Péče o kámen

Očištěná a dobře vyspárovaná kamenná stěna vtiskne interiéru chalupy nezaměnitelné kouzlo. Možná ji máte celá léta na dosah a ani o tom nevíte.

Stěnu, podlahu či některé další architektonické prvky vyzděné z kamenů můžete samozřejmě vybudovat dodatečně. Řada chalupářů však vlastní dům, který je z kamene rovnou postavený nebo který má kamenné stěny v různých postupně přebudovávaných přístavbách a hospodářských místnostech. Právě tyto stavby se často rekonstruují a proměňují v další obytné prostory včetně koupelen či kuchyní, společenských místností nebo pokojů pro hosty. Tady můžete doslova „vykutat“ krásnou kamennou stěnu zpod letitých nánosů omítek a vtisknout jejím oživením originální vzhled novým prostorám nebo takto ozvláštnit prostory stávající.
V řadě případů stojí za obnovu i původní kamenné části podlah, které se ve starých chalupách často nacházejí v chodbách, komorách, nebo v podobě lemu kolem pecí a stěn v domech vybavených podlahami z prken. Někdy můžete takové části podlah rovněž odhalit při opravách pod různými vrstvami podlahových krytin a jejich obnovením rovněž dostat do domu kus dávno zapomenuté minulosti. Případně využít v interiéru kámen, který vybouráte například ze staré stodoly.
Takový malý poklad je ovšem potřeba správně použít a dobře ošetřit. A čas od času je nutné i zdánlivě odolnému a nezničitelnému kameni poskytnout údržbu a patřičnou péči, díky které zůstanou zachované jeho jedinečné vlastnosti.

Čištění a spárování

Kamennou stěnu či jakýkoli jiný kamenný prvek (pilíř, klenbu, komín, překlad či římsu) je nutné nejdříve pečlivě očistit, zakonzervovat a v případě obnovení či stavby stěny nebo podlahy vás obvykle čeká i vyčištění spár a spárování. Neomítnutá kamenná stěna se spáruje i v případě, že je nově postavena. Není to nezbytně nutné, ale lépe to vypadá a vyplněné spáry navíc chrání stabilitu a zvyšují trvanlivost stavby.
Vraťme se ale k čištění, jehož cílem je odstranit z povrchu kamene veškeré zbytky původní omítky a další nečistoty. Použijete k tomu ocelové sekáče a škrabky a pro jemnější práci lze vyzkoušet různé typy ručních kartáčů nebo kartáče na vrtačku či úhlovou brusku. Při čištění postupujte opatrně, povrch některých měkčích kamenů se může poškodit například tvrdým ocelovým kartáčem.
Před spárováním je nutné pečlivě vyčistit i samotné spáry. Vhodná je k tomu například kramle, silný zahnutý hřebík nebo šroubovák. Pro dobré přilnutí spárovací hmoty musí být spáry čisté a zbavené prachu, takže je po vyškrábání ještě vyfoukejte vzduchem z kompresoru nebo vysajte.

Náročnost spárování záleží na šířce spár. Spárovací hmota musí být do spár dostatečně vtlačena. Vhodná je k tomu spárovací špachtle, ale vzhledem k různým typům kamenů a různé šíři a hloubce nepravidelných spár lze hledat i další způsoby. Nebojte se improvizovat, využijte i prsty a ruce, případně sáčky, do nichž se nalije spárovací hmota a vytlačuje se pak odstřiženým rohem podobně jako krém při zdobení cukroví.
Ke spárování doporučují různé zdroje například jemnou cementovou maltu (mazaninu) či maltu na cihlové pásky – klinkery. Firma Paulín, která dodává na trh kromě jiného i produkty stavební chemie, radí vpravit do spár vrstvu pačoku z osmotické malty Lamposal a po vyzrání (tři dny) použít omítkovou směs Paulinsana Into nebo Paulinsana Rinzaffo.
Podle rady kameníka Milana Šturma z Horní Brusnice se zařídil jeden z čtenářů našeho časopisu, když pro spárování a rovněž pro opravu rozpadajících se pískovcových kvádrů použil směs jemného písku, trochy vápna a penetrace Sokrat. Milan Šturm totiž naopak radí nepoužívat pro spárování kamenů cement.
Na trhu jsou však k dostání již připravené speciální suché směsi pro spárování kamene. Najdete je například pod značkou Cemix, Remmers, Hasit či quick-mix. S dávkováním a poměry jednotlivých komponent spárovací hmoty si tedy nemusíte lámat hlavu.
Postup spárování kamenů lze srovnat se spárováním pohledových cihel či fasádních pásků, ale vzhledem k nepravidelným mezerám mezi kameny je přece jen o něco složitější. Při práci nezapomeňte kameny průběžně pečlivě a bez zbytečných odkladů čistit od malty. Použít můžete štětec nebo houbičku či molitanové hladítko. Čerstvou spáru jen lehce uhlaďte a okolí hned očistěte, protože po zaschnutí je to obtížné. Před nanášením malty se vyplatí spáry dobře navlhčit. Spárovací malta se s kamenným podkladem lépe propojí, nevytváří skvrny v okolí spár tak rychle a umožní snadnější čištění.

Důležité je neuzavřít povrch

Když spáry zcela vyzrají, použijte pro konečné vyčištění zbytků skvrn některý ze speciálních čističů na cementové skvrny z kamene. Prostředky tohoto typu seženete nejlépe u internetových i „kamenných“ prodejců obkladů a podlah z kamene nebo v hobbymarketech. Vyrábí je například Den Braven. Řada lidí má dobré zkušenosti i s použitím octa. S chemií postupujte opatrně podle návodu, vhodný je spíše plastový kartáč, a pokud nelze na kámen v interiéru použít rovnou proud vody z tlakového čističe, opláchněte kameny alespoň houbou, měkkým mokrým kartáčem či rozprašovačem.
Pak by měl přijít na řadu některý z přípravků na zdůraznění lesku i přirozené kresby kamene, který zamezí pronikání vlhkosti, ale rovněž povrch zcela neuzavře a nechá kámen dýchat. Využijte raději k tomuto účelu vyráběné penetrační či impregnační nátěry, například TENAX Protex či výrobky z řady Saxo.
Použít lze i univerzální hloubkovou nanopenetraci Soudal či Lukofob 39, což je univerzální přípravek na povrchovou ochranu porézních materiálů na bázi silikátů, ale například i na pískovce nebo pálené cihly. Přípravek je koncentrát, který je nutné pro příslušné použití naředit podle návodu, což platí i pro jiné penetrace a impregnace. Doporučuje se i prostředek Porosil, výrobky značky SikaGard či výběr z řady přípravků na ošetření kamene, které má v nabídce Knauf. Na rovnějším povrchu lze experimentovat i s vosky například z produkce firmy Paulín či Knauf.

 

Text: Richard Guryča
Foto: Autor, Shutterstock a archiv firem

Péče o kámen

Uložit

Péče o kámen