Lepidla do dílny

Rubrika: Dílna

V dílně je dobré mít neustále po ruce několik základních typů lepidel, které vám umožní slepit nejčastěji používané materiály. Kromě osvědčených značek se na trhu stále objevují zajímavé novinky.

Vteřinová lepidla jsou vhodná pro rychlé opravy méně namáhaných spojů

Mezi praktická a oblíbená lepidla s rozmanitými možnostmi použití patří například vteřinová (sekundová) kyanoakrylátová lepidla. Hodí se především na menší opravy předmětů, jejichž spoje nebudou po slepení příliš namáhané, tedy například na slepení porcelánu či keramiky, drobnějších plastových předmětů, kůže, gumy, dřeva i kovu. Bez problémů s nimi přilepíte ucho k hrníčku nebo ozdobnou lištu na nábytek. Méně vhodné jsou na opravy bot nebo ulomených madel k zásuvkám u komody.

Pevnost spoje ovlivňuje i kvalita lepidla. Na nejlevnější neznačkové výrobky raději nespoléhejte. Pozor také na odvrácenou stránku základní výhody vteřinového lepidla: lepí opravdu rychle a pevně, takže může nastat problém nejen s nepřesně usazeným spojem, ale i s přilepenými prsty.

V dílně je dobré mít i lepidlo pro vodě odolné spoje (Loctite)

Vteřinová lepidla nabízejí výběr mezi různými typy a kromě široce použitelných univerzálních existují i speciální lepidla vhodná například na porcelán, sklo či kov. Právě taková je dobré mít k dispozici například na opravy nádobí, které pak snese nejen námahu běžného provozu, ale i mytí v myčce.

V dílně určitě čas od času využijete i gelové vteřinové lepidlo, jehož nestékavá konzistence usnadní práci na hůře přístupných či svislých plochách.

Pokud se vám prsty skutečně přilepí nebo lepidlem poskvrníte opravovaný předmět, pomůže odstraňovač vteřinového lepidla. Je třeba postupovat trpělivě, nechat přípravek působit po dobu předepsanou v návodu a neodtrhávat prsty ani nepřesně přilepené spoje násilím. Nepropadejte panice, která může způsobit zranění.

Disperzní lepidla

V dílně by nemělo chybět také některé z disperzních lepidel. Tradiční bílá lepidla tekuté či pastovité konzistence po vytvrdnutí částečně zprůsvitní a jsou velmi praktická například pro opravy nábytku či dřevěných hraček a často využívaná při ručních pracích a výrobě dekoračních předmětů.

Disperzní lepidla bývají vybavena aplikátory pro snazší nanesení lepicí vrstvy

Velmi dobře lepí především dřevo a papír, vytváří pevné, pružné a vodě odolné spoje a ani při nanášení nijak výrazně nezapáchají. K výhodám těchto typů lepidel patří i možnost vytvrzený spoj po napaření nebo nahřátí opět rozebrat. Oproti vteřinovým vyžadují disperzní lepidla přinejmenším několikahodinovou dobu vyzrávání. Mějte proto při lepení k dispozici truhlářské svorky nebo alespoň předměty, které vám umožní spoj fixovat a zatížit. Jestliže to tvar lepeného předmětu umožňuje, poslouží k zafixování i svěrák.

Lepidlo se nanáší dřívkem nebo štětcem, některá balení mají aplikační nástavce. Dokud nezaschne, je disperzní lepidlo ředitelné vodou.

Dvousložková lepidla

Pro velmi pevné a trvanlivé spojení celé řady materiálů skvěle poslouží dvousložková epoxidová lepidla. V dílně by neměla chybět, protože je využijete pro opravy doma, na zahradě i v garáži a často vás zachrání i v případě, kdy doslova teče do bot.

Dvousložková epoxidová lepidla vytvoří lepicí hmotu až po smíchání na podložce

Dvousložkovými lepidly lze spojovat plasty, dřevo, kov, sklo i porcelán a kromě jiného velmi dobře slouží například k lepení a tmelení děr a prasklin v nádržích na vodu či v lodi, opravě zavlažovacího potrubí, sportovních potřeb nebo k alespoň provizornímu přilepení uraženého zpětného zrcátka.

Lepidla se dodávají zpravidla ve dvojici tub, lepicí hmota vznikne až smícháním a následnou chemickou reakcí obou složek. Některé typy lepidel se prodávají s míchátkem, jiné pak přímo v dávkovacím aplikátoru, kterým potřebné množství obou složek snadno vytlačíte na míchací podložku.

Dvousložkové plastelíny poslouží k lepení i výplni praskliny

Zajímavou variantou dvousložkových lepidel je i epoxidová plastelína (například Bison Epoxy repair Universal nebo Epoxy repair Aqua). Z válečku hmoty, jejíž konzistence se skutečně podobá plastelíně, oddělíte potřebné množství, pečlivě ho promnete mezi prsty, až změní barvu (zpravidla zesvětlá), a vzniklým tmelem můžete spoj nejen slepit, ale i částečně vyplnit.

Chloroprenová lepidla

Pro pevné či pružné spoje dřeva, kůže, textilu či některých typů plastů jsou vhodná i chloroprenová lepidla. Je dobré mít v dílně balení v tubě i v plechovce, protože nanášení na některé typy spojů je mnohem snazší pomocí štětce. Lepidla jsou určena pro spoje povrchů, z nichž alespoň jeden je savý. Hodí se proto například pro opravy bot, ale i tvorbu dekoračních předmětů. Všechny typy těchto lepidel je nutné nanést na oba spojované díly, nechat zavadnout a pak je zafixovat silným stisknutím.

Na trhu najdete celou řadu značek chloroprenových lepidel. Kromě známého Chemoprénu je to například Alkaprén či Kontaktceys.

text: Richard Guryča
foto: Archiv firem, Shutterstock

Lepidla do dílny

Lepidla do dílny