Roztočte dřevo

Rubrika: Dílna

Soustružení dřeva je vášní, které můžete propadnout velmi snadno. Pocit z toho, jak vám doslova pod rukama vznikají z kusu dřeva nádoby či dekorativní předměty se jen tak něčemu nevyrovná.

Kvalitní dláto je pro vypracování přesných tvarů velmi důležité

Soustružené nohy židlí a stolů v rádoby „selských jizbách“ před lety zamořily české chaty a chalupy a leckde přetrvávají dodnes. Stejně jako soustružená zábradlí či sloupky vyřezávaných poliček. Nyní je ovšem řeč o soustružení, které vyžaduje mnohem více tvůrčího přístupu a dává možnost k vytvoření originálních kousků, v jejichž pravidelných tvarech o to více vynikne krása přírodního dřeva. Pokud totiž dřevo upnete mezi rotující hlavy a používáte k jeho opracování speciální soustružnická dláta, je každý váš výrobek víceméně originál.

Jeden z možných tvarů dózy, který můžete na soustruhu vyrobit

Můžete tak vyrábět misky, vázy, svícny či hračky, dřevěná víčka ke sklenicím i dózy různých tvarů a rozměrů, kuželky, rukojeti ke krbovému nářadí, madla k nábytku a spoustu jiných užitečných drobností. Můžete si doslova vyhrát s tvary, kreativně využít odstín i kresbu dřeva a při povrchové úpravě vyzkoušet nejrůznější oleje, mořidla a laky. Fantazii se meze nekladou. Soustružení pomocí dlát je protipólem tovární sériové výroby, při níž opracovává dřevo naprogramovaný stroj tak, aby byl jeden výrobek k nerozeznání od druhého.

Co budete potřebovat

Základní sada soustružnických dlát

Pro soustružení dřeva potřebujete především soustruh a sadu dlát a škrabek. A pak také brusky k opracování a leštění, stojanovou vrtačku, pily a další nářadí, které však už obvykle bývá součástí každé domácí truhlářské dílny. A nakonec zásobu vhodného proschlého dřeva.

Průměr jakéhokoli tvaru, který může být vysoustružen, určuje vzdálenost mezi osou hřídele pohonu a ložem soustruhu. Je tedy vhodné vybírat soustruh podle toho, jak velké průměry nádob či jiných výrobků chcete soustružit.

Mistři si troufnou i na pořádné kusy dřeva

Ceny soustruhů na dřevo začínají už od dvou a půl tisíce korun a liší se výkonem, počtem otáček a rozsahem příslušenství. Dražší přístroje mívají například kopírovací zařízení, které umožní vyrábět série stejných tvarů. To lze někdy dokoupit i k levnějším strojům.

Další nezbytností k soustružení je speciální nářadí, tedy dláta a škrabky. Dláta nejrůznějších tvarů jsou tím hlavním tvůrčím nástrojem a jejich kvalita i cena se může značně lišit. Pro začátečníka mohou být výhodné sady dlát, zkušenější soustružníci si už vybírají jednotlivé kusy podle toho, které nejvíce využijí.

Za cenu kolem dvou tisíc korun si tak můžete pořídit třeba osmidílnou sadu dlát Holzstar, nebo také jediné dláto od firmy Crown. Na výběr je obrovské množství značek i tvarů a můžete sami zkusit, co vám bude nejvíce vyhovovat. Pro začátek je užitečná i odborná literatura.

TEXT: RICHARD GURYČA

FOTO: IVAN POLTAVEC, SHUTTERSTOCK A ARCHIV FIREM

Roztočte dřevo