Jak vyzrát na rýmu

Rubrika: Zdraví

Vědci spočítali, že každý z nás v průměru onemocní rýmou za svůj život více než dvěstěkrát. Vy ji ale dostat nemusíte!

Rýma je příznakem nachlazení a často je doprovázena kašlem, škrábáním v krku a zvýšenou teplotou. Nejlepším lékem je odpočinek v teplé posteli

I když rýma dokáže člověka někdy pěkně potrápit, máme tendenci ji spíše podceňovat. Lékaři však stále častěji upozorňují, že i obyčejná rýma může oslabit organismus, a tím (i když třeba jen dočasně) zvýšit riziko komplikací či dalších daleko vážnějších onemocnění. Proto doporučují rýmu správně léčit a pro jistotu se také naučit, jak jí předcházet.

Doprovází nachlazení

Rýma je nejčastějším příznakem onemocnění nazývaného nachlazení, které navzdory názvu nezpůsobuje ani tak chlad, jako spíše virová infekce. Virů, které za nachlazení mohou, jsou stovky, a i když má většina nachlazení mírný průběh, přesto nejsou některé příznaky zanedbatelné. Nejčastěji nás při nachlazení obtěžují rýma a kašel, ale výjimkou není ani škrábání v krku, zvýšená teplota či bolesti hlavy. Pokud některé tyto příznaky na sobě zpozorujeme, měli bychom okamžitě začít s léčbou.

Neléčí se antibiotiky

Virová onemocnění, tedy ani nachlazení, se antibiotiky neléčí. Léčba spočívá především v klidovém režimu, v mírnění jednotlivých příznaků, případně v posílení imunity. Důletext: žitý je tedy alespoň zpočátku klid na lůžku. Člověk s nachlazením by měl zůstávat v teple a mít dostatek tekutin, alespoň 2 – 2,5 litru denně. Ale při zvýšené teplotě je nutné množství tekutin ještě zvýšit.

Kapky, tablety nebo tobolky Ambrosan pamáhají při vlhkém kašli, zánětu hrtanu i dalších nemocech dýchacích cest

Můžete využít i celou řadu přípravků ke zmírnění potíží, které jsou volně dostupné v lékárně. Například kapky do nosu, pastilky nebo spreje proti bolesti v krku. Určitě nic nezkazíte, když se vybavíte i léky ke snížení teploty a zmírnění bolestí.

Na co si dát pozor? Pokud se léčíte sami, určitě si dávejte pozor na kombinaci různých přípravků bez předchozí konzultace v lékárně. Předejdete tak užití nadměrné dávky. V případě, že příznaky nachlazení trvají déle než pět dní, nebo máte vysokou horečku či silnou bolest hlavy, návštěvu lékaře neodkládejte.

Pomohou i vitaminy a minerály

Při nachlazení doplňujte hlavně vitamin C, který podporuje imunitu a účinně bojuje proti infekcím. Najdete jej v černém rybízu, jahodách, paprice, citrusech, přidejte brokolici, brambory a čerstvou petrželovou nať. Příjem přírodního vitaminu C se nedá zcela nahradit, ale během chřipkového období i při užívání antibiotik si můžeme vypomoci chemií.

Při léčbě se doporučuje zvýšit množství tekutin a také vitaminu C, především v přírodní formě

Nic se však nemá přehánět, za normálních okolností doporučují odborníci denní dávku vitaminu C od sta do dvou set padesáti miligramů, trojnásobné množství jen při chřipce nebo při rekonvalescenci. Tělo denně zpracuje jen pět set miligramů vitaminu C, zbytek je vyloučen v moči.

Co ještě zabírá?

Proti rýmě je účinná i mořská voda ve spreji. Zvlhčuje a chrání sliznice a je výbornou prevencí také proti kašli, který vyvolává hlen sestupující z horních do dolních cest dýchacích.

Podobné účinky jako mořská voda má například vincentka ve spreji nebo ultrazvukový zvlhčovač vzduchu, který dokáže vyrobit jemnou mlhu. Do vody v něm lze přidat mořskou nebo jinou léčivou sůl. Užitečné mohou být i koupele. Při koupeli (hlavně končetin) dochází teplem k roztažení cév v prohřívaných končetinách, a tím se odkrví mimo jiné i nosní sliznice a zmírní se pocit ucpaného nosu.

Doplněk stravy Imusan v tabletách obsahuje spektrum imunoaktivních molekul

Při rýmě stejně jako při dalších potížích doprovázejících nachlazení také většinou pomůže teplý čaj, nejlépe ovocný či bylinkový. Černý čaj raději na čas oželte – přispívá k zahuštění hlenu, protože vodu z těla odvádí. To platí i pro nápoje s kofeinem či stoprocentní ovocné džusy. V lékárně si buď kupte směs určenou k léčbě rýmy, nebo použijte lípu, bez černý, heřmánek, sléz či chmel.

I rýmě můžete předcházet

Nachlazení, tedy i rýma, jako jeden z nejčastějších příznaků patří mezi vysoce nakažlivá virová onemocnění. O tom, jestli se tělo dokážeme tomuto onemocnění ubránit, rozhoduje celá řada faktorů, kromě jiného typ zaměstnání, věk, psychická pohoda, přidružená onemocnění nebo dodržování hygienických zásad. Je proto potřeba si pamatovat, že většinu nachlazení způsobují viry, které se přenášejí cestou kapénkové infekce. Kapénky mají schopnost přežívat dlouhé hodiny na neživých předmětech, například na klikách a držadlech v dopravních prostředcích, klávesnicích nebo kapesnících.

Mezi opatření, která v rámci prevence virové infekce (ale také chřipky) do velké míry fungují, patří časté mytí rukou a omezení kontaktu s nachlazenými lidmi. Pokud se takovémuto kontaktu nelze vyhnout, je důležitá ochrana úst, nosu a očí. Rovněž jo dobré si dávat pozor, pokud venku radikálně klesnou tep loty. Tělo totiž může mít problém se s rozdílem teplot vyrovnat a může reagovat snížením imunity. Při nízkých teplotách noste vrstvené oblečení a teplé boty. Chraňte i odkryté části těla, noste rukavice, šálu a čepici.

TEXT: GABRIELA ZELINKOVÁ
FOTO: SHUTTERTOCK

Jak vyzrát na rýmu

Jak vyzrát na rýmu