Hluboký práh na míru

Koupit práh hluboký deset i patnáct centimetrů není těžké. Potřebujeme-li práh o pár centimetrů hlubší, může to být občas neřešitelným problémem.

Práh je důležitý proto, aby se pod dveře neprášilo a neprofukovalo pod nimi

Dveřní prahy se standardně vyrábějí z tvrdého dřeva. Dostupné jsou obvykle bukové a dubové. Liší se od sebe barvou a kresbou a pokud měníme více prahů, je samozřejmě vhodné sjednotit typ dřeva, ze kterého jsou vyrobeny.
Prahy se vyrábějí na standard dveří, tedy v šířkách od 60 do 145 centimetrů a hloubkách od 80 do 150 milimetrů. Přestože výrobci nabízejí imožnost dodávky atypických rozměrů, můžeme si podle níže uvedeného postupu hlubší práh snadno vyrobit svépomocí v domácí dílně.
Při nákupu prahů či spárovky pro jejich výrobu je důležité vybrat dřevo bez prasklin, a je-li to možné bez suků. Musí být také dokonale rovné.
Důvod pro výměnu je často nejenom estetický, ale především praktický – práh řádně nedoléhá ke dveřím a neustále pod ním profukuje. Pro výměnu se také často rozhodujeme v případě, že je starý práh prošlapaný, shnilý, poškozený, nebo případně vyrobený z nekvalitního dřeva. Nový bukový či dubový práh má kromě praktických funkcí také výrazný estetický efekt, který ještě zvýrazníme správně zvoleným nátěrem.
Při montáži vruty je důležité myslet rovněž na předvrtání děr na hmoždinky do podlahy, ale za úvahu stojí i použití montážního lepidla. Povrch prahu pak nenarušují hlavičky vrutů. Na prahu rovněž nezapomeňte upravit vybrání pro zárubně. Pro přesný řez dobře poslouží papírová šablona, podle které vybrání do hotového prahu přesně vyřízneme.

Budeme potřebovat

1 dvě buková prkénka o síle 2 cm 2 lepidlo Herkules 3 hadřík 4 hoblík 5 truhlářské svěrky 6 gumovou paličku 7 pilu 8 brusku 9 horní stopkovou frézu 10 vruty, hmoždinky nebo montážní lepidlo 11 bezbarvý lak

Postup výroby prahu

  1. My jsme si práh vyrobili ze dvou bukových prkének o síle 2 cm. Potřebujeme práh o šířce 20 cm, prkénka ale mají šířku jen 11 cm. Hrany, které budeme lepit k sobě, musí být rovné. Upravíme je tedy ručním nebo elektrickým hoblíkem (nebo na hoblovce).
  2. Vybereme hezčí strany jako pohledové a horší část prahu později otočíme k podlaze. Prkénka rovnáme také podle kresby dřeva a prohnutí. Postavíme je na hranu a štětcem naneseme lepidlo Herkules na obě lepené hrany. Lepidla by nemělo být moc ani málo.
  3. Pomocí truhlářských svěrek obě prkénka pevně stáhneme k sobě tak, aby spára mezi nimi byla co nejmenší. Kontrolujeme i vzájemnou výšku lepených hran. Poklepem paličkou ji v případě nerovnosti upravíme.
  4. Přebytečné vytlačené lepidlo ihned po stažení svěrkami otřeme hadříkem. Nezapomeneme lepené díly otočit a otřít i ze spodní části. Po dostatečně dlouhé době, až lepidlo zaschne, svěrky povolíme.
  5. Hotový rozměr prahu přebrousíme pásovou nebo vibrační bruskou. Především srovnáme možný drobný výškový rozdíl obou kusů. Použít můžeme i smirek v ruce, který si namotáme na menší rovný odřezek.
  6. Po slepení práh zařízneme na přesný rozměr. Použít můžeme ruční elektrickou pilu nebo větší stolní. Při použití ruční pily je dobré přichytit si k prahu pomocí svěrek vodítko.
  7. Přední hranu prahu je třeba seříznout pod úhlem nebo zaoblit. Máme-li hoblovku, nakloníme vodicí pravítko a hranu mírně strhneme. Nemáme-li ji, pomůže nám horní stopková frézka nebo obyčejný pilník.
  8. Vybereme si, jakým způsobem budeme práh připevňovat. Nejobvyklejší je na vruty a hmoždinky. Chceme-li práh čistý a bez hlaviček vrutů, můžeme použít montážní lepidlo.
  9. Nakonec práh povrchově upravíme. Naneseme alespoň tři nátěry. Barvu nebo lak vybíráme odolný a jeho tón přizpůsobíme místu, kam práh patří, nejčastější je ale obyčejný bezbarvý lak.

 

TEXT A FOTO: ceskykutil.cz

 

Uložit

Hluboký práh na míru