Záclony a závěsy

závěsy z režné tkaniny

Režná tkanina podtrhne uvolněnou atmosféru (Foto: Westwingnow)

Při zařizování interiéru je výběr textilních dekorací pomyslnou třešničkou na dortu. Záclony a závěsy pak s místností dokážou doslova kouzlit.

V případě správného výběru propustí do místnosti právě tolik světla, kolik potřebujeme, ochrání nás před zvídavými pohledy z ulice, pomohou s nerušeným spánkem nebo jen ozdobí okno, aniž by překážely ve výhledu.

kanafas na chalupě

Kombinace vitrážových záclonek a kanafasových závěsů patří k těm tradičním (Foto: Na-chalupu)

Záclony potěší oko

Úlohou záclon je především zajištění soukromí uvnitř domu během dne. Jsou vyrobené z průsvitných látek, aby do místnosti propouštěly dostatek slunečních paprsků, když se ale venku setmí a uvnitř rozsvítíme světlo, jsou docela průhledné. Vyrábí se ze syntetických i přírodních materiálů, hladké nebo s různými motivy, čistě bílé i barevné. Pořídit se dají buď v metráži v různých délkách, kterou pak musíme nechat upravit na šíři našeho okna, nebo můžeme vybírat z hotových záclon a jejich rozměr upravit pomocí míry nařasení. Oblíbené jsou hlavně hladké voály, řídce tkané strukturované látky nebo jemné jednoduché motivy.

Co sluší chalupám

V chalupách vypadají skvěle prosté průsvitné záclonky z batistu ozdobené proužkem bavlněné krajky. Do menších dvoukřídlých oken se hodí i různé krátké záclonky, které podtrhnou venkovskou atmosféru. Někdy mohou být jen v horní polovině okna zavěšené na garnýži ukončené třeba jemnou krajkou. Pokud chceme místnost zútulnit, aniž bychom jakkoliv zakryli výhled, pak je možné záclonu jen naznačit krátkým volánem. Záclonky je ale také možné umístit do spodní poloviny okenní tabulky na subtilní tyčku, která se připevní přímo ke křídlu okna. Efektního výsledku pak dosáhneme také kombinací krátkých vitrážových záclon a delších závěsů s kanafasovým, modrotiskovým či jiným lidovým motivem.

modrý kanafas

Ve venkovském interiéru se nebojte kombinovat více kanafasových vzorů (Foto: Na-chalupu)

Rozmanité závěsy

V poslední době je patrné, že rozdíly mezi záclonami a závěsy se trochu stírají. I mezi závěsy je možné najít lehké průsvitné tkaniny, které soukromí ochrání jen během dne a v interiéru hrají hlavně roli estetickou. Do této kategorie patří řada voálů, lehké bavlněné i lněné závěsy. Pokud chceme opravdu neprůhledné závěsy, pak je třeba hledat v kategorii látek s vyšší gramáží.

Závěsy s výrazným vzorem nebo barevností jsou náročnější disciplínou. Pokud je chceme sladit například s pohovkou či kobercem, nespoléhejte se jen na svou paměť a raději si vyžádejte vzorek látky. Světlo v obchodě se od toho domácího často liší a mohlo by vám způsobit nemilé překvapení.

Pro nerušený spánek

Samostatnou skupinou jsou potom takzvané blackoutové závěsy, které chrání interiér před nechtěným světlem z vnějšího prostředí. Jeho zdrojem mohou být sluneční paprsky časně z rána nebo světlo pouliční lampy. Nepropustnost závěsů je dána velmi hustou vazbou nebo zdvojeným, či dokonce ztrojeným materiálem.

závěsy s kovovými oky

Kovová oka jsou zajímavým a praktickým detailem. 400 Kč (Foto: JYSK)

Způsob zavěšení

Podle typu garnýží vybíráme také způsob uchycení záclon či závěsů. Stále je poměrně oblíbené pověšení záclon na žabky s kroužky, kdy textilii zároveň podle potřeby nařasíme. U moderních typů závěsů je většinou při jejich okraji všitá tkanice, díky níž je možné látku rovnoměrně nařasit a pohodlně zavěsit na háčky. Některé záclony pak mají připravené otvory či vsazené kovové kroužky, jimiž se provlékne tyč na zavěšení.

dlouhé závěsy

Dlouhé závěsy opticky zvyšují strop místnosti (Foto: IKEA)

Optický klam

Kromě stínění mohou okenní dekorace sehrát důležitou roli v celkovém estetickém vyznění místnosti. Dojem vyššího stropu a tím pádem vzdušnějšího prostoru docílíme, jestliže zvolíme závěsy sahající od stropu až k zemi.

Správný rozměr

Před nákupem dobře měřte. Záclona či závěs by měly mít dvoj- až trojnásobnou šířku okna, podle toho, jak bohaté nařasení se vám líbí. Délku měřte vždy od garnýže a vezměte v úvahu i způsob zavěšení.

Text: Veronika Cerhová
Foto: se svolením firem Na chalupu, IKEA, Westwingnow, Textilcentrum, JYSK

Záclony a závěsy