Speciál Bezpečná dílna: Chce to dobrou sekeru

Za dobrou sekeru zaplatíte i čtyřnásobek ceny té levné a ne příliš kvalitní. Za vloženou investici se vám však dobrá sekera mnohonásobně odmění. Pracuje se s ní snáze, bezpečněji a radostněji.

moderní odlehčené sekery s nepřilnavou úpravou povrchu čepele usnadní i štípání dřeva (husqvarna)

Chataře či chalupáře bez sekery si lze jen těžko představit. Snad vůbec nejčastěji používané a nejužitečnější ruční nářadí však bývá často zahrnuto do kategorie pomocníků, kterým se v dílně příliš pozornosti nevěnuje. O to větší překvapení pak nastává v okamžiku, kdy vezmete do ruky opravdu dobrou sekeru. A není až tak důležité, jestli je to některá z moderních seker s karbonovými čepelemi a kompozitovými násadami nebo klasická ručně kovaná sekera z vynikající oceli a topůrkem z nejkvalitnějšího dřeva.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Bezpečná dílna:

Pracovní oděvy

Bezpečné žebříky

 Cirkulárky “na míru”

Na bezpečnost se při práci často zapomíná

Bezpečné prodloužení

________________________________________________________________________

Ať už používáte sekeru jen k občasnému naštípání třísek a přípravě dřeva na táborák, nebo k práci v lese či každoročnímu zpracování několika kubíků palivového dříví, má pořízení kvalitního nástroje smysl hned z několika důvodů. Jedním z nejdůležitějších je ten, že s dobrou sekerou je práce rychlejší, efektivnější a méně namáhavá. Skutečně dobrý nástroj udělá ze štípání polen či odvětvování pokácených stromů zážitek zcela odlišný od namáhavého a často i nebezpečného zápolení s tupou či pro danou práci nevhodnou sekerou.

Vyberte vhodný typ

Ač to tak na první pohled nevypadá, existují i pro obvyklé práce se sekerou nástroje vhodné a méně vhodné. I dražší kvalitní sekera neplní svůj účel na sto procent v případě, kdy je například zbytečně velká, je osazená nevhodným topůrkem nebo je její hlava (čepel) příliš úzká, například pro štípání. Ideální je mít ve výbavě několik velikostí a typů seker, s nimiž vám půjde od ruky příprava třísek či sekání větví, ale také odvětvování stromů nebo štípání polen.

kompozitové násady moderních seker se vyznačují skvělou ergonomií a jsou víceméně nezničitelné (Fiskars)

Nejlepšího výkonu sekery při práci dosáhneme kombinací odpovídající setrvačné síly a přesnosti úderu. Setrvačná síla závisí na váze sekery a výšce, z níž je úder veden. Výšku úderu ovlivňuje délka topůrka, která má však spolu s hmotností sekery vliv i na zmíněnou přesnost úderu. Příliš dlouhá násada spolu se zbytečně těžkou sekerou přesnost úderu komplikuje, proto je důležité používat pro různé typy prací nástroj, který vám dobře sedí a s nímž se příliš nenamáháte.

Práce se sekerou by neměla být dřina a můžete toho dosáhnout právě optimální kombinací váhy sekery, délky násady a potřebné energie při vedení úderu. A to je jedním z důvodů pro volbu dražších značkových seker, kde je ideální délka i šířka topůrka pro daný typ sekery standardem. Jinou možností je pak výběr mezi sekerami s kompozitovými násadami. Odlehčené nástroje vyžadují odlišnou dynamiku úderu a celkově trochu jiný styl sekání než klasické sekery, ale zvyknete si na ně velmi rychle.

Komfort práce při štípání polen pak ovlivňuje především šířka hlavy sekery. Větší šířka vyžaduje silnější úder, širší sekery si však lépe poradí se sukovitým dřevem. Lehčí sekery s užší hlavou pak pronikají do dřeva snáze i při menší síle úderu, na méně sukovité dřevo jsou tedy vhodnější. Štípáte-li větší množství dřeva sekerou pravidelně, vyplatí se mít oba základní typy štípacích seker, případně jednu se širší hlavou na štípání a jednu univerzální.

Různé tvary hlavy předurčují sekery pro univerzální použití, štípání dřeva či odvětvování stromů v lese (patriot – mountfield)

Chcete-li mít na chalupě k dispozici sekery pro co nejširší spektrum základních (tedy ne např. tesařských) prací, pořiďte si nástroj o hmotnosti mezi jedním a půl a dvěma kilogramy a topůrkem o délce do osmdesáti centimetrů. Může být rovné i zakřivené, u prodejce si vyzkoušejte, které vám lépe sedne do ruky. K tomu je dobré mít ještě menší univerzální sekeru o hmotnosti do jednoho kilogramu a s násadou o délce 40 nebo 50 centimetrů. S těmito dvěma sekerami bez problémů zvládnete štípání menšího množství dřeva, třísek, sekání větví, odvětvení pokáceného stromu, nejrůznější přitesávání a práce na zahradě nebo kolem kamen.

Pro zpracování většího množství palivového dříví se vyplatí koupit některou ze speciálních štípacích seker s rozšířenou či speciálně vytvarovanou hlavou, případně tzv. kalač s možností zatloukání štípacích klínů.

Odlévané, kované, teflonové

Nabídka seker v železářstvích zpravidla začíná u levných odlévaných neznačkových seker z méně kvalitní oceli. Mohou dobře sloužit pro občasné použití, nemůžete se však u nich příliš spolehnout na schopnost dlouhodobě „držet“ ostří a většinou se i obtížně brousí.

Vcelku spolehlivou kvalitu, rozmanitý výběr různých typů seker a příznivé ceny představuje tradiční česká značka Zbirovia. Kromě univerzálních seker dodává kalače, štípací i odvětvovací sekery a také outdoorovou sekeru s kovovou násadou. Sekery Zbirovia seženete v železářstvích, přehledně lze mezi nimi vybírat na internetu.
Značkové klasické sekery, jejichž základní cena začíná kolem tisíce korun, bývají ve většině případů z ručně kované oceli, která kromě jiného výrazně ovlivní trvanlivost ostří, tedy i komfort práce se sekerou.

Ručně kované sekery mají vynikající vlastnosti a udrží ostří mnohem déle než sekery odlévané (hultafors)

Značkové nástroje (např. švédské „královny“ mezi sekerami Hultafors či podobně ceněné sekery Wetterlings nebo Gränsfors Bruk) nejsnáze seženete v internetových obchodech či některých železářstvích. Jde o ručně kované sekery z uhlíkové oceli nejvyšší kvality a jejich koupí získáte v podstatě nezničitelnou sekeru na celý život. K standardní výbavě seker patří kvalitní olejovaná topůrka (velmi často ze dřeva hickory – bílého ořechu), náhradní topůrko či stylový kožený obal.

Některé ze seker Hultafors prodává ve svých obchodech pod vlastní značkou také Husqvarna. A u Husqvarny lze koupit i několik typů moderních odlehčených seker s násadami z polyamidových vláken. V nabídce najdete například univerzální sekery o délce 34 cm, 60 cm a 70 cm a štípací sekery o délce 60 cm a 70 cm. Výrobce vyzdvihuje například schopnost násady tlumit vibrace při nárazech a teflonovou vrstvu na ostří, která snižuje tření a chrání proti korozi.

volba mezi klasickou a moderní sekerou nejvyšší kvality není jednoduchá. „klasika“ má nezaměnitelný půvab

Univerzální, řemeslnické i lesnické sekery osvědčené kvality prodává i Fiskars. Firma své sekery rovněž vybavuje povrchovou úpravou snižující tření až o 25 procent a kompozitovými násadami s vysokou odolností a ergonomickou úpravou pro pohodlné držení i při delší práci.

Levnější, ale poměrně kvalitní sekery s kompozitovými topůrky najdete například pod značkami Torq nebo Bauhaus, Mountfield pak nabízí sekery Patriot s čepelí se speciální úpravou pro dosažení nízkého koeficientu tření. Sekery Patriot lze podle prodejce použít i k zatloukání hřebíků.

www.brtrade.cz, www.drevorezba.cz, www.sekery.cz, www.zbirovia.cz

text: Richard Guryča
foto: Archiv firem

Chce to dobrou sekeru

Speciál Bezpečná dílna: Chce to dobrou sekeru