Maziva do dílny

Rubrika: Dílna

Čas od času je potřeba promazat zámky, vrzající zahradní kolečko nebo panty u dveří. Mějte proto po ruce alespoň základní univerzální mazivo a naučte se ho správně používat.

Maziva ve spreji je třeba čas od času nanést znovu, nevydrží příliš dlouho

Pro použití v domácnosti se hodí celá řada univerzálních mazadel se shodnými vlastnostmi. Přesto jsou mezi jednotlivými typy a značkami určité rozdíly. Je-li pro vás důležité ekologické kritérium, vyberte si z nabídky biologicky odbouratelných maziv bez ropných látek. Je to například řada Pure od anglického výrobce Weldtite.

Dalším vhodným kritériem k volbě je co nejširší možnost využití maziva. Pro běžné promazání visacích zámků, pantů, čepů zahradního kolečka, ruční pumpy nebo řetězů na kolo dřív sloužil oblíbený olej na kola a šicí stroje. Pod obdobným názvem ostatně seženete mnoho univerzálních mazacích i dnes. Oleje „na kola a šicí stroje“ se prodávají s aplikátorem, který lze použít podobně jako tradiční olejničku.

Vazelíny se hodí do vlhka a tam, kde potřebujete mazat ve větší vrstvě

Řada zámečníků však nedoporučuje tyto typy olejů pro údržbu a promazávání zámků s cylindrickou vložkou (tzv. fabka). Na ně jsou určena speciální grafitová maziva.

Spreje a mazací tuky

Na chatě a chalupě se často zamykají branky a kůlny visacími zámky. Ty je dobré mazat nejen v případě, že jejich odemykání začne jít ztuha, ale také preventivně proti působení vlhkosti a proti korozi. Na to jsou vhodná maziva a konzervanty ve spreji. Ta po nanesení vytvářejí tenkou vrstvu mazacího filmu, který dobře odolává vlhku i působení tepla. Aplikátory navíc umožňují snadné vstříknutí dávky maziva na nepřístupná místa nebo dovnitř mechanismu zámku.

Aplikátory mazadel umožňují snadné nanesení mazacího filmu na potřebné místo

Použít můžete například bílou vazelínu ve spreji značky Tectane. Tenká vrstva vazelíny snižuje tření, ale chrání i proti korozi a oxidaci. Hodí se proto třeba i na ochranu elektrických spínačů a kontaktů baterií.

Mazadlo WD-40 lze použít k mazání, antikorozní ochraně i rozmrazení zámku

Na podobném principu také funguje oblíbené mazivo WD-40. Neobsahuje silikony a další „lepivé“ součásti, takže se na namazané předměty a mechanismy nelepí prach. Má vysokou přilnavost ke kovům a dokáže pokrýt celý jejich povrch a přitom proniknout k podkladu skrz staré mazivo či špínu a ochránit tak podklad před vlhkem a korozí. Vytváří velmi jemný film, takže má řídkou konzistenci a někteří kutilové považují „védéčko“ za mazivo s poměrně krátkou výdrží.

Tam, kde potřebujete mazat s požadavkem na vysokou odolnost proti vlhku a mechanickému otěru, se bude hodit i některý z mazacích tuků. Ty se prodávají v tubách nebo plechových či plastových krabicích, z nichž je můžete nabrat třeba na prst. Jsou vhodné k mazání čepů kol u zahradní techniky nebo pantů u venkovních mříží.

text: Richard Guryča
foto: Shutterstock , archiv firem

Maziva do dílny

Maziva do dílny