Štípat jako po másle


Štípačka na dřevo výrazně usnadní práci každému, kdo zpracovává větší množství palivového dříví. S vertikálními či horizontálními štípacími stroji jde porcování polen doslova jako po másle.

Práci se štípačkou zvládnete okamžitě a bez námahy

Jestliže dosud nemáte se štípačkou dřeva zkušenosti a obáváte se neovladatelného kolosu, který buší do polen tak, že třísky lítají všude kolem, jste na omylu. Zdánlivě impozantní a mohutný stroj pracuje ve skutečnosti velmi jemně a poměrně tiše. Hydraulický mechanismus jednoduše tlačí štípací klín do dřeva takovou silou, že i sebeodolnější poleno vzápětí rozlouskne jako ořech.

Detail výměnného štípacího klínu

Namáhavý proces štípání dřeva se tak redukuje pouze na usazování polen do čelistí štípačky a následné odebírání rozštípaných kusů. Zcela odpadá bušení palicí do klínů či opakované údery sekerou. Tváří v tvář hromadě nezpracovaných metrů dřeva tak určitě stojí za úvahu i nemalá investice, kterou pořízení štípačky obnáší.

Vertikální i horizontální

S pořízením štípačky se nabízí dvojí možnost, jak dříví na topení zpracovat. Buď můžete koupit, případně zpracovat kulatinu na metry, ty rozštípat na štípačce, nechat proschnout a poté pořezat. Nebo kulatinu rovnou zpracovat na polena, ta rozštípat na štípačce a složit do hranice.

Štípat lze i mokrá metrová polena, která pak necháte vyschnout

Jestliže tedy o koupi štípačky prozatím jen uvažujete, zvolte vhodný typ podle množsluha ství a typu dřeva, které pro vytápění zpracováváte. Na výběr jsou vertikální i horizontální typy štípaček a každá z nich má svá pro a proti. Štípačky vám samozřejmě usnadní práci i při zpracování menšího objemu dřeva třeba jen pro zahradní krb nebo opékání na ohništi.

„Na základě našich zkušeností doporučujeme hydraulické štípačky s elektromotorem. V tomto případě pohání elektrický motor hydraulický systém, který vyvíjí příslušný tlak,“ říká Kateřina Böhmová ze společnosti Mountfield. „Horizontální štípačky disponují obecně menším tlakem kolem pěti tun. Jejich výhodou je menší velikost a nižší hmotnost. Vyhoví uživatelům, kteří zpracovávají dřevo pravidelně, ale v menším množství. Maximální délka štípaných polen je v tomto případě kolem padesáti centimetrů. Snadná obje otázkou stisknutí dvou tlačítek,“ dodává Kateřina Böhmová.

Horizontální štípač je obvykle lehčí a dobře si poradí s menšími špalky

Vertikální štípačky jsou určeny pro zpracovávání většího objemu dřeva. Při výběru je dobré zohlednit nejen tlak, jaký je konkrétní stroj schopen vyvinout, či maximální možnou délku polena. Důležitější než maximální hodnoty u velikosti polen je rozpětí. Nejlepší stroje zvládnou naštípat špalky dlouhé od 30 do 130 centimetrů, což umožňuje nastavení různých poloh pracovního stolu. Lépe se pracuje také se štípačkami, u kterých si můžete nastavit délku dráhy pístu podle skutečné délky polena, obvykle označovanými jako systém Vario. Nemusíte tak vždy čekat, až se píst vrátí do nejzazší polohy.

Kolečka a dostatečný tlak

Dalším hlediskem pří výběru by měla být otázka mobility, bezpečnosti a celkového komfortu při práci. Těmto kritériím vyhovují štípačky s robustní a celokovovou konstrukcí, které jsou vybaveny kolečky pro případné přesuny. U vertikálních štípaček by neměla chybět variabilní konstrukce klínu, která dává při práci na výběr, zda polena půlit, nebo rovnou čtvrtit.

Lehkou manipulaci se strojem umožní pojezdová kolečka a madlo

Důležitým faktorem je tlak, jaký je přístroj schopný vyvinout. Štípačky s tlakem do 6 tun (například Powersplit 6t od Mountfieldu) si snadno poradí s poleny dlouhými 30 až 104 centimetrů. Stroje s tlakem 10 tun (Powersplit 10t) zvládnou i polena s průměrem 40 cm a délkou až 130 cm. Pro takovýto výkon je žádoucí elektrický motor se třemi fázemi, které zabrání případným výpadkům elektrického proudu. Je však dobré předem zjistit, jakou zátěž snese elektřina na vaší chatě či chalupě.

„Dříve než si pořídíte štípač, měli byste důkladně prověřit elektroinstalaci na domě či chalupě a mít dobrý jistič,“ vysvětluje Dalibor Hajský ze společnosti Garland. Například vertikální štípače Scheppach od Garlandu, jež jsou uzpůsobeny k vysokému výkonu a při štípacím tlaku 12 tun si poradí až s 138 cm dlouhými poleny, potřebují elektrický příkon až 4100 W. „U menších horizontálních štípačů, které podle typu zvládnou polena do dvaapadesáti centimetrů musíte počítat s příkonem 2050 watů,“ upřesňuje Hajský.

www.mountfield.cz, www.woodster.cz, www.gtmprofessional.cz, www.garland.cz

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: AUTOR, ARCHIV FIREM

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit


Komentáře

Jedna reakce na Štípat jako po másle

Napsat komentář


DOBRÉ RADY

  • Štípačky vybírejte podle množství a velikosti dřeva, jaké nejčastěji zpracováváte. zbytečně velký a těžký stroj se nevyplatí.
  • Důležité je i to, jak často budete se štípačkou manipulovat a jak daleko ji budete převážet. Usnadní vám to kolečka i nižší hmotnost.
  • Vysoký výkon předpokládá i vysoký příkon, prověřte si tedy předem možnosti vašeho jističe.
  • Práce se štípačkou je snadná a bezpečná, přesto raději používejte brýle či ochranný štít, který zabrání zranění od vymrštěné třísky.


NAŠE TIPY

Powersplit 5t
Robustní horizontální štípačka celokovové konstrukce umožňuje bezpečné a pohodlné naštípání většího množství paliva včetně tvrdého dřeva. Stroj o hmotnosti 44 kilogramů potřebuje napětí 230 V, má příkon 1500 W a zvládne polena o maximální délce 52 cm a průměru 5 až 25 cm. U Mountfieldu se prodává za 5460 korun.

Powersplit 6t
Vertikální štípačka s tlakem 6 tun je určena ke zpracovávání velkých objemů dřeva. Má tři polohy na štípání různých délek polen, které lze nastavit změnou polohy štípacího stolu. Ve standardní výbavě má křížový štípací klín. Vyžaduje napětí 230 V, má příkon 3500 W, váží 105 kilogramů a poradí si s poleny do délky 104 cm a s průměrem 12 až 32 centimetrů. U Mountfieldu ho můžete koupit za 10 890 korun.

Woodster LH 45 Vario
Horizontální štípač s klínem z kované oceli lehce naštípe polena do délky 37 cm a průměru od 5 do 25 cm. Potřebuje příkon 1500 W, vyvine tlak až 4 tuny a díky jeho rozměrům a váze 41 kg ho lze pomocí koleček snadno přesouvat. Při výpadku proudu se o bezpečnost postará pojistka uvolnění polena. Woodster LH 45 Vario koupíte od 4190 korun.

Scheppach HL 1200
Vertikální štípačka pracuje s tlakem až 12 tun a štípe rychlostí 4,5 cm za sekundu. Konstrukce odolává deformacím při štípaní velmi tvrdých dřevin a nabízí dlouhou životnost. Vyžaduje příkon 4100 W, váží 207 kilogramů a zpracuje špalky až do délky 138 cm a průměru 40 cm. Pro kratší polena je vybavena sklápěcím stolkem i dalším odnímatelným pracovním stolem. K dostání je u různých prodejců za cenu začínající od 19 490 korun.