Okna ovlivní vzhled i pohodu

historická fasáda

Příklad domku s původními okny, jejichž vzhled a proporce je ideální nahradit v případě potřeby věrnými replikami. Foto: Richard Guryča

Repliky nebo nová, případně dřevo nebo plast, to jsou volby, před něž vás rekonstrukce domu často postaví. Správným rozhodnutím můžete hodně ušetřit, špatné vás naopak bude pronásledovat při každém pohledu na dům.

Volba plastových oken sníží pořizovací náklady skoro o polovinu, ale nemusí to tak být vždy, na stejné kvalitativní úrovni se cena dřeva a plastu až tak zásadně neliší. V úvahu se musí brát jiné věci, například trvanlivost, průběžné náklady na údržbu a opravy (u plastů v podstatě nulové) a samozřejmě i to, jaký vzhled či design oken je v daném materiálu k dispozici. Od věci není ani to, že některá okna jsou u prodejců skladem, zatímco u jiných si musíte na vyrobení počkat týdny i měsíce.

Životnost a údržba

eurookno

Kliky a kování bývají standardně součástí továrně vyrobených eurooken. Foto: Shutterstock

Pro staré chalupy jsou dřevěná okna ještě stále normou a pokud lze hovořit o jejich plnohodnotné náhradě za tovární produkty z nabídky prodejců, (tzn. ne okna, která byste si nechali často velmi draze vyrobit na zakázku), přicházejí často na řadu tzv. eurookna (z normovaných lepených dřevěných dílců). Udává se, že pokud dostanou odpovídající péči, vydrží tato okna až sto let. Někde ostatně slouží i klasická okna mnohem déle, výdrž tedy záleží na mnoha okolnostech a liší se podle místa umístění oken, povětrnostních podmínek, důkladnosti údržby atd.

Jako oficiální údaj se přitom uvádí odhadovaná životnost (tedy střední doba života) plastových oken je 20 až 25 let a u dřevěných oken s rámem z měkkého dřeva na 28 až 35 let. Rámy z tvrdého dřeva (např. dub či meranti) pak vykazují ještě větší životnost. U tvrdších dřev se však někdy poukazuje na jejich horší tepelně izolační vlastnosti oproti měkkým.

Dřevěná okna na rozdíl od plastových skutečně potřebují pravidelnou péči, ale můžete je udržovat v kondici po celá léta, a výrazně tak prodloužit jejich předpokládanou životnost. A můžete je opravit bez nutnosti kompletní výměny i poté, co jejich životnost končí. Dosluhující plastová okna však opravit nelze.

historická okna

V tomto případě byla dřevěná okna včetně dveří vyrobena na zakázku podle vzoru z jiného domu. Foto: Richard Guryča

Vliv na vzhled domu

Alespoň na první pohled tedy převažují kladné vlastnosti dřevěných oken. U starších chalup navíc jejich volbu doporučují a u památkově chráněných objektů často i předepisují památkáři. Proč tomu tak je?

dřevěné okno

Jednoduchý design levnějšího dřevěného okna z hobbymarketu je často dobrým a praktickým řešením. Foto: OBI

Největším problémem řady typů plastových oken bývá z vnějšího líce plochý profil okenního křídla, který pohledově působí na starém domě nepřiměřeně masivně. Nepěkně vypadají též různé zlaté či stříbrné dělicí lišty, které jsou naopak příliš subtilní a z nevhodného materiálu. Vytvoří tak na domě nepřehlédnutelný rušivý prvek, který bývá v rozporu s nepravidelným „chalupovým“ zdivem, kamennými prvky, dřevěnými trámy nebo starými dveřmi.

Zvolíte – li okna bez vnitřního dělení, chalupa takzvaně oslepne. Vzhled starého domu může nepříjemně narušit i moderní, například vyklápěcí otvírací systém oken. Nelze jednoznačně tvrdit, že taková okna vzhledu chalupy vždy uškodí, ale snažte se při nemalé investici do nových oken kombinaci možných rušivých a disproporčních prvků co nejvíce omezit.

Jak si tedy dobře vybrat? Není vždy nutné volit drahou a složitou cestu doslovných replik a nemusíte za každou cenu trvat na dřevu. I řada výrobců oken z alternativních materiálů nabízí typy, vhodné pro historické budovy. Přesto bývá replika nejspolehlivější cestou zvláště u stylové chalupy s pečlivě udržovaným historizujícím vzhledem. Případně je nutné dát si při výběru dodavatele oken práci s nalezením produktů, které jsou tradičním vzhledem oken alespoň inspirované, nebo se podle tradičních typů oken vyrábějí.

Vlhkost v domě

Nesprávná volba nových oken však nemusí ve starém stavení způsobit jen potíže s výsledným vzhledem. Přestože se okna často mění kvůli požadovaným lepším tepelně izolačním vlastnostem včetně lepších parametrů těsnosti, mohou být dokonale těsnicí okna někdy spíše na škodu. Například u některých typů plastových i nových dřevěných oken dochází k tomu, že místnosti jsou tak těsně uzavřeny, že začnou plesnivět. Novější typy oken proto často mívají větrací štěrbiny, které však paradoxně mohou vyvolat stejný efekt, jako ne příliš dokonale těsnicí okna stará. Proto je někdy lepší zvážit, zda raději nerekonstruovat původní okna. Ta lze opatřit novými nátěry a kováním, přihoblovat či vybavit těsněním.

Při výrobě replik původních oken lze pak postupovat tak, že se zachová dělení okna, ale použije se zasklení dvojskly. Aby takové okno vypadalo skutečně dobře, musíme zachovat co nejvíce původní profilaci, i když bude díky dvojsklu profil trochu širší.
Plastová okna mají samozřejmě řadu výhod a lze mezi nimi najít i typy, vhodné pro staré domy včetně histoických památek. Použít je na starou chalupu tedy není vyloučené, ale vybírejte vhodný výrobek velmi pečlivě.

Dřevěná eurookna jsou okna vzhledově a teplotně příjemná v interiéru i exteriéru. Důležitým parametrem výběru eurooken by měla být i jejich povrchová úprava, kterou může tvořit několik ochranných vrstev nátěru. Kvalitně upravený povrch snižuje nároky i náklady na údržbu, kterou dřevěná okna čas od času vyžadují.

Plastová okna obvykle více vyhovují požadavkům zájemců o standardní kvalitu za rozumnou cenu. Jejich tepelně izolační parametry mohou splňovat i náročná kritéria pro nízkoenergetické a pasivní stavby. Jejich velkou výhodou je bezúdržbový provoz a možnost volby různých designů a barev.

Dřevohliníková okna jsou dřevěná eurookna, z exteriérové strany chráněna pláštěm z hliníku. Ten je dokonale chrání před povětrnostními vlivy. Okna není třeba udržovat, a i po letech provozu si zachovávají svůj bezchybný vzhled a funkčnost. Z hlediska ceny jde o investici s dlouhodobým efektem.

Text: Richard Guryča
Foto: autor a archiv firem

Okna ovlivní vzhled i pohodu