Speciál Venkovní nátěry na beton

Nejpoužívanějším stavebním materiálem je v současnosti beton. Podívejme se, jak jej chránit před působením vnějších vlivů.

Nejde jen o nosné zdivo, v exteriéru se uplatní na podlahách garážových stání, je vhodný na zídky, sloupky či podezdívky plotů. Pro ochranu a estetické vylepšení šedých betonových ploch je potřeba použít penetrační a finální nátěry. Při jejich nákupu konzultujeme s prodejcem prostředí, kde je beton použitý.

Jiné prostředky budeme potřebovat na fasádě, na podlaze v garáži, nebo třeba v zahradním jezírku. Pro práci s nátěry ale obecně platí, že natíraný povrch musí být suchý, dobře vyzrálý (obvykle 4-6 měsíců), očištěný od hrubých nečistot i jemného prachu a izolovaný proti spodní vlhkosti. Jde-li o starší beton, před natíráním odstraníme původní nátěry. Pokud jsou na povrchu trhliny nebo díry, vyspravíme je vhodnou hmotou (například Betofi x R2).

______________________________________________________________________

Další články speciálu Barvy rozsvítí dřevo i beton:

Barvy na dřevo

Jak vybírat lazury

Odstranění starých nátěrů

Natíráme branku

________________________________________________________________________

Penetrace

První nátěr je penetrační. Protože je beton porézní materiál, penetraci je potřeba rozředit, aby se po zaschnutí na povrchu betonu nevytvořil kompaktní film. Existují speciální i univerzální penetrační prostředky (Eternal, Betex 2 v 1, Forte penetral, Tiefengrund, Barlet, Remal).

Čím kompaktnější je podklad, tím více penetraci ředíme podle doporučení výrobce. Roztok po nanesení na povrch sníží prašnost, uzavře a scelí povrch. Při natírání a zasychání nátěru nesmí být větrno ani vlhko. Teplota musí být vyšší než 10 °C. K nanášení barvy používáme štětec nebo štětku, které penetraci lépe zapracují do podkladu.

Finální nátěr

Po vyschnutí penetračního nátěru, ideálně po 24 hodinách, naneseme finální nátěr. Vybereme si rozpouštědlovou nebo vodou ředitelnou barvu. Jednosložkové barvy mají většinou univerzální použití v interiéru i v exteriéru, hodí se na stěny i podlahy. Dvousložkové barvy vyžadují precizní práci, ale jsou kvalitnější, používají se hlavně na podlahy a v místech, kde je větší zatížení.

První nátěr je řidší, druhý plný. Vrstva nátěru by měla být vždy stejnoměrná. Barva zaschne proti ulpívání prachu do 2 hodin, na dotyk do 8 hodin a důkladně proschlý je většinou do 36 hodin. Hladký nátěr bude dlouhodobý. U podlah při dobrém provedení lze počítat s životností pět i více let.

U svislých ploch nejde tolik o opotřebení mechanické, ale spíše o ušpinění. Vybírat můžeme z mnoha produktů, například nátěry syntetické a epoxidové (S 2131 Betex 2 v 1, Izoban, Epoxyban, Eternal, Epolex), akrylátové, vodou ředitelné (ProBeton Silamat S2819, Balakryl Beton Special, Denas, Eternal na bazény, Ekoban).

www.remmers.cz, www.barvy-eternal.cz, www.balakryl.cz, www.bal.cz, www.denascolor.cz, www.detecha.cz, www.colorlak.cz, www.bauhaus.cz

text: Helena Štětinová
foto: archiv firem

Venkovní nátěry na beton

Speciál Venkovní nátěry na beton