Pomocníci pro přípravu dřeva

Je čas začít pomýšlet na zimu a připravit si dostatečnou zásobu dřeva, abychom v mrazech nestrádali. K přípravě polen využijeme různé typy nářadí.

Benzinové pily

Kalače a klíny

Kalače jsou nástroje s užší, ale robustnější hlavou, které mají funkci klínu a dřevo štěpí pomocí těžkého kladiva, jímž se na sekyru udeří. Na trhu najdeme i sekery, jež mají pro tyto účely vestavěný klínek (například od značky Adler).

Klíny se vyrábějí v mnoha podobách, velikostech a gramážích, hladké, se spirálami a zábranami proti skluzu i několikaramenné. Ke kovaným výrobkům můžeme přidat třeba i klíny z hliníku nebo z polyamidu, odolného proti nárazu. Jejich cena se pohybuje od asi sto dvaceti korun, ale přesahuje i částku tisíc šest set korun.

_______________________________________________________________________

Další články speciálu Příprava na zimu:

Výbava na zpracování palivového dřeva

Meteostanice do každé domácnosti

Jak na sníh?

Příprava paliva

Příprava palivového dříví

Do boje se sněhem

________________________________________________________________________

Sekery na štípání a sekání dřeva

Univerzální sekery zvládnou štípání, odvětvování a sekání čerstvého i suchého dřeva. Musí dobře sednout do ruky a mít topůrko odolné proti polámání. Kvalitní výrobky mají těžiště v blízkosti hlavy sekery. Má-li hlava nepřilnavý povrch, snižuje se míra tření a nástroj snáze proniká do dřeva. Na opačné straně od ostří je kladivo pro zatloukání klínů do špalků a polen. Ke kvalitním patří například sekery značky Fiskars, Gardena nebo Patriot, který prodává Mountfield.

Ruční pily

Na zpracování dřeva užijeme i ruční pily jednoruční, obloukové, břichatky a další pily dvojmužné. Práce s nimi je mnohem tišší než s motorovými stroji. Dokážeme s nimi udělat přesný řez a jsou naprosto nezávislé na elektřině nebo benzinu. Pořídíme je obvykle v hobbymarketech i ve specializovaných prodejnách.

Benzinové pily

Jsou nezávislé na elektřině, pohání je dvoutaktní benzinový motor. Známé jsou třeba pily Oleo Mac, Solo, které prodává Mountfield, McCulloch z OBI nebo Husqvarna. Benzinové pily se dělí do tří kategorií:

Hobby motorové pily mají podobné uplatnění jako elektrické pily, jde převážně o občasné používání. Stroje jsou vhodné pro nařezání několika prken, dřeva do krbu nebo na práci okolo chat a chalup.
Pak jsou to takzvané farmářské, tedy poloprofesionální motorové pily. Ty zvládnou i kácení menších stromů, čištění lesa po těžbě, prořezávání stromů a pravidelnou přípravu paliva.
Profesionální motorové pily jsou určeny třeba pro celodenní těžbu dřeva a podobně.

Motorové pily elektrické

Motorovou pilu (Bosch, Narex, Lux, Makita, CMI a další značky), vybíráme podle výkonu a délky řezné lišty. Pokud si koupíme pilu s dlouhou lištou a malým výkonem, při řezání se zbytečně nadřeme.

Kvalitní výrobky pořizujeme nejlépe ve specializovaném obchodě, který se zaměřuje přímo na pomocníky pro dům a zahradu. Věnujeme pozornost také délce záruční doby. Někteří výrobci nabízejí i sedmiletou záruku. Elektrické modely jsou vhodné pro nenáročné domácí práce. Potřebují mít v dosahu elektrickou zásuvku. Mají tichý chod a nenáročnou údržbu.

Motorové štípačky na dřevo

Tyto stroje pohání buďto elektromotor (Woodster), nebo spalovací motor. K nejpoužívanějším modelům patří hydraulické štípačky s elektromotorem. K dispozici jsou stroje s jednofázovým či třífázovým motorem, jejich tlak se pohybuje v dostatečném rozmezí 5–10 tun. Štípačky se spalovacím motorem pak využijeme tam, kde nemáme přívod elektřiny, například na okraji lesa.

Na běžné štípání palivového dříví menších objemů pro polena o průměru až 25 cm a o délce až 52 cm si pořídíme hydraulickou horizontální štípačku (třeba Scheppach z OBI). Vertikální provedení (například Powerlog z nabídky Mountfieldu) využijeme ke zpracovávání velkého objemu dřeva. Tady velikost štípaných polen závisí na tlaku, jaký je štípačka schopna vyvinout. Stroj s tlakem 10 tun zvládne polena o průměru až 40 cm a o délce od cca 30 cm až 130 cm.

Kotoučové pily

Kotoučové pily

Tradiční cirkulárka na elektrický pohon má tuhou ocelovou konstrukci vybavenou kolečky, která umožňují snadnou manipulaci se strojem. Na cirkulárce krátíme kulatinu tak, aby se dala štípat na polena. Menší a levnější je kolébková pila, což je vlastně cirkulárka bez stolu, jen s kolébkou na řezání palivového dřeva. Ta bývá vybavena hroty, které zabraňují samovolnému otáčení řezaného kusu. Kolébkové pily mohou být s kolečky i bez nich. K dostání jsou pily značek Einhell, Güde, Scheppach nebo Woodster.

Mechanické štípačky a klíny

Existují i štípačky mechanické, bez pohonu, ovládané nohou nebo ruční pákou. Mechanické štípačky dřeva (například Hecht) jsou určeny pro příležitostné štípání malého objemu paliva, zvládnou polena o průměru maximálně 20 cm a délce přibližně 45 cm. Mechanické klíny (MK 4) umožňují štípání kulatiny, ale najdou uplatnění i při těžbě dřeva.

text: Helena Štětinová

foto: Archiv firem

Pomocníci pro přípravu dřeva

Pomocníci pro přípravu dřeva