Péče o klínové řemeny

Nejrůznější typy řemenů tvoří součást pohonu mnoha typů nářadí a strojů v dílně a na zahradě. Aby neopotřebovávaly řemenice a nepoškozovaly stroje, vyžadují občasnou péči nebo výměnu.

různé typy i profily klínových i jiných pohonných řemenů seženete bez problémů

Klínové či ozubené řemeny najdeme například na cirkulárkách, soustruhu i na míchačkách, zahradních traktorech nebo sekačkách. Zvláště u těchto strojů se vyplatí kvalitu řemenů hlídat a prodloužit jejich životnost ošetřením nebo včas vyměnit řemeny poškozené, roztřepené či jinak zdeformované. Nekvalitní řemen má na chod stroje negativní vliv. Například při prokluzu „vytahaných“ řemenů se u některých typů strojů ničí odstředivá spojka. Prokluzující řemeny se přehřívají a tím pádem opotřebovávají řemenici, ložiska a veškerá kluzná pouzdra. Pokud se tyto součásti konstrukce stroje v důsledku nekvalitního hnacího řemene poškodí trvale, vyjde jejich oprava či výměna mnohem dráž než koupě nového klínového řemene.

řemen obvykle dostává zabrat i u stavební míchačky, pro jeho údržbu existují speciální spreje

Jak takové situaci předejít? Zvláště u starších strojů se ujistěte, zda není řemen popraskaný, zvětralý nebo natržený. Jakkoli poškozený řemen vyměňte. Pokud neznáte jeho velikost a nedokážete ji vyčíst přímo z čísla na řemenu, máte několik možností. Nejjednodušší je vzít řemen s sebou při nákupu ve speciální prodejně, kde mívají přípravky na měření řemenů. Zjistit správnou velikost pouhým přiložením starého řemene k novému není zcela spolehlivá metoda. Kutilové na diskusních fórech doporučují řemen sejmout, na obou koncích silně stlačit a napnutý přiložit k metru a naměřenou velikost pak vynásobit dvěma. Případně najít rozměr řemene na internetu podle typu stroje nebo poslat dotaz prodejci. Správná velikost je důležitá, protože pohonu stroje neprospěje ani volný prokluzující řemen, ani řemen příliš napjatý.

Čím řemeny ošetřovat

sledovat kvalitu klínových řemenů se vyplatí zvláště u starších typů cirkulárek

Chcete-li udržet v dlouhodobé kondici funkční a nijak nepoškozené klínové či ozubené řemeny a přispět k jejich správnému chodu, existuje opět několik možností. V prodejnách autopotřeb nebo na internetu lze například koupit spreje na zvýšení přilnavosti řemenů. Jsou určeny pro údržbu všech druhů klínových, kulatých a plochých řemenů. Zamezují prokluzu na řemenicích a zlepšují přilnavost, čímž se podle výrobce zvýší přenosová síla o více než 50 %, šetří energii a prodlužuje životnost řemene.

Sprej zamezí pískání i prokluzům za vlhka, zabraňuje vysoušení, křehnutí a tvoření trhlin. Ceny sprejů v různých velikostech balení bývají kolem stokoruny, a pokud na chalupě často používáte například cirkulárku, vyplatí se vám. Názory na mazání mýdlem či olejem se různí.

Řemeny

kožené řemeny se používaly pro pohon více strojů z jednoho centrálního motoru

Kožené řemeny už nebývají příliš často k vidění, ale občas se vyskytují na historických strojích. V minulosti kožené řemeny často sloužily k pohonu více strojů s jedním centrálním motorem. A i dnes může být zajímavé tyto stroje zrekonstruovat a vrátit do provozu. Na spojení řemene se používá lepidlo na kůži, vyhnout byste se však měli lepidlům na bázi kaučuku a dvousložkovým lepidlům pro velmi odolné tvrdé spoje.

Prokluzující kožený řemen se maže směsí z dvou třetin hovězího loje a třetiny rybího tuku. Směs je možné použít i k oživení starého nepoužívaného řemene. V úvahu připadá i vosk, parafín, horké sádlo či průmyslová maziva na bázi vosku, nikdy však nepoužívejte strojní oleje ani kalafunu.

text: Richard Guryča

foto: Archiv firem, Wikipedie

Péče o klínové řemeny

Péče o klínové řemeny