Speciál Než vstoupíme do domu: Krásná i zábavná domovní čísla


Chcete mít na chalupě místo obvyklých červených a modrých cedulek krásné nebo veselé domovní číslo? Není nic jednoduššího. Vraťte se k tradici.

I dnes, stejně jako v minulosti, mohou být čísla umělecky ztvárněná, se jménem rodiny nebo ulice, v níž se dům nachází. Domovní znamení a vesnická pojmenování domů podle rodu, osoby či řemesel nakrásná hradila v sedmdesátých letech osmnáctého století čísla. Šlo o výnos Marie Terezie, který měl zlepšit evidenci domů. I dnešní chalupy, ale i městské domy mívají čísla vyvedená do fasády a sluší jim i keramika či kov.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Než vstoupíme do domu:

K domu patří zápraží

Rohožky, škrabadla & spol.

Chalupářské zvonění

Schránky na dopisy

Domovní zvonky

________________________________________________________________________

Bez domovních čísel se neobejdeme. Jsou součástí adresy, dělí se na číslo popisné a číslo orientační. Obvykle bývá číslo orientační uvedeno na modré tabulce bílým písmem a číslo popisné na červené tabulce. Není to však nutnost.

Číslo popisné a orientační

Také máte v číslech zmatek? Číslo popisné označuje konkrétní budovu trvalého charakteru. Bývá to vyšší ze dvou čísel označujících dům, na adrese a v písemných dokumentech se uvádí před lomítkem. Oproti tomu orientační číslo souvisí s ulicí či s veřejným prostranstvím. Někdy bývá doplněno písmenem pro usnadnění orientace, to v případě, že se jedná o trakty či jiná složitější členění budov. U rekreačních objektů se setkáme obvykle s číslem evidenčním. Označení domů je povinné ze zákona.

Na míru domu

Čísla si můžeme nechat zhotovit podle svých přání a stylu objektu, protože nařízení o jednotné podobě označování domů neexistuje. Umělecky ztvárněná domovní čísla dodají chalupě či domu netradiční nebo autentický historický vzhled.

Například v keramických dílnách můžeme najít jak čísla s lidovými motivy, tak motivy vhodné pro městské domy. Jestli si chceme nechat vytvořit číslo na míru dle vlastních představ, můžeme se s výtvarníky na jejich výrobě domluvit. Domovní čísla mohou být vytvořena jako plochá či plastická, na jedné desce i vyskládaná z jednotlivých číslic a dekorací. Tvary se dají libovolně kombinovat či doplňovat texty okolo čísla. Číslice či cedulky s čísly mohou být dřevěné, kované, z nerezu nebo plastu.

Jestli stále nevíte, jaké číslo své chalupě nebo chatě pořídit, máme pro vás inspiraci. Nezapomeňte však, že číslo musí být na objektu umístěno viditelně – vedle vchodových dveří, nade dveřmi, na fasádě domu nebo na plotě.

www.aspectartstudio.cz, www.certovinskyatelier.cz, www.dekoracni-prvky.cz, www.domovnicisla.cz, www.drevenedomacipotreby.greygrey.cz, www.fler.cz, www.leonasnuparkova.cz, www.mierva.cz, www.metal-design.cz, www.smaltovna-tupesy.cz, www.keramika-vaskovi.cz

text: Helena Štětinová
foto: Richard Guryča, Vladimír Hájek, Martina Lžičařová, Zdeněk Roller,
Michal Tvrz, Pavel Veselý, Petr Živný a archiv firem

Krásná i zábavná domovní čísla

Uložit

Uložit


Komentáře

Napsat komentář


Víte, že…

Tam, kde sídlila vrchnost, číslování začínalo od vrchnostenské usedlosti. Často se číslovalo od jednoho konce obce postupně po jejím obvodu ke konci druhému. Nebo číslo 1 dostala fara, rychta nebo jiná významná budova ve vsi, jako například obecní kovárna.

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit