Střepy, sklíčka, úlomky


Máte chuť zkrášlit si svůj interiér originálními vlastnoručně ozdobenými květináči? Vyzkoušejte si práci s mozaikou, určitě ji zvládnou i úplní začátečníci.

Zbylo vám po rekonstrukci koupelny několik různobarevných obkládaček? A k tomu máte i nakřáplý talíř se zajímavým dekorem a zatím vám bylo líto ho vyhodit? Zkuste tento materiál použít k vytvoření originálního květináče. Možná se vám práce při sestavování mozaiky tak zalíbí, že vám pod rukama vznikne hned celá sada krásných květináčů.

Co si připravíme

Budeme potřebovat zbytky obkladů nebo dlažby, použít můžeme i střepy z rozbitého porcelánového či keramického nádobí. Dále se neobejdeme bez lepidla na obklady a spárovací hmoty. Připravíme si také květináč, nejlépe keramický. Na dělení střepů použijeme kladívko, na jejich úpravu štípací kleště, kterými můžeme podle potřeby ucvaknout žádaný tvar.

Na míchání spárovací hmoty si nachystáme nějakou nádobku (kelímek, plechovku apod.) a budeme potřebovat i špachtli nebo vyřazenou lžíci a molitanovou houbičku.

Jak na to

Nejdříve zabalíme do hadru obkládačky a případně další materiál a kladívkem je roztlučeme na malé kousky. Pracujeme opatrně, abychom se o střípky nezranili. Příliš ostré hrany můžeme pomocí štípacích kleští začistit. Pak si na květník předkreslíme zvolený dekor. Začátečníci by si raději měli vybrat jednoduchý vzor a třeba si ho nejprve nakreslit na papír.

A můžeme začít na květináč nanášet lepidlo. Nanášíme je po částech, vždy jen na malou plochu. Do přibližně půlcentimetrové vrstvy čerstvého lepidla vtiskneme kousky mozaiky. Střípky pokládáme vedle sebe tak, aby mezery mezi nimi byly co nejmenší a zhruba stejně daleko od sebe. Tímto způsobem postupně zakryjeme celou plochu květináče. Až bude celý květník polepený, necháme lepidlo zaschnout. Dobu schnutí dodržujeme podle návodu na lepidle.

Potom si v nádobce rozmícháme spárovací hmotu. Špachtlí nebo lžící ji nanášíme do mezer mezi mozaikové dílky. Hned po dokončení spárování mokrou houbičkou pečlivě stíráme přebytky hmoty z povrchu květináče a spáry vyhlazujeme. Nakonec necháme květináč s hotovou mozaikou uschnout.

TEXT: MARTINA LŽIČAŘOVÁ A MIRKA KONÍČKOVÁ
FOTO: SHUTTERSTOCK, THINKSTOCK A ARCHIV

Střepy, sklíčka, úlomky

Uložit


Komentáře

Napsat komentář


Náš tip

Mozaikové kamínky pravidelných i nepravidelných tvarů buď v jedné barvě, nebo jako barevný mix lze koupit v obchodech pro výtvarníky a kutily nebo přes e-shopy. Vybrat si můžete například třímilimetrové keramické čtverečky, oblé skleněné valounky s velikostí kolem 25 mm, skleněné desetimilimetrové čtverečky v třpytivých barvách, nepravidelné skleněné odštěpky v matných barvách a další.

www.davona.cz, www.gabart, www.sevt.cz

Víte, že…

Gaudího styl

Slavný španělský architekt Antoni Gaudí, který působil v Barceloně na přelomu 19. a 20. století, využíval mozaiku z keramických střepů k výzdobě stěn domů, paláců i chrámů, které stavěl. Domy Gaudího byly mimořádné, jako by vypadly z orientálních pohádek. Například ojedinělou fasádou vytvořenou z mozaiky z pestrobarevných keramických střepů a třpytivých sklíček se pyšní dům Casa Batlló.

Uložit