Zelená střecha

Nasypat si na střechu hlínu a osázet ji zelení může někomu připadat jako šílený nápad. Zelené střechy však už po celá staletí potvrzují své přednosti.

Příklad extenzivní zelené střechy na horské chatě

Zelená střecha je střecha částečně nebo zcela pokrytá vegetací, která se vysazuje do substrátu na hydroizolační membránu. Střecha také může obsahovat další vrstvy, jako například kořenovou bariéru a odvodnění a zavlažování.
Zelenou „střešní krytinu“ můžete vytvořit v podstatě na jakékoli střeše s dostatečnou nosností. Nejčastější a nejosvědčenější typ takovéto střechy je jednoplášťový, bez jakékoli větrací mezery, s tepelnou izolací a parozábranou.

vrstvy

Konstrukce střechy je od nosné konstrukce zatravnění střechy oddělená dilatační a ochrannou vrstvou proti prorůstání kořínků. Takzvaná vegetační vrstva sestává s drenážní vrstvy (například keramzit, polystyrenové kuličky, filtrační vrstvy (netkaná textilie, minerální nebo skleněné rohože), hydroakumulační vrstvy (rašelina nebo tuhé minerální desky) a vrchní vegetace.

Skalničky i keře

Intenzivní zelená střecha představuje zatížení minimálně tři sta kilogramů na metr čtvereční. Je třeba brát v úvahu i to, že se hlína nasytí vodou. Takzvaná extenzivní zelená střecha je pak určena pro konstrukce, které snesou zatížení od 60 do 300 kilogramů. Tento typ střechy se osazuje skalničkami, trvalkami či mechy. Využít lze například netřesk střešní, který se na zatravněné střechy na moravském Slovácku osazoval už ve středověku.

Zelená střecha výborně izoluje

Od typu vegetace, kterou se střecha osazuje, se pak odvíjí i síla vrstvy substrátu. Pro mechy a travní koberce postačí 3 až 6 cm, pro skalničky, osázenou trávu a plazivé rostliny je výška substrátu zhruba do 20 cm. Na intenzivní typ střech lze sázet i květiny, u střech s nejvyšší nosností dokonce keře a menší stromy a vybudovat systém podpovrchového zavlažování. Tady může být vrstva zeminy i vyšší než jeden metr.
Zatravněná střecha má kromě estetických kvalit i řadu praktických výhod. Udržuje přirozené klima, chrání dům před vlivem povětrnostních podmínek a rozšíří plochu zeleně. Není náhodou, že zelené střechy mají tradici v zemích s nejdrsnějším klimatem.

TEXT: RICHARD GURYČA

FOTO: SHUTTERSTOCK, WIKIPEDIA, THINKSTOCK

Zelená střecha