Kvalitní matrace – základ zdravého spánku

Rubrika: Interiér

Pokud se chceme dobře vyspat, ráno vstávat odpočatí a bez bolestí zad, je třeba si do postele pořídit kvalitní a našim potřebám odpovídající matraci.

carbon, třízónová matrace z pěny ecocell s dvojitým jádrem, povlak je obohacen o karbonová vlákna, jež snižují statickou elektřinu, cena 5 290 Kč (Dormeo)

Během spánku tělo čerpá nové síly, regenerují svaly i klouby. Právě matrace má hlavní vliv na to, jak hluboký bude náš spánek a nakolik se budeme cítit po probuzení odpočinutí. A když si ještě uvědomíme, že prospíme třetinu života, určitě se vyplatí věnovat výběru matrace pozornost.

Důležité jsou rozměry

Větší komfort přináší vyšší matrace

Při výběru matrace je důležitá její velikost a výška, tuhost a ergonomičnost související se složením matrace a snadnost údržby. Minimální délka matrace se někdy udává o 15–20 cm delší, než je výška ležící postavy, ale optimálnější je o 25 cm, standardní šířka je 90 cm. Výška (tloušťka) matrace je dána složením jejího jádra. Nejmenší výška zdravotní matrace je asi 14–15 cm, větší komfort přináší matrace o výšce 16–20 cm. Kvalitní matrace mohou mít výšku od 12 až do 40 cm. Každá matrace má také jinou nosnost.

Tvrdá, nebo měkká?

Jak příjemně a kvalitně se nám bude ležet, záleží na tuhosti matrace. Tuhost by měla být zvolena podle tělesné hmotnosti ležící osoby. Hubený člověk může mít měkčí matraci, zatímco pro těžší osobu je vhodnější matrace pevnější. Samozřejmě záleží i na subjektivním pocitu – někdo má raději pevnější lůžko, jiný se do něj rád měkce zaboří. Ergonomická matrace se přizpůsobí tvaru a struktuře těla.

Potah matrace by měl být snímatelný a pratelný. Nezanedbatelné je jeho složení, zvláště pro alergiky. Některé potahy jsou vyrobeny například z látky obsahující bambusová vlákna, která mají vynikající absorpční vlastnosti s okamžitým odpařováním vlhkosti.

Pružiny versus pěna

Pružinové a taštičkové (s pružinami v textilních sáčcích) matrace se nově kombinují s dalšími vrstvami, které zlepšují jejich komfort – s koňskými žíněmi, ovčí vlnou či vrstvami pěny. Favoritem jsou dnes ovšem pěnové matrace. Pěny mohou mít různou kvalitu a různé stupně tuhosti, čehož se využívá při skladbě matrace.

O kvalitní spánek se postará dobře zvolená matrace

Kvalitní matrace by měla mít několik odlišných zón podle toho, jaké části těla poskytuje podporu. Počet odlišných zón se může u matrace pohybovat od tří do sedmi. Jiné tuhosti například pod rameny a pod nohama se dosahuje buď různě tuhými pěnami, nebo prořezy a otvory v pěně.

Pěny mohou mít antialergické a antibakteriální vlastnosti a mohou být obohaceny například výtažky z aloe vera nebo sóji. Pro osoby, které se nadměrně potí, existuje u některých matrací speciální systém zvýšeného provětrávání – airyform.

Studená a paměťová pěna

Na špici jsou tak zvaná studená (HR) pěna a líná neboli paměťová pěna. Studená pěna poskytuje vhodnou ortopedickou podporu páteři, anatomická paměťová pěna se přizpůsobí tvaru těla, nevyvíjí protitlak a působí proti proleženinám. Kombinací jejich různě silných vrstev dosáhneme pokaždé jiného komfortu.

geoethic linen BioSoft, matrace z paměťové pěny geomemory a studené pěny ecogreen s výtažky z aloe nebo sóji, s jednou stranou měkčí a druhou tvrdší, 7 zón, cena 26 990 Kč (Magniflex)

Paměťová pěna je vyrobena z viskoelastické pěny s otevřenou buněčnou strukturou. Na rozdíl od jiných pěn je hustší a je citlivá na teplotu. Díky své struktuře se dokonale přizpůsobí tvaru a váze těla, a jakmile tlak povolí, vrátí se do svého původního tvaru. Zároveň se přizpůsobuje tělesné teplotě. Výsledkem je pocit velkého pohodlí.

Hygiena matrace

Matrace má dýchat oběma směry, proto ji umístíme na pevný prkenný nebo lamelový rošt. Bude-li na neprodyšné desce, měla by matrace mít horizontální větrací otvory a kolem matrace všitý 3D větrací lem.

Sultan Silsand, pružinová matrace s vrstvou studené pěny a se samopodpůrným dřevěným rámem, přidáním nohou se promění na kompletní lůžko, cena 4 990 Kč (iKea)

Kvalitní matraci není potřeba a dokonce ani není vhodné otáčet, zvláště pokud má pro různé části těla různé zóny tuhosti. Něco jiného je, pokud máme oboustrannou matraci a každá strana má jiné anatomické a ortopedické vlastnosti. Potom má otáčení spodní a vrchní strany matrace smysl, ale rozhodně ne hlavové a nožní části.

Z hygienických důvodů je vhodné matraci vyměnit nejpozději po osmi letech.

Jak nakupovat

Zvláštní pozornost by měli věnovat výběru matrace a potahu lidé trpící alergií. Matrace musí být ze zdravotně nezávadného materiálu, vadit mohou například kokosové desky, lepidla, pro někoho je silným alergenem latex.

Matraci kupujte ve specializovaných prodejnách, jako jsou renomovaná studia zdravého spánku a showroomy, kde máte možnost si výrobky vyzkoušet. Na matraci si alespoň deset minut poležte. Vaše páteř musí být při spaní na zádech i na boku v optimální poloze, otestujte proto matraci společně s vhodným polštářem.

text: IVA TVRZOVÁ

foto: ARCHIV FIREM

Uložit

Kvalitní matrace – základ zdravého spánku