Povlečení (nejen) na chalupu

Rubrika: Interiér

Jarní sluníčko nám dovolí vynést polštáře, deky a peřiny na vzduch a pořádně je po zimě vyvětrat. V čem na chatě nebo chalupě spíte?

Povlečení Rosine v provedení Krep DeLuxe ze 100% bavlny (Svoboda Povlečení)

Trh nabízí opravdu pestrou paletu povlečení z vysoce kvalitních materiálů. Vyberte si z nich ty, které se snadno udržují, po praní rychle uschnou a nemusejí se žehlit. Že se v materiálech nevyznáte? Tak se na ně pojďme podívat trochu podrobněji. Často se liší názvy, ale většinou se jedná o podobný typ výrobku s různou technologií zpracování. Povlečení se vyrábí ze stoprocentní bavlny, z bavlněných směsí (s přírodními i umělými vlákny), ze lnu, přírodního hedvábí, viskózy a z umělých vláken, polyesteru.

V chladných dnech je oblíbený především flanel (SCANquilt)

Dříve jsme se museli zajímat hlavně o teploty, při kterých se textil pere. Díky moderním pracím práškům dnes můžeme prát i za studena, proto se zaměříme hlavně na to, jaké má vlastnosti, jestli se žehlí, jak rychle schne, popřípadě zda jej lze sušit v sušičce. Snadná údržba je obvykle na výrobku označena jako „easy-care“. Tyto tkaniny po vyprání a usušení volně v závěsu není nutné žehlit.

Bavlna v mnoha podobách

Na trhu pod názvem 100% bavlna najdeme textilie s rozmanitou gramáží a hustotou tkaní. Kvalita ovlivňuje také cenu, proto se výrobky podobné vizáže mohou pohybovat v cenovém rozpětí od pár stokorun po několik tisíc za luxusní provedení. Jde o materiál příjemný na omak, splývavý, který při doteku vyvolává pocit tepla. Když při sušení nepřeschne, snadno se žehlí.

Krepové povlečení s decentním dekorem širokých pruhů (SCANquilt)

Známý je především luxusní damašek s atlasovou vazbou a žakárovým vzorem převážně v květinovém nebo geometrickém dezénu. Vyrábí se z jemných česaných bavlněných, lněných nebo směsových přízí. Efekt textilie je založen na lesku dekoru odlišném v ploše a vzoru. Podle barevnosti se může prát na vyšší teploty a musí se žehlit. Oblíbený je také atlasgrádl, patřící k textilu damaškového typu. Je tkán v pruzích s odlišným leskem. Vyhledávaným materiálem pro chladnější počasí je flanel. Počesání bavlny z lícní strany vyvolává příjemný pocit při doteku. Snadno se ale odírá a tím ztrácí na pevnosti. Nežehlí se.

Tradiční ložní textilií je také krep, vyrobený z jemných přízí v krepových vazbách či ze směsi vláken (bavlna/polyester), které krepový vzhled získají kalandrováním (gaufrováním). Na válcích, přes které pruh textilu prochází, se místy vlákno zploští. Upravuje se rovněž louhováním. Nemusí se žehlit.

K látkám na ložní prádlo patří i satén, hedvábně lesklá tkanina z nejjemnějších bavlněných a směsových přízí, upravená mercerováním. To dodává materiálu výjimečnou hladkost a propůjčuje mu hedvábný lesk. Povlečení je neobyčejně savé a snadno se žehlí, někteří výrobci jej doporučují jako nežehlivé. Lůžkoviny mohou mít také strukturu vafle. Jde o prolamovanou strukturální textilii se vzorem plastických čtverečků. Má vysokou srážlivost. Nežehlí se.

Kanafas v kombinaci dekorů Piko a Pruh, ale doplňují jej i další vzory, například Bára, Sára nebo Patchwork (Textil Zítka)

Na chalupách je velmi oblíbený kanafas. Látka je vyráběna převážně ze skaných barvených přízí v dezénech kostky a pruhu. Žakárové textilie mají oproti tištěným výhodu v tom, že se mohou používat oboustranně. Rubová strana pak je v negativním provedení.

Z bavlny se vyrábějí také pleteniny, například žerzej a froté. U žerzeje jde o látku s velmi elastickou strukturou. Dobře se udržuje, výborně saje a nemusí se žehlit. Na luxusním povlečení se objevuje také „mako“ žerzej z kvalitní egyptské bavlny, zpracovaný jako kruhově pletený oboulícný a předem vysrážený úplet.

Len a viskóza

Len se v současnosti používá nejčastěji ve směsi s bavlnou, například v poměru 15 % lnu a 85 % bavlny nebo 55 % lnu a 45 % bavlny. Látka má jemný povrch bez žmolků, může mít i tkaný žakárový vzor. Skvěle absorbuje vlhkost, v zimě hřeje, v létě chladí a je velmi příjemná na dotek.

Bavlněné žerzejové oboustranné povlečení s jednou stranou kostkovanou a druhou pruhovanou (Tchibo)

Pak je zde viskóza, která se vyrábí z derivátů dřevěné vlákniny (celulóza), v poslední době také z eukalyptu, bambusu či kukuřičných vláken. Má vysokou savost, rychle schne a snadno se žehlí. Nové generace vláken vykazují vyšší pevnost než klasická viskóza, což dovoluje vyrábět i jemnější tkaniny. To je například Lyocell, kde speciální technologie dovolí štěpit z povrchu vlákna jemné fibrily (chloupky), které dávají tkanině příjemný omak. Dalším typem je Tencell, schopný odvádět vlhkost. Modal Micro je vlákno s vyšší pevností, rychle schne a vykazuje lepší rozměrovou stabilitu i při vyšších teplotách praní. Při žehlení se u tkaniny obnovuje jemný hedvábný lesk, který přetrvává i po několikanásobném praní.

Několik tváří polyesteru

Polyester může mít rovněž mnoho podob. Výrobky se nemačkají, nemusí se žehlit, mají vysokou tvarovou stálost. Klasická umělá vlákna málo sají, používají se proto nejčastěji ve směsi s bavlnou.

Kostky, pruhy a folklorní květinové motivy mohou vytvořit příjemný vzor (Matějovský -Ložní povlečení)

Moderní technologie ale materiálu daly nové schopnosti. Například mikrovlákno je lehká tkanina, která netvoří žmolky. Je hedvábně jemná na dotek a umí vyrovnávat teploty, takže vytváří příjemné podmínky pro spánek. Nechá pokožku dýchat a okamžitě vrací vlhkost zpět do ovzduší, povlečení proto zůstává i v parných letních nocích suché. Může mít úpravu satén, velvet, žerzej a fleece. Rychle schne a nežehlí se.

K dalším názvům, které najdete u ložního prádla zahraničního původu, patří například linon, označení pro hladkou tkaninu z bavlny s lesklým povrchem. Biber, bavlněná látka s měkkým zdrsněným povrchem, je příjemně teplá, a proto vhodná pro chladná roční období. Materiál je zcela nenáročný na údržbu a nemusí se žehlit.

V chalupách se uplatní černobílá kombinace barev (IKEA)

Perkál je lehoučká tkanina z čisté bavlny, výborně saje a dokáže vyrovnávat teplotu, stejně jako renforcé, které má ale hrubší a silnější strukturu v plátnové vazbě. Fleece je textilie s nízkým vlasovým povrchem, vytvořeným vazebně obvykle z mikrovlákenného materiálu, která dokáže transportovat pot a zároveň velmi hřeje.

Ve venkovském interiéru se uplatní květinové motivy, proužky i kostky, ale také velké panelové vzory s přírodními nebo tematickými motivy. Klasické zapínání na knoflíky v současnosti nahrazují zipové uzávěry, mnohdy označované jako hotelové zapínání.

www.tchibo.cz, www.scanquilt.cz, www.svobodapovleceni.cz, www.ikea.cz, www.textil.com.cz, www.matejovsky-povleceni.cz

text: Helena Štětinová
foto: Matějovský – ložní Povlečení , Scan Quilt , Ikea, Svoboda Povlečení , Textil Zítka, Tchibo

Povlečení (nejen) na chalupu

Povlečení (nejen) na chalupu