Antibiotika mohou i škodit

Antibiotika jsou sice převratným objevem 20. století, ale za tu dobu jsme se je naučili nadužívat. Kdy je na ně čas a kdy naopak stačí horký čaj a dlouhý spánek?

Nachlazení může způsobit více než dvě stě různých virů. Příznaky jsou velmi podobné chřipce, s níž bývá onemocnění také často zaměňováno. Většinou však do týdne samo odezní. Léčba antibiotiky je zbytečná, protože na viry nepůsobí. Užívat je má smysl až tehdy, když se k nim přidá bakteriální infekce provázená zánětem vedlejších nosních dutin, průdušek nebo mandlí. I v tomto případě však platí jedno neměnné pravidlo – o léčbě antibiotiky vždy rozhoduje lékař.
Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí rozhodně nedoporučuje dobírat antibiotika, která vám zůstala po předchozí terapii, či jste si je obstarali od známých. Bakterie se totiž vůči nim stávají postupně rezistentní. Z údajů za rok 2013 například vyplývá, že nejméně třetina bakterií druhu Klebsiella pneumoniae, která je jedním z nejčastějších původců infekčních komplikací u hospitalizovaných pacientů, je rezistentní na minimálně jeden druh antibiotika zařazeného do celoevropského sledování stavu citlivosti k antibiotikům. Velmi obvyklá je také současná odolnost vůči několika skupinám antibiotik. Data o stavu rezistence bakterií k antibiotikům zveřejnilo Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí u příležitosti Evropského antibiotického dne, který každoročně připadá na 18. listopadu.

Antibiotika nepůsobí na viry, ale na bakteriální infekce

Symptomy raději neignorujte

Mnoho lidí se domnívá, že nachladit se může, jen když prochladne. Jenže nachlazení je virová infekce způsobující zánět sliznic nosu a hrdla. Projevuje se rýmou, někdy i bolestmi krku, hlavy či jinými nepříjemnostmi. Má příznaky velmi podobné chřipce a často s ní bývá zaměňováno. K nákaze nachlazením dochází zpravidla vdechnutím kapének, které se spolu s viry dostaly do ovzduší při kašli nemocných či přímým kontaktem s rukou či kapesníkem, na nichž viry ulpěly. Největší epidemie se vyskytují v době nestálého počasí.
Důležité je přitom vnímat příznaky a zareagovat správně hned při prvních známkách onemocnění. První, co při nachlazení pocítíte, bude zřejmě škrábání v krku, vodnatá rýma a kýchání nebo kašel. Někdy je výtok z nosu hustší a zabarvený do žluta či zelena. Může se přidat i slzení očí a mírné zvýšení teploty, kašel, bolesti svalů a hlavy, třesavka apod. Mávnete-li nad prvními příznaky nachlazení rukou, dáte bacilům prostor k dalším neplechám. Velmi brzy si najdou cestu do dalších oblastí organismu a způsobí tam zánět hrtanu, průdušnice, průdušek (bronchitidu), vedlejších nosních dutin (sinusitidu) nebo středního ucha. Většinou nemoc při správné léčbě ustupuje během týdne.

Vyléčit se můžeme i čajem ze zázvoru s medem

Jaké léky tedy zvolit?

Někomu pomůže polykat každé dvě hodiny pod dobu jednoho až dvou týdnů dvacet kapek echinaceové tinktury, jiný se raději spolehne na některý z řady homeopatických přípravků. Samozřejmě pomoc najdete i v klasické lékárně – musíte však vhodně kombinovat léky snižující překrvení a edém nosní sliznice s prostředky k dezinfekci ústní dutiny a hrdla, proti bolestem hlavy a kloubů, usnadňující či naopak tlumící odkašlávání, a někdy i preparáty na snížení teploty. Proto se poraďte s lékařem, či alespoň s lékárníkem.
Právě nutnost zajistit dostatek účinných léků přiměla ministerstvo zdravotnictví k vydání tzv. seznamu esenciálních antiinfektiv pro ČR, který je každoročně aktualizován. Základní esenciální léčiva zahrnují nejúčinnější, bezpečné a cenově přístupné léky pro minimální potřeby základního zdravotního systému. Ze všeho nejdůležitější při nachlazení je ale klid na lůžku. Ač se vám to možná zdá zbytečná, pořádně se vypotit, zvlhčovat vzduch v místnosti a řádně pít (nejlépe docela obyčejný lipový čaj s medem a citronem nebo minerálku) jsou ta nejlepší léčba, kterou vůbec můžete svému organismu dopřát.

Jedním z příznaků nachlazení je i zvýšená teplota

Přírodní antibiotika

Mezi přírodní antibiotika patří spousta bylinek, plodů rostlin či kořenů, které jsme si přes léto stihli vypěstovat na zahrádce. Do skupiny těch nejsilnějších patří například česnek. Mnoha lidem ale jeho pojídání za sirova dělá problém, a tak ho můžeme nastrouhat třeba do lžičky medu a rychle polknout. Další ničitelé viróz a chřipek jsou třeba křen, zázvor nebo cibule. Z bylinek můžeme využít tymián, šalvěj či lichořeřišnici, která likviduje streptokoky a stafylokoky.

Zvlhčování vzduchu

Suchý vzduch vysušuje sliznice, a proto je důležité ho při nachlazení, obzvláště při otravné rýmě, zvlhčovat. Vlhkost vzduchu by měla být ideálně poblíž 50 %. Ultrazvukový zvlhčovač Airbi Twin je multifunkčním přístrojem, který kombinuje zvlhčovač, ionizátor s možností aromaterapie. Zvládne 40 hodin provozu na jedno naplnění, má zabudovaný hydrostat pro nastavení cílové hodnoty vlhkosti, antibakteriální filtr nebo dálkový ovladač. Cena 2 290 Kč. www.airbi.cz

Autor: Gabriela Zelinková
Foto: Shutterstock a archiv firem

Antibiotika mohou i škodit