Jak předejít chřipce

Rubrika: Prevence, Zdraví

Je před námi zimní období, a pokud bude stejné jako v loňském roce, bude zrádné. Teploty nad nulou svádějí k lehčímu oblékání a viry na nás utočí ze všech stran.

 

 

Díky změně počasí jsme více náchylní k nachlazení a chřipkám, tělo je citlivější na chlad, jíme méně ovoce a organismus má obecně v tomto období menší imunitu. Co dělat, abychom většinu podzimu i zimy neprožili s ucpaným nosem a horečkami?

 

 

Vyzkoušejte saunování
Na podzim byste měli začít s pravidelnými návštěvami finských saun. Ne, nadarmo se říká, že Finové patří k nejzdravějším národům v Evropě. Pravidelné saunování krásně prohřeje, povzbudí tělo a prospívá tak vašemu zdraví, zlepšuje odolnost vůči chřipce a také dodává lepší náladu. Délka saunování by měla být okolo deseti minut, za tu dobu se tělo stačí dostatečně prohřát. V sauně je důležité ležet, aby se tělo rozehřálo rovnoměrně. Do sauny se nebojte vzít také své děti. U nich se doporučuje teplota 75 až 80 °C.

 

Správný výběr vitamínů
Aby nás nějaký ten chřipkový bacil hned neskolil, je dobré konzumovat vitamíny v podobě doplňků stravy nebo vhodných potravin. Základem je vitamín C, který pomáhá v těle vytvářet protilátky, které zabrání vzniku chřipky. Pokud cítíte, že na vás jde viróza, měla by denní dávka vitamínu C být okolo 600 mg. Při prevenci stačí 80 mg za den. Pro představu, ve 100 g brokolice naleznete přibližně 90 mg obsahu vitamínu C.
Asi nejvíce své koncentrace má „céčko“ v šípku či černém rybízu. „Ze zeleniny to pak je růžičková kapusta nebo např. kyselé zelí. Vhodné jsou také doplňky stravy s vyšším obsahem vitamínu C, který je dobré kombinovat se zinkem. Důležité je mít také vyrovnanou hladinu vitamínu D. Při jeho nedostatku je tělo více náchylné k nachlazení či k chřipce. V potravě se nachází v rybím tuku, játrech, vaječném žloutku a mléce. Ti, kteří ho nemají dostatek v potravě, mohou zkusit například čistý tekutý vitamín D v podobě kapek,“ říká PharmDr. Tomáš Arndt z Prozdravi.cz.

 

Očkování
Další možností je očkování proti chřipce. Ideální je pro lidi nad 65 let a osoby s chronickým onemocněním (respiračním, kardiovaskulárním nebo metabolickým onemocněním, s cystickou fibrózou, poruchou ledvin, anémií, poruchou imunitního systému apod.), pro které může mít i obyčejná chřipka fatální následky.
Očkování proti chřipce je vhodné absolvovat před výskytem chřipkového období, které probíhá každoročně od září do poloviny prosince. Vakcína musí být aplikována alespoň 14 dní před možným kontaktem osoby s virem. Organismus zdravého člověka je schopný během dvou týdnů vytvořit dostečnou imunitu na očkovaný vir. Pozdní očkování nemá vliv na kvalitu imunitní odpovědi, nezvyšuje riziko nežádoucích účinků ani nezhoršuje průběh případného onemocnění chřipkou.
Každý rok se u nás nechává očkovat okolo 5 % populace. Očkování nemůže stoprocentně zabránit nakažení, ale dokáže velmi zmírnit průběh nemoci. Ke komerčním vakcínám patří například Begrivac, Vaxigrip, Influvac, Preflucel a další. Očkování hradí některé pojišťovny či zaměstnavatel. Ceny jednotlivých vakcín sledujte na internetu, běžné látky stojí do 350 Kč, jsou ale i dražší.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: PROZDRAVI.CZ, SAUNAPROJEKT, SAUNY DYNTAR, BAXTER, ABBOTT LABORATORIES

 

 

Vybíráte novou domácí saunu? Širokou nabídku saun naleznete na www.give.cz/domaci-sauny

 

Jak předejít chřipce