Zámky na kola


V létě řada z nás vyráží z chalupy na výlety na kole. Pro tyto případy se hodí zámky, které kola ochrání před odcizením, když je někde odstavíme.

Zámek na kolo podstatně sníží riziko odcizení

Ideální zámky jsou bezpečné a přitom skladné, lehké a vejdou se do batůžku, aniž by jej zatížily kilogramem navíc. Takové jsou zámky lankové. Dají se stočit a zaberou málo místa. Také je lze pomocí speciálního adaptéru umístit na sedlovou trubku kola. Mají ale nižší stupeň bezpečnosti, proto kolo nenecháváme dlouho bez dohledu.

Amparo 4850 LH se širokou konstrukcí těla, průměr oka 8,5 cm. Cena 801 Kč (ABUS)

Další možností jsou podkovy, tedy zámky do rámu, trvale připevněné ke konstrukci kola tak, že fixují zadní kolo. Na kole nám zloděj sice neodjede, ale odnést jej může. Proto se doporučuje kombinovat podkovu s lankovým zámkem a zvýšit tak zabezpečení kola. Pro bezpečnostní zámek jděte pouze k firmám, které prodávají certifikované výrobky.

Mimořádně bezpečný zámek, který úspěšně prošel těmi nejextrémnějšími zkouškami. Cena 739 Kč (Conrad)

Vysokou míru bezpečnosti mají skládací typy zámků, které složíme na malé rozměry. Jsou ale dost těžké a také dražší než výše jmenované modely. Máme-li drahé kolo, pak se ale vyplatí. Pokud parkujeme kolo v garáži nebo v chodbě domu, použijeme bytelný a těžký řetězový zámek, který spojíme klasickým visacím zámkem.

Zámky pro cyklisty se zamykají buď na klíč, nebo jsou vybaveny uzavíráním na číselný kód, který si sami nastavíme.

www.conrad.cz, www.abus.cz, www.citybikes.cz

text: Helena Štětinová
foto: Thinkstock a archiv firem

 

Vybíráte nové kolo nebo některý z doplňků na kolo? Širokou nabídku za skvělé ceny naleznete na www.give.cz/cyklistika

 

Zámky na kola


Komentáře

Napsat komentář


DOBRÉ RADY

  • Zámky se vyrábějí s různým obvodem. Délka do 80 cm je pro jedno kolo, 80 až 110 cm zabezpečí dvě kola najednou, obvod nad 110 cm zvládne uzamknout i tři kola najednou.
  • K porovnání parametrů zámků slouží stupnice úrovně bezpečnosti. Ale většina výrobců má své vlastní parametry, takže stupnice různých výrobců nelze vždy objektivně porovnat.
  • Po prodejci vyžadujte výrobky s certifikátem podle norem.

Skládací zámek na kolo z kalené oceli. Cena 1 079 Kč (Trelock)