Vrtat, sekat, bourat

Rubrika: Dílna

Vrtací a bourací kladiva sice vypadají jako vrtačky, ale pracují na jiném principu a zvládnou práce, na které už klasická vrtačka nestačí.

Vrtací kladivo je univerzální nástroj, určený hlavně pro vrtání do nejrůznějších materiálů

I to nejmenší vrtací či bourací kladivo výrazně usnadní některé typy prací oproti vrtačce s příklepem. Tam, kde musíte na příklepovou vrtačku vyvíjet značný tlak, pracuje vrtací kladivo bez námahy. Funguje totiž na jiném principu než příklepová vrtačka.
Úderu dodává energii stlačený vzduch ve válci a úderný mechanismus pak pohání vrták nebo dláto nezávisle na síle přítlaku, takže stačí nástroj jen přiložit ke zdi. Vrtací kladivo tlak při práci nejen nepotřebuje, je dokonce nežádoucí, protože se jím snižuje síla pístu. Způsob práce s příklepovou vrtačkou a kladivem se tedy výrazně liší a je jednoduše třeba nechat kladivo pracovat bez toho, že bychom mu příliš pomáhali. Platí to i při sekání směrem dolů, tam si kladivo hravě vystačí s tlakem své vlastní váhy.

Univerzálnost nebo výkon?

Vrtací kladiva Bosch z řady PBH patří mezi nářadí v kategorii hobby

Nářadí tohoto typu se dělí na vrtací, sekací a kombinovaná kladiva. Umožňuje vrtat otvory do všech materiálů a oproti klasické vrtačce rozhodně usnadní vrtání do betonu nebo do kamene. Ale s příslušnými nástroji ve sklíčidle rovněž umožňuje sekat drážky či otvory při elektroinstalačních či instalatérských pracích, osekávat omítku nebo starou dlažbu a obkládačky a probourávat otvory do zdi. Plánujete-li rozsáhlou rekonstrukci chalupy, rozvody vody a elektřiny pro novou koupelnu nebo prorážení otvorů na nová okna, je vrtací či bourací kladivo velmi dobrou volbou pro rozšíření nástrojového parku ve vaší dílně.

Vrtací kladiva je možné koupit i v sadě včetně vyměnitelného sklíčidla

Většina kutilů volí s myšlenkou na co nejuniverzálnější využití přístroje kladiva kombinovaná. To je správná volba v případě, že předpokládáte zhruba osmdesátiprocentní využití kladiva k vrtání a dvacetiprocentní využití k sekání.
Na takový styl práce jsou kombinovaná kladiva dimenzována a pouze v takovém případě budou sloužit, aniž by se předčasně opotřebovala a zničila. Jsou tedy vhodná pro standardní použití v domácí dílně a dobře poslouží při občasném méně náročném sekání.

Kombinovaná kladiva mívají čtyři nastavitelné polohy, umožňující různé režimy práce. První je určena pro vrtání, druhá kombinuje vrtání s příklepem, třetí je pak určena k sekání a čtvrtá umožňuje nastavení polohy sekáče. Mohou být rovněž vybaveny možností použití vrtáků a sekáčů v takzvaném SDS systému. To znamená, že umožňují nasazení vrtacích a sekacích nástrojů, které mají ve stopce vyfrézovány podélné drážky, které zapadnou do sklíčidla a znásobí tak pevnost spojení nástroje s tělem vrtačky.
Tento systém je standardní u profesionálního nářadí. V této kategorii, zpravidla
u kladiv o hmotnosti 5 kilogramů a více, se označuje jako SDS max a počítá s drážkami podstatně delšími než v případě lehčích kladiv ve třídě hobby, kde bývá označován jako SDS plus.

Mezi renomované značky vrtacích kladiv, dostupných na českém trhu, patří i Ryobi

Některé typy kombinovaných kladiv nabízejí výrobci i s výměnným sklíčidlem, takže kromě klasického sklíčidla pro vrtačku získáte i regulérní SDS systém bez nutnosti použití adaptérů. Takové nástroje bývají samozřejmě o něco dražší.

Častěji sekat, méně vrtat

U bouracích kladiv, kterým se někdy říká i sekací, je poměr předpokládaného výkonu opačný než u vrtacích. Jsou určena především k sekání. Zatímco vrtací kladivo můžete čas od času použít k odstranění starých obkládaček nebo vysekání drážek ve zdi, sekací či bourací kladivo zvládne vybourání otvoru či osekání omítky na domě bez problémů. Pokud hodláte takové nářadí využít k větší-mu rozsahu prací, je třeba porozhlédnout se po vhodné značce v kategorii od čtyř kilogramů hmotnosti. Denní nasazení už vyžaduje nářadí z profi kategorie.

Důležitá je váha

Volba správného typu vrtacího či bouracího kladiva vám ostatně do budoucna ušetří námahu, peníze a případná zklamání. V této specifické kategorii nářadí se totiž může snadno stát, že pořídíte zbytečně drahý nástroj s vynikajícími funkcemi, které nevyužijete a který bude naopak nedostatečně uzpůsoben pro práci, na niž byste kladivo potřebovali častěji.
Kromě rozhodnutí, zda bude primárním účelem použití vrtání nebo sekání či bourání, je důležitým kritériem výběru také hmotnost nářadí. Nižší hmotnostní třída se pohybuje kolem tří kilogramů, střední zhruba od pěti kilogramů nahoru a nejvyšší zahrnuje profesionální přístroje o hmotnosti přinejmenším patnáct kilogramů.

Bosch PBH 3000 FRE

Pro běžné používání vystačíte maximálně se střední třídou hmotnosti. Při úvaze
o četnosti a náročnosti používání se vyplatí brát v úvahu i příkon, který začíná na 600 až 800 W. Nejlevnější vrtací kladiva pořídíte už od tisíce korun, cena kombinovaných kladiv s příkonem kolem 800 W začíná na částkách kolem 2500 korun.
Kromě hmotnosti je důležitá i ergonomie. Není od věci vyzkoušet si ještě před koupí, jestli vám ten či onen typ dobře padne do ruky. Pokud chcete klást důraz na mobilitu nástroje, je možné pořídit i akumulátorové vrtací a bourací kladivo, takže nebudete závislí na elektrickém proudu.

www.bosch.cz, www.garland.cz/ryobi, www.blackanddecker.cz

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: ARCHIV FIREM

Vrtat, sekat, bourat