Senná rýma

Senná rýma je nejčastějším projevem alergie na pyly, roztoče, plísně nebo látky uvolňované z těl zvířecích mazlíčků. Jak rozpoznat, že jde právě o příznaky alergie a jak s tímto typem obtíží bojovat?

Při senné rýmě stejně jako při jiné alergii tělo reaguje přehnaně na podnět, který ho nijak neohrožuje: v tomto případě na alergen ze vzduchu. Pokud se příznaky objevují jen sezónně a nejsou příliš silné, v mnoha případech si lidé na alergickou rýmu zvyknou a dokážou ji brát jako běžnou nepříjemnost. I tak je to ale pro tělo zátěž a neléčená může přispět k rozvoji závažnějšího onemocnění, jako je například astma, zánět dutin nebo zánět středního ucha.
Přesná příčina toho, proč trpíme alergiemi čím dál více, přitom stále není známa – předpokládá se ale, že roli hraje znečištěné prostředí, obecně nezdravý životní styl a nejspíš také dědičnost.

Diagnostika je základ

Senná rýma se projevuje podobně jako běžná rýma z nachlazení, tedy výtokem z nosu, otokem nosní sliznice a pálením očí. Pokud máte podezření, že alergickou rýmou trpíte, měli byste si zajít k praktickému lékaři, který vás nejspíš odešle k alergologovi nebo i na ORL. Vyšetření na alergologii vám dá nejen jistotu, že jste správně léčeni, ale umožní také přesněji zjistit, co je zdrojem vaší nemoci. Obecně platí, že pokud člověk trpí alergickou rýmou jen v některých částech roku a provází ji pálení očí a akutní výtok z nosu, je pravděpodobné, že jde o pylovou alergii; pokud je rýma trvalá a trápí člověka i doma, půjde spíš o alergii na roztoče, případně na domácí zvíře nebo plíseň.

Alergeny jsou obsaženy ve zvířecích slinách, moči a výměšcích

Chraňte sebe i svůj domov

Prvním krokem při boji s alergickou rýmou je snaha vyhnout se původci reakce. Pokud vaši alergii způsobují pyly, omezte v době pylové sezóny pohyb venku. Doma větrejte pouze, je-li to nezbytně nutné, a k ochlazení vzduchu používejte spíše klimatizaci s kvalitním filtrem. Nemáte-li klimatizaci, dávejte při větrání do okna mokré prostěradlo nebo si pořiďte okenní sítě proti pylu. Nesušte prádlo venku a nevětrejte peřiny mimo byt. Jestliže plánujete pobyt v přírodě, jezděte na hory nebo k moři a pro procházky volte spíše lesy než rozkvetlé louky nebo meze.
Při alergii na roztoče je kromě důkladného úklidu nutné v domácnosti co možná nejvíce omezit materiály, v nichž se drží prach, například koberce, záclony, závěsy, látkové čalounění. Nezapomínejte ani na lůžkoviny. Častým zdrojem roztočů bývají například péřové polštáře, peřiny a postýlky plné plyšáků. Pořiďte si raději přikrývky, které snesou pravidelné praní na 60 °C.
Mnoho alergií způsobují také plísně. Jejich výskytu v domácnosti se snažte úplně zabránit. Prohledejte pečlivě domácnost a zjistěte, zda se vám někde ve skrytu nemnoží. Obvykle se tvoří třeba v koupelně, kolem oken, za skříněmi nebo ve špatně odvlhčeném sklepě.

Neodmítejte pomoc lékaře

Pokud se potvrdí, že příčinou vaší rýmy je alergie, není čas na hrdinství a odmítání pomoci lékaře. Nejčastějšími medikamenty, které se předepisují, jsou antihistaminika – léky potlačující přehnanou reakci organismu. Moderní léky z této skupiny už nemají některé nepříjemné nežádoucí účinky (např. malátnost, ospalost, riziko při řízení), takže je možné je užívat dlouhodobě. Jsou-li příznaky intenzivnější, může lékař předepsat i protizánětlivé nosní steroidy ve spreji. Ty potlačují zánět nosní sliznice, podávají se ale vždy jen v co nejnižší dávce. V některých případech mohou pomoci i spreje s mořskou vodou, které jsou zároveň šetrné k nosní sliznici.
Můžete také vyzkoušet některé postupy alternativní medicíny či různé podpůrné prostředky. Podle některých studií se může alergická rýma zlepšit i díky užívání probiotik nebo přírodních přípravků. Účinek proti alergické rýmě se připisuje devětsilu, sinici spirulina, paprice, medu, vitaminu C nebo rybímu oleji.

Dobrá rada

Čistička vzduchu pomůže udržet ve vaší domácnosti zdravé prostředí bez dráždivých alergenů.

Text: Gabriela Zelinková
Foto: Shutterstock

Senná rýma