Vyměňujeme radiátory

Výměnu starých radiátorů za nové svěří majitelé domů zpravidla instalatérovi. I tak je dobré vědět, co všechno je potřeba k správnému výběru topných těles a dalšího příslušenství.

Začněte stanovením možného rozpočtu a rozsahu prací. Lze měnit jen samotné radiátory, ale také celý otopný systém včetně trubek a dalšího příslušenství. Často se to dělá v případě výměny kotle, protože parametry radiátorů a dalších instalací se mohou sladit s požadovaným typem kotle bez zbytečných kompromisů a komplikací, ale pokud kotel a trubky slouží dobře, nutné to není.

Samo nebo s čerpadlem

I samotnou výměnou radiátorů však docílíte nejen efektivnějšího vytápění a snížení nákladů na teplo, ale také úspory místa. Nová topná tělesa budou vypadat líp, a když si připlatíte za originální design, mohou být dokonce zajímavým dekorativním solitérem. Bez ohledu na všemožné výhody ústředního vytápění je však například ve stylové chalupě vhodnější volit radiátory co nejméně nápadné.
Před výměnou těles je potřeba dát dohromady co nejvíce údajů a využít je pro volbu vhodných rozměrů a dalších parametrů, které by nové radiátory měly mít. Prodejci doporučují zjistit zejména to, zda je topná soustava samotížná, nebo jde o vytápění s nuceným oběhem podporované čerpadlem.
Jedním z důležitých parametrů pro výkon otopného tělesa je i teplotní spád. Nejčastější údaj o tepelném spádu mívá hodnotu 75/65/20 °C. První číslo udává teplotu vody, která do radiátoru vstupuje. Druhé číslo udává teplotu vody, která z topného tělesa vystupuje. Třetí číslo udává průměrnou teplotu v místnosti, ve které je topení umístěno. Pokud máte doma jiný teplotní spád, je nutné vybrat podle toho radiátory, například výrobce Korado proto udává výkony těles vždy pro několik běžně užívaných teplotních spádů.

Demontáž a montáž

Samotná výměna starého topného tělesa za nový radiátor je pro profesionála poměrně jednoduchá. Je nutné demontovat starý radiátor, případně upravit přívody pomocí redukcí a namontovat nový radiátor. K případnému řezání či naopak nastavení trubek je potřeba speciální nářadí včetně svářečky.
Složitější už bude výběr vhodného tělesa. Vzhled a cena jsou důležité, ale nezapomeňte určit maximální možnou výšku, šířku, případně hloubku topného tělesa pro danou místnost. Radiátor by měl být nainstalován minimálně 10 až 20 cm od podlahy. Zpravidla se upevňuje na stěnu, ale existují i radiátory samostojné, do prostoru či do rohu.

www.korado.cz, www.aaaradiatory.cz, www.hothotexclusive.com/cs

 

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Vyměňujeme radiátory

Vyměňujeme radiátory