Jak si usnadnit broušení řetězu

Rubrika: Dílna

Mezi příslušenstvím řetězových motorových pil patří k nejdůležitějším brousicí přípravky k ostření řetězu. Jen s dostatečně ostrým řetězem lze řezat snadno a bezpečně.

I jednoduchá vodítka umožní vedení pilníku ve správném úhlu

Každý zkušenější uživatel elektrické či benzínové řetězové pily ví, že ostrý řetěz je základem úspěchu. A taky ví, že má zpravidla na výběr mezi vlastnoručním broušením různými typy pilníků či pomocných přípravků k ostření řetězu, nebo možností svěřit řetěz do rukou odborníků v servisu. To však stojí čas a peníze. Navíc nemáte nad svým řetězem kontrolu a strojní broušení v servisech z řetězů často „ubírá“ víc, než je nutné.

Práce s pilníkem

Pilníky můžete koupit v několika tloušťkách, pořiďte si k nim i rukojeť

Chcete-li si brousit řetěz sami, je nejdostupnějším a nejjednodušším nástrojem pilník. K broušení pilových řetězů se prodávají pilníky několika typů průměrů a obvykle jsou k dostání bez rukojeti, kterou je nutné přikoupit a která je univerzální, takže do ní po opotřebení či zlomení pilníku můžete nasadit další.

Brousit řetěz pilníkem bez jakéhokoli dalšího příslušenství není pro začátečníka až tak snadné. Správné vedení nástroje po zubu řetězu, nutné ke kvalitnímu naostření, vám může předvést zkušený prodejce nebo se to lze naučit z instruktážních videí, dostupných například na internetovém vyhledávači youtube.

Zpřesnit broušení řetězu pilníkem lze za pomoci různých vodítek a přípravků

Práci s pilníkem ovšem může usnadnit jednoduchý přípravek – plechové vodítko, se kterým je snadné kvalitně nabrousit řetěz a současně dodržet potřebný úhel i hloubku broušení. Prodává se ve velikostech odpovídajících průměru pilníku, případně lze koupit soupravu pilníku a příslušného vodítka. Na něm je vyznačeno několik úhlů, podle kterých se zuby řetězu brousí.

Ruční broušení ještě více usnadní sada na ostření řetězů. U různých prodejců obsahuje například rukojeť pilníku, kombinované vodítko nebo vodítko pro ostření a měrku pro snížení omezovacího zubu, jeden či více kulatých pilníků a plochý pilník.

Svěrku k uchycení řetězu je možné zatlouct třeba do pařezu

Husqvarna pak například vyrábí takzvanou pařezovou svěrku z kované oceli, která slouží k pevnému sevření řetězu při broušení. Lze ji zatlouct do pařezu, podobně jako například babku k naklepávání kosy. Do svěrky se pak uchytí a za pomoci šroubu utáhne pilová lišta.

Přípravky a brusky

Šanci na přesné dodržení úhlů potřebných pro správné nabroušení řetězu zvýšíte za pomoci přístroje na ostření řetězu od Oregonu. Jde o přípravek, do nějž lze vložit pilníky různých průměrů (nejsou obvykle součástí přístroje při prodeji) a následně ho pak nastavit na parametry, které vyžaduje příslušný řetěz.

Elektrická bruska se v dílně vyplatí při častém řezání

Přípravek se upne na lištu tak, aby pilník procházel obloukem zubu, a pomocí aretovacích šroubů se nastaví. Pilník pak můžete vést bez obav ze smekání či ujíždění nesprávným směrem. Jde o poměrně zdlouhavé broušení, ale získáte-li při práci s přípravkem zručnost, můžete dosáhnout lepších výsledků než při použití pilníku bez vodicích pomůcek.

Při časté práci s řetězovou pilou se už vyplatí uvažovat o pořízení elektrické brusky. Přístroje tohoto typu se připevní na dílenský stůl a umožní vám nabrousit pilu bez obracení pilového řetězu. Brusky jsou totiž vybaveny otočným upínacím zařízením a otočnou brusnou hlavou. Vyplatí se používat kvalitní brusné kotouče, protože podle zkušeností některých uživatelů elektrických pilových brusek lze těmi nekvalitními pilový řetěz velmi rychle zničit.

text: Richard Guryča
foto: Archiv firem

Jak si usnadnit broušení řetězu

Uložit

Uložit

Jak si usnadnit broušení řetězu