Zastaveníčko u kachlových kamen

Nejhezčí topidlo do chalupy jsou bezesporu kachlová kamna. Pokud si je budete pořizovat, vyplatí se zamyslet, jaká se budou právě do vašeho domu hodit. Zda chcete jimi jen vytápět interiér, nebo na nich i vařit, nebo dokonce spát.

Povrch kamen je důležitý, protože keramický obklad ještě dlouho po vyhasnutí kamen hřeje a uvolňuje naakumulované teplo. Nejstarší kachle se dělaly v bílé, zelené a hnědé barvě, nyní se barevnosti meze nekladou.

V letních měsících není příjemné topit a vařit v rozpálených kachlových kamnech. Tento problém lze vyřešit buď samostatným sporákem, anebo méně známou kombinací klasické plotny s tály se sklokeramickou deskou. Obojí vedle sebe lze do kamen instalovat.

Na vaření poslouží i malá kamna, dnes se ale stavějí taková, která dokážou vytopit celý dům

Nápad

Kachlová kamna mohou vyhřívat zeď z druhé strany, která je ve vedlejší místnosti nebo třeba v chodbě. Keramické kachle tomu napomohou.

Text: Martina Lžičařová
Foto: Lucie Dvořáková, Richard Guryča, Vladimír Hájek, Jaroslav Hejzlar, Martin Mašín, Zdeněk Roller, František Vaňásek, Kamil Varcoller, Pavel Veselý, Petr Zhoř, Shutterstock a archiv firem

Zastaveníčko u kachlových kamen