Příprava palivového dříví

Dřevo je nejlevnější palivo pro domácnost. Náklady na topení můžete dále snížit, pokud si dříví nachystáte sami.

Spalování dřeva v jeho surové podobě je nejlevnějším způsobem vytápění rodinného domu, chaty či chalupy. A to i v případě, že si palivové dříví necháte přivést už nařezané a naštípané až pod nos. Pokud navíc nějakou část přípravy vezmete do vlastních rukou, můžete ušetřit ještě víc, pokud ovšem do ceny paliva nezahrnete vlastní práci.
Počítejte také s tím, že na takzvanou samovýrobu palivového dříví potřebujete nějaké nástroje, případně stroje, které také něco stojí. Kdyby si někdo dal tu práci všechno přesně propočítat, asi by došel k tomu, že nula od nuly pojde, a tak je potřeba brát to spíš jako koníček.
A ještě jeden argument hovoří pro topení dřívím, i když většině lidí je přednější nízká cena. Ekologie. Dřevo je obnovitelná surovina a její rozumné a zodpovědné využívání je trvale udržitelné. Příznivá je i emisní bilance, protože spálením dřeva z jednoho stromu se vyprodukuje jen tolik oxidu uhličitého, kolik ho strom za svůj život spotřeboval.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Topíme dřevem:

Rekonstrukce komína

Kamna, v nichž se topí dřevem

Dřevníky

Stavby z polínek

Topidla na dřevo

________________________________________________________________________

Dřevo s dovozem

Nejjednodušší je, když vám náklaďák doveze fůru dříví nařezaného a naštípaného tak, jak potřebujete. Za prostorový metr tvrdého štípaného dříví o délce 50 cm zaplatíte i s dopravou 1 000–1 500 korun. Úplně bezstarostná volba to však není, dříví musíte uskladnit.
Ať už si na to někoho najmete, nebo polena chytíte „do teplejch“, musíte mít rozmyšleno, kam a jak dříví narovnáte. Mělo by to být co nejblíž místu, kde máte topeniště. Dříví musí být na vzduchu a mělo by být chráněno před deštěm, aby co nejrychleji vyschlo. Obecně se udává, že by za těchto podmínek mělo schnout dva roky, než s ním zatopíte, aby v něm vlhkost klesla na 20 %.
Čerstvé dřevo má podle ročního období kácení vlhkost až 50 % a výhřevnost jen kolem 8 MJ/kg. Při vlhkosti 20 % výhřevnost dosáhne až 16 MJ/kg. Při běžné praxi, kdy se na jaře kácí a na podzim topí, je při vlhkosti kolem 30 % výhřevnost jen kolem 12 MJ/kg.

_______________________________________________________________________

Další články speciálu Příprava na zimu:

Výbava na zpracování palivového dřeva

Pomocníci pro přípravu dřeva

Meteostanice do každé domácnosti

Jak na sníh?

Příprava paliva

Do boje se sněhem

________________________________________________________________________

Zpracování klád

Kdo chce mít pocit, že ušetřil za řezání a štípání, může si nechat přivést celé kmeny. Tam se cena počítá za kubík dřevní hmoty, který odpovídá zhruba 1,6násobku metru prostorového. Klády se nejdřív musejí naporcovat na špalky a pak rozštípat. K tomu potřebujete řetězovou pilu a štípací sekeru či kalač nebo nějakou strojní štípačku.
Existují dva způsoby, jak postupovat. Kmeny se nařežou na metrové špalky, ty se naštípou a uskladní. Teprve když vyschnou, nařežou se okružní pilou na požadovanou délku vhodnou pro konkrétní topidlo. Uskladnění metrových polen je praktické, někdy je v této délce už dostanete, takže odpadá jedno řezání.
Řezání vyschlého dříví okružní pilou můžete vynechat, pokud si kmeny rovnou nařežete na konečnou délku (25, 33 či 50 cm) a tyto kratší špalky štípete. Často pak postačí sekera nebo menší hydraulická štípačka, naštípané kusy jsou lehčí, ale zase jich je mnohem víc, takže skládání do hranice bude náročnější.

Těžba dříví

Naprostou nezávislost na komerčních dodávkách dříví pak můžete mít, když se s majitelem lesa domluvíte na takzvané samovýrobě palivového dříví. Hajný vám označí stromy, které můžete pokácet. Za dodržení všech bezpečnostních pravidel a s použitím ekologického oleje pro mazání řetězu můžete v lese začít těžit.
Poražené stromy odvětvíte a větve zpracujete dle dohody, většinou se nechávají v podrostu, případně se dají na hromadu. Kmeny nařežete na metrové kusy a vyskládáte je u cesty do hráně. Hajný je přepočítá na kubíky dřevní hmoty a vy zaplatíte domluvenou cenu. Pak si je z lesa můžete odvézt.
Pro těžbu potřebujete dostatečně výkonnou pilu a zkušenosti. Kácíte-li na rovině u cesty, stačí vám auto nebo pracovní čtyřkolka s přívěsným vozíkem. Situace se dramaticky změní, pokud těžíte hluboko v lese ve svahu či jinak nepřístupném terénu. Pak se neobejdete bez traktoru s navijákem, takže o nějakém šetření už nemůže být řeč.

Text: Tomáš Krásenský
Foto: autor, archiv firem a Shutterstock

Příprava palivového dříví

Příprava palivového dříví