Proti plísním se dá zakročit
Nahromaděné plísně v domácnosti mohou mít nebezpečné vedlejší účinky, a proto je nejlepší vymýtit každý náznak jejich přítomnosti dříve, než bude příliš pozdě.
Plísně jsou mikroskopické vláknité houby, které tvoří povlaky v nejrůznějších prostředích, naše příbytky nevyjímaje. I když některé druhy plísní jsme dokázali využít ke svému prospěchu, většinou nám soužití s nimi přináší nejen nevzhledné skvrny, nepříjemný zápach, ale především negativní vliv na zdraví. Vdechování spor plísní je příčinou trvalého dráždivého kašle a může přerůst až v chronickou rýmu a průduškové astma. Jak se tedy proti plísním účinně chránit?
Jak rostou a jak se šíří
Na světě existuje zhruba 120 tisíc různých druhů plísní. V našich domovech, především ve vlhčích místnostech, jako jsou koupelny, kuchyně, sklepy nebo i bazény, se jich může usídlit až dvě stě druhů. Plísně uvolňují výtrusy neboli spory, které začnou v interiéru růst, jakmile ulpí na vhodném povrchu, například na sprchovém závěsu, ve spárách obkladů či v rozích místnosti. Spory plísně je pak kontaminují. Ze spory vyklíčí vlákno, které se rozrůstá.
Co vám mohou způsobit
Plísně produkují alergeny a v některých případech i jedovaté látky, jako jsou mykotoxiny. Ty nepříjemně dráždí sliznice nosu, hrdla, průdušek, ale také oči, které jsou zarudlé nebo slzí, a samozřejmě i pokožku, která svědí a trpí alergickou reakcí. Velmi často bolí hlava. Při dlouhodobějším vdechování spor plísní může dojít k trvalému podráždění průdušek, a dokonce i ke vzniku astmatu. Asi není třeba zdůrazňovat, že u astmatiků může vystavení plísním vyvolat astmatický záchvat.
Pozor na vlhkost
Věděli jste, že při dvacetiminutovém sprchování se do ovzduší dostane až 200 g vody a pocením a dýcháním uvolníme během jediného dne do vzduchu až 300 g vody? Ruku v ruce s tím jde samozřejmě vlhkost v bytě či domě, která nahrává plísním. Jak ji tedy minimalizovat?
Místnosti s vyšší vlhkostí, jako jsou koupelny a kuchyně, je třeba co nejčastěji větrat. Nejúčinnější je otevřené okno, můžeme také použít odsávací ventilátor nebo odvlhčovače.
Obložené stěny a povrchy, kde se vlhkost drží, je nutné pravidelně a účinně čistit a dezinfikovat.
Všimnete-li si, že se na oknech, stěnách či potrubí sráží voda, rychle mokré povrchy osušte a pokuste se vlhkost a její zdroje omezit. Rosení může být znakem narušení tepelných poměrů v domácnosti.
Pokud sušíte prádlo v bytě nebo delší čas žehlíte, měli byste častěji větrat.
Do kuchyně si pořiďte účinnou digestoř.
Při rosení květin hlídejte, abyste rozprašovačem zbytečně nestříkali na stěny, nábytek a koberec.
Jak na povrchové plísně
Pokud není plíseň příliš rozšířena nebo se jedná jen o klasickou plíseň na inkriminovaných místech v koupelně či v kuchyni, sáhněte po dezinfekčním prostředku určeném na plísně. Postižená místa postříkejte, nechte několik minut působit a poté zbytky, které na stěně, zárubních či na dlaždičkách zůstaly, opatrně setřete vlhkým hadrem. Zapomeňte na šetření a hadr pak vyhoďte! U práce nezapomínejte na ochranné rukavice a na nutnost větrání a to v průběhu i po dokončení odstraňování nepříjemných mikroorganismů.
Vrhněte se do boje!
Jestliže se u vás v bytě či v domě objevují plísně opakovaně, je důležité zjistit, proč se tak děje. Velmi často se může jednat o stavební závadu, například v podobě nekvalitní izolace či nevhodně zvolených oken, která zabraňují cirkulaci vzduchu v místnostech. Chyba může být i v omítce, kterou je nutné osekat a nanést novou, nejlépe s přísadou biocidu. Dalším zdrojem plísní jsou tapety; ty samozřejmě v takovém případě strhněte a nahraďte jinými, vhodnými.
Ať už je příčina vzniku plísní jakákoli, vždy musíte začít s odstraněním plísně samé. Postižené vnitřní stěny je nutné ošetřit speciálními přípravky. Vhodné jsou například koncentrované dezinfekční prostředky, které likvidují plísně, houby, lišejníky, řasy a bakterie a jsou určeny na interiérové omítky. Dezinfekci podle návodu naneste na napadené plochy a plísně ještě zamokra, aby nedocházelo k rozprašování a vdechování jejich částic, mechanicky odstraňte, nejlépe špachtlí. Po zaschnutí celý proces ještě minimálně jednou zopakujte. Stěny ošetřené tímto způsobem je vhodné natřít malířskou barvou, která obsahuje látky bránící růstu plísní. Jestliže je rozsah postižení větší, neváhejte a pozvěte si specialistu.
Text: Gabriela Zelinková
Foto: Shutterstock