ale se stavbami staršího data mnohem lépe koresponduje betonová dlažba se strukturálním povrchem a barevností evokující přírodní materiál, jako je kámen či dřevo. Nabídka těchto typů dlažby je široká a s ní i její využitelnost. Výběr musíme podřídit nárokům, které na ni budeme klást. Nejdůležitějším z nich je, zda bude vydlážděná plocha sloužit pouze jako pochozí, nebo na ni budou vjíždět auta. V prvním případě postačí tloušťka dlaždice 2 cm, pro občasný přejezd vozidel do 3,5 tuny je třeba tloušťky alespoň 6 cm a pro vyšší provoz a stání pak minimálně 8 cm. Druhou, neméně důležitou vlastností je neklouzavý povrch. Hladkých ploch se vyvarujeme hlavně v okolí bazénu.

venkovní betonová dlažba

Dlažba s barevnou úpravou colormix působí v sousedství zeleně přirozeně (Foto: BEST)

Druhy venkovních betonových dlažeb

Zámková dlažba díky provázání jednotlivých prvků vytváří pevnou stabilní plochu. To je současně i jistým minusem, protože se z ní při dešti nemůže voda vsakovat do země. Dnes už se vyrábí ve více barevných variantách, takže vypadá přirozeněji. Zaujme především nízkou cenou.

dlažba v imitaci štípané břidlice

Imitace štípané břidlice v pískovém zbarvení vyvolává hřejivý dojem (Foto: DITON)

Takzvaná skladebná a plošná dlažba může mít i nepravidelný tvar a kromě přírodního provedení povrch hladký, mírně reliéfní, ale také s výrazným vzhledem imitujícím strukturu kamene včetně štípaného či dřeva anebo uměle zestařený povrch. Dlažba může být jednobarevná či tónovaná. Nejpraktičtějším typem je melír, kde se prolíná několik odstínů barev, protože na něm není vidět každé smítko, navíc po položení nezáří tolik novotou, která by příliš kontrastovala s letitou omítkou či dřevěnými stěnami chalupy.

Dále je to velkoformátová dlažba, jež nabízí zajímavé skladebné možnosti při zachování vysoké odolnosti i při pojezdu automobilem. Specifickou záležitostí jsou pak rozměrnější zakázkově vyráběné dlaždice, které mohou dosahovat i několikametrových rozměrů.

Zátěžová vegetační a zatravňovací dlažba umožní dokonalý odvod dešťové vody do podkladových vrstev i prorůstání travního porostu. Je tak dobrým řešením pro zachování povinného poměru vsakovací plochy pro srážkovou vodu na pozemku.

Zatravňovací tvárnice

Zatravňovací tvárnice dává možnost mít i pod autem zelenou trávu (Foto: Hornbach)

Dlažba pod ochranou

O zachování původního vzhledu a prodloužení životnosti dlažby se postarají impregnační nátěry. Ochrání ji před znečištěním, vlhkostí, současně oživují její barevnost.

Text: Zuzana Ottová
Foto: se svolením firem Hornbach, DITON a BEST

Betonová dlažba