Tipy pro efektivní jarní úklid

Když se zjara první sluneční paprsky opřou do okenních tabulek, nemilosrdně odhalí nános zimního prachu i drobné pavučinky, které se daly v zimním pošmournu snadno přehlédnout. Právě teď je čas s tím něco udělat.

Ať už nás uklízení baví, nebo ne, asi všichni máme rádi navoněný domov zářící čistotou. Oproti běžném úklidu se při velkém uklízení zaměřujeme i na místa, kterým se jindy tolik pozornosti nedostává. Záleží ale jen na nás, kolik času mu chceme věnovat a jak moc důkladní při něm budeme.

Správě zvolená strategie

Každý větší úklid je nejlepší začít od stropu. Nejprve vymeteme a vyluxujeme všechny pavučiny a prach, který se během zimních měsíců usadil v rozích místností a na stěnách. Otřeme stropní svítidla, vyčistíme lustry a setřeme prach z vysokých skříní a polic. Nezapomeneme ani na pokojové rostliny, jejichž listy buď můžeme opatrně otřít hadříkem, nebo jim dopřát šetrnou sprchu. Případné nečistoty, které napadají na zem, potom snadno uklidíme najednou spolu s podlahou.

Správná organizace obsahu skříní a zásuvek usnadňuje udržení pořádku. Foto: Shutterstock

Kostlivci ze skříní musí ven

Při větším úklidu bychom určitě neměli vynechat obsah skříní. Především bychom měli vytřídit šatník a obuv, zimní věci uložit na méně dostupné místo a věci, které už se nenosíme, věnovat třeba charitě. Přebrat bychom měli také sezónní dekorace, staré noviny a časopisy a další věci, které se v domě během zimy nahromadily.

Zářivě čistých oken dosáhneme třeba pomocí octové vody. Foto: Shutterstock

Dokonale čistá okna

Pokračujeme tím, že sundáme a dáme vyprat povlečení, povlaky na polštářky, záclony a další textilní doplňky. Péřové peřiny dáme vyvětrat na čerstvý vzduch. Mezitím, než se v pračce prádlo vypere, se můžeme pustit do mytí oken.

Zastánci čisticích prostředků šetrných k přírodě mohou využít k čištění oken octovou vodu, která okna odmastí a vyleští zároveň. Použití přístrojů na čištění oken dokáže tuto monotónní práci výrazně urychlit, robotický čistič oken se o vše postará sám. Velký efekt za pár korun přinese ale i použití kvalitní stěrky na okna.

Pro hůře přístupná zákoutí přijdou vhod užší nástavce na vysavač. Foto: Shutterstock

Podlaha si zaslouží péči

I podlaze bychom měli při jarním úklidu věnovat více pozornosti než obvykle. Pokud je v místnosti položen celoplošný koberec, důkladně vysajeme všechny nečistoty výkonným vysavačem. Tentokrát bychom neměli vynechat žádné zákoutí a měli bychom uklidit i pod nábytkem. V případě, že je koberec hodně zašlý, nebo jsou na něm skvrny, můžeme jej vyčistit i mokrou cestou pomocí speciálního přípravku na koberce a čalounění. K dostání je celá řada profesionálních preparátů, které si poradí i s těžko odstranitelnými skvrnami.
U tvrdých podlah, jako je laminát, dlažba nebo linoleum, bychom měli pomocí vysavače a navlhčeného mopu odstranit prach jako při běžném úklidu a dále podlahu ošetřit vhodným přípravkem nebo leštěnkou. Ta oživí vzhled podlahy a zároveň působí jako ochranná bariéra proti usazování nečistot.

Zvláštní péči pak vyžaduje dřevěná podlaha. Pokud jde o olejovanou podlahu, měli bychom se vyhnout alkalickým čisticím prostředkům a saponátům, které povrchovou vrstvu odmašťují a narušují. Pro její úklid použijeme speciální čistič a dalším krokem by potom mělo být její ošetření udržovacím olejem, který působí jako impregnace dřeva a obnoví ochrannou vrstvu podlahy.

Péči si zaslouží také pokojové rostliny. Foto: Shutterstock

Koupelna jako ze škatulky

Jako poslední by na řadu měla přijít koupelna a WC. Na odstranění vodního kamene jsou velmi účinné octové čističe, ale stejně tak budou působit i saponáty s kyselým pH. Většinou si poradí i se zašlými spárami mezi dlaždicemi.

Vůně čistoty

Pro umocnění pocitu čistoty nakonec interiér vyvětráme a provoníme příjemnou vůní. Stačí přidat pár kapek oblíbeného esenciálního oleje do aromalampy či aroma difuzéru. Svěží pocit z uklizeného domova navozuje třeba vůně citrusů, mateřídoušky, eukalyptu nebo čajovníku australského.

Foto: Shutterstock

Jak na pískované sklo

Pískované sklo se umývá malým množstvím čisté teplé vody. Pokud použijeme vody moc, bude povrch skla dlouho schnout a vytvoří se na něm nevzhledné mapy. Nedoporučujeme ani použití saponátů do vody. Po umytí otřeme sklo do sucha.

Mytí oken k jarnímu úklidu
neodmyslitelně patří. Foto: Shutterstock

Speciálně pro majitele zvířátek

Foto: Rowenta

Pokud máte domácí zvířátko a toužíte po stále čisté domácnosti, vysavač Rowenta X-Plorer Serie 60 Animal Kit (RR7455) je vybaven vysoce účinným kartáčem Animal Turbo: kartáč s kombinací dvou materiálů pro vysávání zvířecích chlupů nebo velkých chomáčů prachu, který uklidí dokonce i chlupy zašlapané v podlaze. Navíc si hravě poradí s popadaným jehličím!

 

Text: Veronika Cerhová
Foto: Shutterstock a sse svolením firmy Rowenta

 

Tipy pro efektivní jarní úklid