Letní cibuloviny pro ještě větší pestrost

Rubrika: Zahrada

Jaro je ideální dobou pro nový start na zahradě, která má v dnešní době více funkcí než kdy dříve. Vysaďte si v tomto období cibuloviny, jež rozkvetou během léta.

Lilie vždy přitáhne svými nádhernými květy pozornost

Vlivem zmenšujících se ploch s květinami a rostlinami ubývá v přírodě i pylu a nektaru. Z toho důvodu se populace včel a motýlů snižují a omezuje se i počet jejich druhů. Letní cibuloviny nejenže poskytují ohromné množství květů, ale zároveň zvyšují biodiverzitu vaší zahrádky. Včely a motýli si na zvláštních druzích letních cibulovin, které produkují velké množství pylu a nektaru, velmi pochutnají.

Šuškarda není moc rozšířená, ale mezi zahradníky je oblíbená

Sázejte cibule a hlízy

Je důležité, abyste zasadili letní cibuloviny, které produkují hodně nektaru a pylu a ke kterým budou mít motýli a včely snadný přístup. Ideálními odrůdami jsou šuškardy (Liatris), jiřiny s otevřenými srdíčky, habešský mečík (Gladiolus callianthus) a montbrécie. Tyto letní cibuloviny můžete sázet od chvíle, kdy pomine nebezpečí mrazíků, až do konce května. Pak už si jen po celé léto můžete užívat bzukotu včel a třepotání motýlích křídel a sledovat, jak jim chutná.

Begonie je osvědčenou hrnkovou rostlinou, která miluje stín a vlhko
4 K sázení do truhlíků si vybírejte jiřinky s nízkým vzrůstem

 

Přemístitelné rostliny

Na květináčích je skvělé to, že jich můžete použít tolik, kolik chcete a také je samozřejmě můžete přemisťovat. Jestliže máte na zahradě místo, kde momentálně nic nekvete, oživte je květináčem s letními cibulovinami. A pokud jste si vytvořili útulný koutek k odpočinku, přidejte osázený květináč pro ještě větší potěšení i tam.

K sázení do truhlíků si vybírejte jiřinky s nízkým vzrůstem

 

Nízké odrůdy do květináčů

K sázení do truhlíků jsou ideální všechny letní cibuloviny. Doporučujeme však sázet odrůdy, které nevyrůstají příliš vysoko. Díky tomu nebudete muset rostlinky podpírat. Kaly, africké lilie a chocholatice jsou vždy skvělou volbou. Pokud sáhnete po liliích, jiřinách nebo mečících, vyberte si jejich nízké odrůdy. Výběr je opravdu široký.

Mečík habešský kvete poměrně dlouho, po celý srpen a září. Jeho hlízy se však musí skladovat nad 15 ºC

 

Sázení do nádob

Zvolte si květináče a truhlíky, jaké se vám budou líbit, ale zajistěte, aby byly dost velké. Pokud se letní cibulky a hlízy do nich bez problémů vejdou, budou mít dostatek prostoru pro zakořenění. Zkontrolujte, zda je na dně květináče jeden nebo více otvorů, kudy bude odtékat přebytečná voda. Naplňte květináč do tří čtvrtin zeminou, zasaďte své oblíbené cibulky a na ně navršte další zeminu. A užívejte si je!

Sortiment mečíků se stále rozrůstá o další odrůdy nových typů

 


Dobré rady
• Letní cibuloviny vysaďte na jaře, jakmile už nehrozí noční mrazíky.
• Když na zahradu přidáte různé barevné odstíny, přidá jí to na zajímavosti a dodá jí to skutečně ohromující efekt.
• Letní cibulky a hlízy v květináčích štědře zalévejte, aby nevyschly.
• Trpasličí a nízké jiřiny jsou k sázení do květináčů velmi vhodné. V květináčích často kvetou lépe než v záhonu.


Cibulky, oddenky a hlízy
Technicky vzato, mnoho oblíbených „cibulovin“ vůbec z cibulek není. Například krokusy a mečíky mají ve skutečnosti oddenky, zatímco třeba takové jiřiny a begonie mají hlízy. Hlavním rozlišovacím znakem je způsob ukládání živin. V případě oddenků je většina živin uložena spíše do zvětšené bazální části než do masitých šupin, které jsou u oddenků mnohem menší.

 

Text: iBulb
Foto: Shutterstock

Letní cibuloviny pro ještě větší pestrost