Jídelní stoly

dřevěný stůl ve venkovském stylu

Kombinace odstínů dřeva a bílé podtrhne venkovský styl. 4 690 Kč (Foto: IKEA)

Jídelní stůl je v mnoha domácnostech přirozeným centrem dění, kde se odehrávají všechny důležité rodinné události. Při jeho výběru musíme vzít do úvahy dispozici místnosti, počet členů domácnosti, celkový styl interiéru, ale také finanční možnosti.

Pokud jde o materiál, asi nejčastěji padne volba na masivní dřevo, neboť je odolné, ekologické, zdravotně nezávadné, dobře se udržuje a v případě potřeby jej lze snadno zrenovovat. Na výběr se nabízejí desítky domácích i exotických dřevin, jež se mezi sebou liší vzhledem i vlastnostmi. Zatímco dřevo jehličnatých stromů se většinou řadí k těm měkčím a známky používání se na něm mohou objevit poměrně brzy, dřevo listnáčů, jako například dub, buk, jasan či habr, je tvrdší a odolnější. Toužíte-li tedy po kvalitním kusu nábytku, který budou jednou moct zdědit ještě vaše vnoučata, sáhněte po stole vyrobeném z dubového či bukového dřeva. Jedinou nevýhodou, s níž je třeba počítat, je vyšší cena. Pokud však zvolíte nadčasový tvar a kvalitně zpracovaný nábytek, jistě vám ji vynahradí jeho dlouhá životnost.

jídelní stůl z masivního dřeva

Tvar nohou může ovlivnit možnost rozmístění židlí. 10 900 Kč (Foto: Nábytek Mirek)

dřevěný stůl

Výrazná kresba dřeva vynikne ve spojení s čistými liniemi. 21 590 Kč (Foto: KARE)

Dýha a lamino

Variantou s neméně atraktivním vzhledem jsou dýhované stoly. Dýha je pár milimetrů tenká vrstva dřeva nalepená na méně kvalitní materiál, třeba na dřevotřískovou desku. Dýhy se vyrábí jak z domácích, tak i exotických dřevin, a tak si za přijatelnou cenu můžeme pořídit nábytek exkluzivního vzhledu. Případná renovace je však o mnoho náročnější, neboť tenká dýhovaná vrstva nelze brousit a větší poškození by bylo nutné řešit nalepením nové dýhy.

Cenově nejdostupnější variantou je nábytek z laminované dřevotřísky, která se nabízí v nepřeberném množství dekorů věrně imitujících dřevo včetně charakteristické struktury. Jeho hlavní předností je snadná údržba.

romantický stůl

Klasickým interiérům sluší tvarově bohatší nábytek. 24 720 Kč (Foto: ALDO Nábytek)

Sklo a kov

Sklo je materiál pro jídelní stůl poměrně netypický, protože na dotek i na pohled působí velmi chladně. Pro použití v rustikálních a chalupářských interiérech se až na výjimky nehodí, v těch moderních však za jistých okolností může vypadat elegantně. Jen je třeba počítat s náročnější údržbou a větší náchylností k poškození.

Kov se u interiérových jídelních stolů zpravidla vyskytuje v kombinaci s dalšími materiály. Například ve spojení se dřevem může tvořit zajímavý tandem, který do interiéru vnese lehce industriální nádech. V poslední době v obchodech nejčastěji narazíme na podnože z černě lakovaného kovu ve spojení se stolní deskou ozdobenou zajímavou kresbou dřeva.

rustikální dřevěný stůl

Výběr židlí ladících ke stolu si můžeme usnadnit nákupem celého setu. 8 100 Kč (Foto: Nábytek Mirek)

dřevěný stůl

Dostatečně velký stůl je základním předpokladem pohodlného posezení. 28 049 Kč (Foto: Westwingnow)

Ideální míry

Správná velikost jídelního stolu bývá dána prostorovými možnostmi místnosti a počtem osob, které k němu budou společně usedat. Jedním z častých omylů je to, že kulatý stůl šetří místo. Ve skutečnosti je to právě naopak a kolem jídelního stolu s kulatou či oválnou deskou je potřeba prostoru nejvíce. Pokud bojujeme s místem, nějaké centimetry můžeme ušetřit, postavíme-li stůl jednou hranou ke zdi. Ačkoliv to z hlediska komfortu není právě ideální řešení, za určitých okolností to představuje rozumný kompromis, jak pro stolovníky získat dostatek místa k pohodlnému odsunutí židle či průchodu kolem stolu.

kulatý jídelní stůl

Zajímavý detail budí dojem, že horní deska levituje ve vzduchu. 29 620 Kč (Foto: TON)

Velikost stolu tedy musíme vybírat v souladu s proporcemi místnosti, avšak je třeba mít na paměti i to, že pro každou osobu je potřeba počítat s plochou stolu minimálně 55 × 40 cm. Sedí-li tedy dvě osoby naproti sobě, deska stolu by měla mít šířku alespoň 80 cm. V potaz bychom měli vzít také umístění nohou, aby nepřekážely při požadovaném rozmístění židlí.

Ani výška není u všech stolů stejná, zpravidla se pohybuje v rozmezí 72 až 78 cm, což je důležité nejen z hlediska ergonomie a pohodlného používání, ale i kvůli celkovému vzhledu stolu v kombinaci s vybranými židlemi.

Když přijde návštěva

V mnoha domácnostech je velký jídelní stůl potřeba jen několikrát do roka při příležitosti různých oslav, návštěv a svátků. Pak je ideálním řešením pořízení stolu s možností rozkládání, Jeho plocha se tak v případě potřeby může zvětšit až dvojnásobně oproti rozměrům, které zaujímá po zbytek roku. Při výběru pak s ohledem na četnost používání vyzkoušejte, jakým způsobem je řešen rozkládací mechanismus.

rozkládací stůl

Rozkládací mechanismus mnohé napoví o celkové kvalitě nábytku. 55 650 Kč (Foto: TON)

Jak o stůl správně pečovat?

Chcete-li, aby nábytek vydržel dlouho krásný, měli byste jej chránit před přímým teplem. Škodí mu ale také působení vody a vodních par.

Text: Veronika Cerhová
Foto: se svolením firem IKEA, ALDO nábytek, Nábytek Mirek, TON

Jídelní stoly