Zastavte protékání záchodu

Splachovací záchod patří mezi největší „žrouty“ vody a denně pěkně roztáčí vodoměr. O to víc, když protéká. Ztráty mohou být obrovské, řešení problému je přitom obvykle jednoduché.

I když se to tak možná nemusí každému na první pohled jevit, není systém splachování standardního záchodu žádná věda. Ať už používáte nejrozšířenější kombi WC, nádržku zabudovanou do zdi, nebo zavěšenou nad toaletní mísou, spouští se splachování samospádem po stisknutí páčky či tlačítka. Tlaková voda z vodovodního řadu začne v tu chvíli opětovně naplňovat splachovací nádrž a ventil s plovákem uvnitř nádrže napouštění přeruší, když hladina uvnitř dosáhne několik centimetrů pod horní víko. A tak pořád dokola. Je to pohodlné, hygienické a účinné, bohužel však i značně nehospodárné. Zhruba deset litrů vody na každé spláchnutí činí podle statistik třetinu celkové roční spotřeby vody v domácnostech, přičemž například na pití a vaření padnou za rok z celkové spotřeby pouhá tři procenta. To je důvod, proč mít splachování WC v pořádku.

Součásti systému splachování jsou poměrně křehké, mohou se zanášet vodním kamenem a bývají i deformované či prasklé (Foto: onlinekoupelny, koupelny-online)

Šumění i barvivo

Protékání je nežádoucí stav, kdy uzavírací ventil z nějakého důvodu nepracuje správně, voda z nádržky v malém množství stále uniká a tím pádem se i automaticky doplňuje. Poznáte to často i napohled, vytrvalé šumění je v tichu slyšet a úniky vody lze sledovat i rovnou na vodoměru v případě, že je vše ostatní vypnuté. Jedním z často doporučovaných triků je vhození nějaké tablety či prášku, které vodu v nádrži zbarví a vy pak v toaletní míse vidíte, že uniká. Vhodné je používání barevných (modrých nebo zelených) tablet pro čištění nádržek, ty ukážou případný únik rovněž, ale musí se myslet na jejich doplňování.

Výhodou tradičního kombi WC je celkem snadný přístup do nádržky i k bočnímu přívodu vody Kvalita rohového kohoutu k regulaci přívodu vody do nádržky je velmi důležitá Součásti systému splachování jsou poměrně křehké, mohou se zanášet vodním kamenem a bývají i deformované či prasklé (Foto: onlinekoupelny, koupelny-online)

Zbavte ventil kamene

Keramické splachovací nádržky s bočním přívodem vody a tlačítkovým splachováním jsou dnes nejrozšířenější (Foto: Jika)

Co při protékání dělat? Nezapomeňte, že množství unikající vody může být za pouhých 24 hodin značné, takže prvním krokem by mělo být uzavření přívodu vody do nádržky, což lze obvykle snadno udělat nástěnným rohovým kohoutem, z nějž vede do nádržky flexihadice. Než problém vyřešíte, lze nádrž vždy napustit „na jedno použití“ nebo prostě na nějakou dobu používat ke spláchnutí toalety vodu z vědra, rozhodně se toto malé nepohodlí finančně vyplatí. Je-li víko zásobníku splachovací vody na kombi WC snadno sundatelné (což platí zejména pro obyčejné plastové nádržky), můžete tam nouzově dolévat vodu i shora na každé spláchnutí. U porcelánových nádrží s dvoupolohovým splachovacím tlačítkem ale narazíte na poněkud problematické sundávání horního víka. Je na to jednoduchý fígl, který mnoho lidí nezná a který spočívá ve stlačení poloviny tlačítka a „vyloupnutí“ druhé půlky, pod níž by se měl ukrývat šroubek. Ale neplatí to pro každou nádržku, u některých je potřeba speciální klíč nebo jemné ruční povolování prstýnku kolem tlačítka, případně jeho zvednutí.

Kvalita rohového kohoutu k regulaci přívodu vody do nádržky je velmi důležitá Součásti systému splachování jsou poměrně křehké, mohou se zanášet vodním kamenem a bývají i deformované či prasklé (Foto: onlinekoupelny, koupelny-online)

Pokud se vám podaří dostat dovnitř, pomůže často důkladné očištění jednotlivých součástí splachovacího systému od nánosů vodního kamene a dalších usazenin, k čemuž pomohou speciální chemické čističe nebo ocet, citlivá práce s plastovými kartáčky a důkladné proplachování vodou. Na první pohled zpravidla odhalíte i případný výpadek či deformaci některých součástí splachovače, což se může stát třeba tehdy, když je proud napouštěcí vody příliš silný. Dá se regulovat už zmíněným přívodním kohoutem. Nezapomeňte však, že ani kvalitní a značkový záchod nevydrží věčně a že může nastat čas, kdy je ho nutné vyměnit buď z části, nebo celý.

V oblastech s tvrdou vodou nastane nenávratné opotřebení obvykle rychleji, záleží i na kvalitě provedení a „výdrži“ ramének ventilu či kloubových spojů a mnohdy i na tom, jak citlivě a v jaké frekvenci se splachovač používá. Splachování tahem za šňůrku či řetízek, které ještě na mnoha venkovských chalupách slouží, dostává zabrat zejména od dětí a návštěv, které už takovému systému odvykly. Zlomená plastová páčka táhla se dá v případě potřeby nahradit, ale často bývá nutné koupit a vyměnit celý splachovací ventil, což může být u starších typů nádržek problém.

U dvojtlačítka je třeba začít, pokud se chcete dostat do nádržky. Stačí opatrně stlačit jednu půlku a vyloupnout druhou (Foto: Shutterstock)

Jak rozebrat splachovač?

  1. Abyste mohli vyčistit, opravit nebo vyměnit splachovací ventil u dnes nejrozšířenější porcelánové nádržky s tlačítkovým splachováním, je nutné začít od splachovacího tlačítka.
  2. Pokud máte dvojtlačítko splachování, jednu půlku tlačítka zatlačte a druhou půlku opatrně vyloupněte směrem nahoru. Potom vyndejte druhou půlku tlačítka. Máte-li nádržku s jedním neděleným tlačítkem, zkuste ho opatrně vyšroubovat nebo vytáhnout směrem nahoru.
  3. Nenajdete-li pod tlačítky šroub, měli byste mít klíč, původně přibalený k WC, který vypadá jako ozubené plastové kolečko s výstupky. Nemáte-li ho, zkuste opatrně otáčet chromovanou mističkou, dokud ji nevyšroubujete. Jde to obvykle ztuha, pomoci může plochý konec šroubováku.

Protéká-li záchod i v době, kdy nesplachujete, mohou dosáhnout ztráty vody závratných hodnot, pozor na to (Foto: Shutterstock)

Text: Richard Guryča
Foto: Se svolením Onlinekoupelny, Koupelny-online, Jika, Shutterstock

Zastavte protékání záchodu