Venkovská kuchyně

Rubrika: Interiér

Plánujete zařizovat kuchyni na chatě nebo na chalupě? Dobře tu bude vypadat nábytek ve venkovském stylu s prvky „babiččiny“ kuchyně, v chatách se uplatní i nábytek velmi jednoduchý.


Co se týče funkčnosti nábytku, není rozdíl, zda zařizujeme kuchyni v moderním domě, nebo ve staré chalupě. Určité zásady týkající se ergonomie, umístění jednotlivých kuchyňských pracovišť, správného osvětlení, ale třeba i dostatečného počtu elektrických zásuvek nad kuchyňskou linkou platí pro všechny kuchyně, ultramoderní i ty ve venkovském stylu.

Rozdíl je především v designu nábytku, použitých materiálech, barevnosti a detailech zpracování. Rozdělit by se dal na klasický chalupářský či selský (přírodní dřevo, jemné řezby, malovaný dekor) a styl anglického, francouzského či skandinávského venkova (bílé, šedé, modré lazury nebo barvy s patinou, robustnější konstrukce, detaily převzaté z technické oblasti – kovaná kolečka apod.).

Co tvoří styl

Rustikální nábytek bývá často z masivu, s viditelnou strukturou dřeva. Ponechává si přírodní barevnost, někdy dostane pomocí lazur jemný barevný kabát (bílá, modrá, zelenkavá, šedá, tyrkysová, červená), ale struktura dřeva zůstává vždy viditelná. Jsou-li použity krycí barvy (podobné odstíny jako u lazur), tak většinou s následnou speciální úpravou – patinou, která vyvolává dojem letitosti.

Povrch skříněk zdobí různé detaily – zkosené hrany, kanelování (žlábkování), řezby. Úchytky bývají nejen ze dřeva, ale i kovové s patinou, porcelánové nebo keramické. Dvířka a čela zásuvek mívají rámovou konstrukci, jsou skládaná z užších prkének, vyřezávaná nebo zdobená drobným malovaným dekorem.

Hra se skříňkami

Horní skříňky nad pracovní plochou jsou různě velké a členitější než u moderního nábytku nebo chybí vůbec a nahrazuje je pouze subtilní police či závěsný systém na nádobí. Pokud jsou spodní skříňky robustnější, opticky je to odlehčí. Prosklená dvířka můžou zdobit i pískovaná skla či vitráž.

Designéři někdy zařadí do sestavy i kredenc, ovšem v upravené verzi. Na její ploše může být umístěna i varná deska nebo dřez, někdy je kredenc součástí většího bloku skříněk.

Ze starých kuchyní jsou odkoukány i menší hranaté zásuvky – zásobníky na potraviny s nápisy. Objevují se i misníky – police se „zábradlíčkem“ na vystavení talířů a mís. Se stylem kuchyně by měly ladit i elektrické či plynové spotřebiče, především sporáky, trouby, digestoře a také dřezy a dřezové baterie.

Není jenom linka

Někdy zvolíme rustikální kuchyni, ale kopírujeme její umístění v moderních domácnostech – vše v jedné linii a skříňky spojené dohromady. Často si to dispoziční řešení kuchyně i vynutí. Venkovskému stylu ovšem více odpovídá rozdělení nábytku do několika bloků, tak jak to bývalo ve starých kuchyních. Někteří z nás si to možná pamatují od svých babiček. Samostatná kredenc, mycí stůl, pracovní stůl, spížní skříň, závěsná policová skříňka. Takový nábytek se dobře umísťuje i do členitých prostor s výklenky.

Dřevo je dřevo

Pro kuchyňský nábytek se používá nejčastěji měkké dřevo ze smrku a borovice, které má výraznou kresbu let a suků. Pokud není povrch upraven krycí barvou, ale jen bezbarvými laky, voskem, olejem nebo lehkou barevnou lazurou, zůstanou léta dřeva viditelná, někdy se ještě více zdůrazní. To se uplatní především u skříněk s jednoduše řešenými dvířky, na těch kresba dřeva hezky vynikne.

Takový nábytek se hodí především do chat a malých chalupářských kuchyní. Náročněji zpracovaný nábytek s různými zdobnými detaily se zas dobře uplatní ve větších kuchyních, kde tyto detaily mají šanci vyniknout.

Kromě smrku a borovice se samozřejmě zpracovávají i další dřeviny, například hrušeň, ořech, dub, buk i jiné. Ty zaujmou jemnou kresbou, barevností a na rozdíl od měkkých poréznějších dřevin i dokonale hladkým povrchem.

www.anglickasezona.cz, www.art-style.cz, www.chez-monique.cz, www.kuchyne-bohemian.cz, www.ikea.cz, www.pippich-interiery.cz, www.sindelar-nabytek.cz, www.astr.cz

text: Iva Tvrzová
foto: Pavel Veselý a archiv firem

Venkovská kuchyně

Venkovská kuchyně